На Закарпатті обговорювали проблему збереження Долини нарцисів (ФОТО)

Серед багатьох унікальних природних об’єктів Закарпаття, які потребують підвищеної уваги не тільки держави але й громадськості, безумовно належить знаменита Долина нарцисів. Її щороку відвідують десятки тисяч шанувальників природи з багатьох куточків не тільки України. Про її збереження дбають науковці та природоохоронці.

На Закарпатті обговорювали проблему збереження Долини нарцисів (ФОТО)

Але невирішених проблем тут залишається чимало. І про те, як сприяти у їх роз’вязанні, ішла зацікавлена ромова 28 травня 2015 року, на виїзному засіданні Правління громадського об’єднання «Рідне Закарпаття», яке пройшло безпосередньо на території Долини нарцисів.

Інформуючи про цінності та проблеми Долини нарцисів, доктор біологічних наук, професор, заступник директора Карпатського біосферного заповідника Федір Гамор, нагадав, що Долина нарцисів входить до складу природно-заповідного фонду України, з 1980 року охороняється Карпатським біосферним заповідником. Її площа складає всього 256,5 гектарів, а загальна територія біосферного заповідника – 58035 гектарів.

Ця унікальна місцина біля Хуста - єдиний, найбільший у Європі  рівнинний осередок нарису вузьколистого (Narcissus angustifolius Curt.), виду який занесений до Червоної книги України та охороняється Бернською конвенцією. А сама Долина нарцисів включена до Міжнародного переліку рамсарських водно-болотних угідь.

Важливо і те, що тут охороняється, ще 504 інших видів рослин ( з них 22 занесені до Червоної книги України) та проживає 97 видів хребетних тварин та кілька тисяч безхребетних ( з них 28 – червонокнижних ). Це справжній рай для птахів та комах.

Для їх збереження, здійснюється комплекс природоохоронних заходів (періодичне сінокосіння, вирубування верб та регулювання гідрологічного режиму тощо). 

Але, проблеми збереження Долини нарцисів, які пов’язані з попереднім  інтенсивним господарювання, у тому числі зміною гідрологічного режиму, вирубуванням на прилеглих територіях широколистяних лісів, пересиханням природних водотоків, заростання лук чагарниками залишаються актуальними.

Додатковими загрозами для існування оселищ нарцису вузьколистого та інших рідкісних видів, як показує досвід, є запровадження заповідного режиму, стихійний туризм, закислення грунтів транскордонними переносами та транспортними викидами.

 Дуже важливим фактором, для збереження Долини нарцисів є підвищення екологічної культури та свідомості населення. Для цього дуже важливу роль відіграють, зокрема, продемонстровані   членам Правління, еколого-освітній центр «Музей нарцису» та аматорський відеофільм Мирослава Обладанюка «Нарцис вузьколистий – білий красень», фотоальбом Василя Комендаря, Федора Гамора та Семена Мельника  «Запрошення на бал весни у Долину нарцисів» тощо.

Члени правління, обговорили шляхи підтримки заходів із збереження Долини нарцисів та розвитку регіону розташування Карпатського біосферного заповідника загалом. 

Учасникам засідання вручено Свідоцтва про занесення до Книги почесних гостей Долини нарцисів, які, як підкреслив співголова Правління Василь Рябич, символічно зобов’язують громадське об’єднання «Рідне Закарпаття», активізувати роботу із збереження цієї перлини Закарпаття.

Пізніше учасники засідання правління пройшлися екскурсією до реконструйованого центру міста Хуст та ознайомилися з виробами фетро-фільцевої фабрики  «Хуст-Фільц», повідомив Закарпаття онлайн Федір Гамор, доктор біологічних наук, професор, заслужений природоохоронець України, заступник директора Карпатського біосферного заповідника.

30 травня 2015р.

Теги: Долина нарцисів, збереження

НОВИНИ: Соціо

18:00
На війні з росією поліг Павло Полянчук з Богдана на Рахівщині Фото новина
21:14
На Закарпатті забудовник уник кримінальної відповідальності, сплативши 4,6 млн грн податку на прибуток
15:45
У Тарнівцях на Ужгородщині провели в останню дорогу захисника Василя Копача Фото новина
09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 7
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 12
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
» Всі новини