Закарпатська родина Раті сіє сорго на віники. Із одного гектара заробляють 5 тисяч гривень

Жителі села Велика Добронь Ужгородського району на Закарпатті свої поля засівають сорго. Із нього роблять віники.

Єлизавета Раті плете віники
Єлизавета Раті плете віники

Родина великодобронців Раті — Адальберт із дружиною Маргаретою, їхній син Бейла та невістка Єлизавета — засівають 5 га сорго. Адальберт і Маргарета щойно повернулися з Ужгорода. Возили мітли на базар.

— 2001-го отримали чотири паї землі, — Адальберт Раті, 60 років, говорить слово українською, слово — російською. — Вирішили вирощувати сорго.

Сіють його в березні–квітні. Раті мають власний трактор. На весняну оранку беруть пального на понад тисячу гривень. Раз на кілька років закуповують добрива — на 2,5 тис. грн. Вивозять їх на поле перед оранкою. Додаткового обробітку сорго не потребує — як усі злаки.

— Дощового літа воно виростає густе, за сухої погоди — високе і рідке. Цьогоріч дощів не бракувало, — каже господар.

Сорго серпами стинають під корінь. Сушать просто неба на подвір’ї. Зерно обмолочують на саморобному станку. Годують ним курей та поросят. Частину залишають на сіянку. Із висушеного сорго Раті взимку в’язатимуть віники.

— Через тиждень, як добре всохне, можна починати, — підходить Бейла Раті, 29 років. — Треба гледіти, щоб не було мокре, бо такий віник розсиплеться. Нам допомагають сусіди — сім’я Бондарів. Ми оремо їхнє поле своїм трактором, а вони за це в’яжуть з нами віники. Можна винаймати робітників із вулиці. За кожен віник треба платити по 80 копійок.

Висушені й обмолочені стебла сорго селяни прив’язують дротом до дерев’яних держаків. Купують їх по 1,5 грн. Усередину дають трохи соломи. Потім мотузкою міцно скручують мітлу на держаку. Щоб віник був рівним, хвіст підрівнюють сокирою.

— Із гектара сорго виходить до двох тисяч віників. Штуку продаємо по шість гривень. Наш заробіток — десь дві з половиною гривні на кожному, — підраховує Адальберт.

У гаражі під стінами зо три сотні готових мітел. Раті повезуть їх на базар. Узимку багато беруть перекупники.

— По мітовки приїздять навіть із Дніпропетровської області, — розповідає Адальберт. — Забирають просто з двору. Майже на рік уперед замовили.

Із усієї родини постійну роботу має лише Бейла. Працює на автозаправній станції на околиці села. Решті вистачає заробітків на віниках.

Сніжана Русин, "Газета по-українськи"
10 жовтня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини