Сторони підписали українсько-угорську прикордонну угоду, яку попередньо ухвалили на засіданні українсько-угорської міжурядової комісії. В основу цієї угоди закладено сталий розвиток прикордонних територій України та Угорщини.
Підписання цієї угоди не стало чимось кардинальним і поворотним у стосунках Закарпаття і Саболч-Сатмар-Березької області. Швидше це урегулювання вже дружніх усталених зв’язків відповідно до нових стандартів ЄС, до якого вступила Угорщина, та узгодження з кількома новими українськими законами.
Загалом питання транскордонного співробітництва розглядалися на нещодавній міжурядовій комісії, головна мета якої – координація, розвиток та зміцнення транскордонної співпраці. Це і розбудова пунктів переходу між Україною та Угорщиною, і візовий режим, і питання енергетики та екології, зокрема протипаводковий захист басейну річки Тиси. Статус міжурядової комісії дає можливість вирішувати ці питання на найвищому рівні.
Днями Олег Гаваші разом із своїм угорським колегою Ласлом Гоздою здійснили робочу поїздку до Брюсселю. Йшлося про фінансування з боку ЄС спільних українсько-угорських енергетичних та екологічних проектів, важливих не тільки для регіонів, а й в цілому для Європи. Наразі це був перший візит, який засвідчив зацікавленість європейців у впровадженні альтернативних джерел постачання енергії (малі ГЕС, вітрові електростанції та енергія від переробки відходів).
Закарпаття та Саболч-Сатмар-Березька область Угорщини й надалі планують тісно співпрацювати. Адже мешканців цих регіонів пов’язують родинні, освітні, культурні зв’язки, тісна економічна співпраця. Наразі розвиватимуться транспортно-логістичні зв’язки. Це активізація руху залізничного, автомобільного і річкового транспорту. Угорщина навіть взялася лобіювати відновлення так званого „Шовкового шляху”, щоб знову, як у старі часи, повернути потік товарів з Азії до Старого Світу через наш кордон. Другим пріоритетним напрямом співпраці є туризм. За словами начальника головного управління з питань євроінтеграції, зовнішньоекономічних зв’язків та туризму Ернеста Нусера, Закарпаття працює над тим, щоб кожен турист Саболч-Сатмар-Березької області ставав нашим бажаним гостем і навпаки. Готується спільна презентація туристичних принад для спільної участі у різних туристичних виставках.
Яка ж найближча перспектива? Очікується, що ще цього року з євроджерел розпочнеться фінансування низки транскордонних проектів, які переможуть у конкурсі. Проекти стосуватимуся охорони навколишнього середовища, збереження пам’яток історії та впровадження альтернативних джерел отримання енергії.
Прес-служба Закарпатської ОДА
30 червня 2006р.
Теги: