За своє життя професор УжНУ Степан Фодор виховав кілька генерацій ботаніків-науковців

Незабаром виповнюється 100 років від дня народження відомого в Україні та поза її межами чудового знавця флори Карпат, професора Ужгородського університету Степана Степановича Фодора (1907-2000).

Степан Фодор (1907-2000)
Степан Фодор (1907-2000)

У рамках відзначення цієї події 4 жовтня о 1400 відбудеться урочисте відкриття меморіальної дошки на будинку, де жив проф. С.С. Фодор (вул. Капітульна, 24). Цьому ювілею присвячена й міжнародна наукова конференція «Актуальні питання досліджень рослинного покриву Українських Карпат», організована спільно кафедрою ботаніки й Міжвідомчою науково-дослідною лабораторією охорони природних екосистем Ужгородського національного університету та Національним природним парком “Синевир”.

Народився Степан Степанович Фодор 2 листопада 1907 р. в с. Нижня Грабівниця на Мукачівщині в родині вчителя. Навчався спочатку у Мукачівській реальній гімназії, пізніше – у Карловому університеті м. Прага (Чехословаччина). Педагогічну діяльність розпочав в Ужгородській реальній гімназії, де ви­кладав природознавство і ботаніку. Як фахівець-ботанік, він став одним з фундаторів, а згодом і директором ботанічного саду новоствореного Ужгородського державного університету. За його активної участі тут створювалися перші колекції рослин. Через рік, як досвідченому викладачу, йому запропонували посаду асистента кафедри морфології і систематики рослин УжДУ. Ще працюючи у ботанічному саду, він захопився екзотичними рослинами, що невдовзі стало основою його кандидатської дисертації про дендрофлору Закарпаття. Степан Степанович детально дослідив історію і шляхи інтродукції деревних і чагарникових порід на Закарпатті, питання їх охорони та збагачення. Накопичений десятиліттями багатий матеріал був опублікований у яскраво ілюстрованих виданнях «Екзоти Карпат» (1982) і «Ботанічні скарбниці Карпат» (1985) (у співавторстві з В.К. Терлецьким і Я.Д. Гладуном). Впродовж всього життя вчений консультував спеціалістів з питань лісівництва і зеленого будівництва.

Значна частина публікацій професора Фодора присвячена дослідженню природної флори Закарпаття. Велику увагу він приділяв вивченню гірських і високогірних лук, особливостям флори горбогір’я і Вулканічного передгір’я Карпат, Притисянської низовини. Результати багаторічних досліджень були узагальнені вченим у докторській дисертації та опубліковані у монографії «Флора Закарпаття» (1974), яка й нині залишається найбільш повним зведенням відомостей з цього питання. Працюючи куратором наукового гербарію Ужгородського університету, С.С. Фодор сприяв постійному поповненню його колекції, залучав відомих фахівців до обробки окремих груп рослин.

Вагомим є науковий внесок Степана Степановича у вивчення можливостей покращення високогірних лук і пасовищ та відновлення верхньої межі лісу. Ініціаторами закладки на полонині Рівній у 60-х роках унікальних дослідних ділянок для відновлення верхньої межі лісу були саме С.С. Фодор та професор В.І. Комендар. Посаджені тут суцільні і паркові насадження дерев сьогодні слугують наочним взірцем відтворення екосистем ландшафтів. Ця робота була високо оцінена науковцями і практиками, а в 1997 р. автори розробки отримали патент на винахід “Спосіб відновлення верхньої межі лісу”.

Степан Степанович багато часу приділяв і громадській діяльності. Очолював Ужгородське відділення Московського товариства дослідників природи (МОИП), був членом Українського ботанічного товариства, активно працював у Закарпатському осередку Товариства охорони природи, керував обласною секцією з охорони пам’яток природи. Степан Степанович був редактором багатьох книг, членом редколегії періодичного наукового видання «Tiscia».

Упродовж понад 50-річної педагогічної роботи С.С. Фодор виховав кілька генерацій ботаніків-науковців, вчителів, лісівників і дендрологів. Його діяльність справила значний вплив на розвиток наукової і громадської думки нашого краю.

В.Сабадош, доцент кафедри ботаніки УжНУ,ЗІА "Простір"-Мукачево.net
28 вересня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

07:03
ФОТОФАКТ. У соцмережах оприлюднили вражаючу світлину сміттєзвалища в Рахові, що нависло над Тисою
06:33
У Берегові відбулася Хресна хода греко-католиків
17:56
В Ужгороді із залученням молоді обговорили проект міської "молодіжної" програми
17:37
В Ужгороді декларації із сімейними лікарями уклали майже 75 тисяч пацієнтів
16:46
Великоберезнянські лісівники успішно підтвердили міжнародний сертифікат FSC®
14:56
Захворюваність на ГРВІ на Закарпатті поступово знижується
14:22
Чергове засідання сесії Закарпатської обласної ради відбудеться 4 квітня
14:16
До річниці створення Нацгвардії студенти та солдати організували в Ужгороді флешмоб
13:50
Випускників шкіл з національними мовами навчання на Закарпатті підготують до ЗНО з української мови та літератури
12:52
Школярі Чопа пішли на весняні канікули
11:34
/ 4
Депутати Мукачівщини просять визнати незадовільною роботу очільниці районного управління освіти
11:16
Кіноклубний фестиваль "Нове українське кіно" в Ужгороді продовжиться показом фільму "Герой мого часу"
10:11
В Ужгороді пройде 1/8 фіналу командної студентської першості світу з програмування
09:35
Настільну гру "УПА – відповідь нескореного народу" презентували в Ужгороді
08:53
/ 2
В Ужгороді державним коштом планують збудувати сучасний обласний пологовий будинок
07:48
/ 9
ФОТОФАКТ. У Великому Бичкові на Рахівщині заклали нову церкву РПЦ
06:59
/ 3
У неділю вулицями Ужгорода пройшла Хресна хода
22:37
Відбувся Шостий Міжнародний фестиваль дитячої та юнацької творчості "Весняний бал в Ужгороді"
21:28
В Ужгороді провели масштабний танцювальний флешмоб від "Джерелець Карпат"
12:43
/ 3
У Мукачеві поліція замальовувала рекламу наркотиків на стінах і огорожах
09:01
/ 9
"Міс Ужгород 2019" стала Богдана Боїшко
15:41
В Ужгороді сьогодні пробне ЗНО писали 1020 абітурієнтів
11:53
На Закарпатті 80% пенсіонерів уже отримали монетизовані субсидії
11:32
У Хусті почалася капітальна реконструкція залізничного вокзалу
11:29
/ 1
У Мукачеві запроваджують лічильники нового зразка
» Всі новини