За своє життя професор УжНУ Степан Фодор виховав кілька генерацій ботаніків-науковців

Незабаром виповнюється 100 років від дня народження відомого в Україні та поза її межами чудового знавця флори Карпат, професора Ужгородського університету Степана Степановича Фодора (1907-2000).

Степан Фодор (1907-2000)
Степан Фодор (1907-2000)

У рамках відзначення цієї події 4 жовтня о 1400 відбудеться урочисте відкриття меморіальної дошки на будинку, де жив проф. С.С. Фодор (вул. Капітульна, 24). Цьому ювілею присвячена й міжнародна наукова конференція «Актуальні питання досліджень рослинного покриву Українських Карпат», організована спільно кафедрою ботаніки й Міжвідомчою науково-дослідною лабораторією охорони природних екосистем Ужгородського національного університету та Національним природним парком “Синевир”.

Народився Степан Степанович Фодор 2 листопада 1907 р. в с. Нижня Грабівниця на Мукачівщині в родині вчителя. Навчався спочатку у Мукачівській реальній гімназії, пізніше – у Карловому університеті м. Прага (Чехословаччина). Педагогічну діяльність розпочав в Ужгородській реальній гімназії, де ви­кладав природознавство і ботаніку. Як фахівець-ботанік, він став одним з фундаторів, а згодом і директором ботанічного саду новоствореного Ужгородського державного університету. За його активної участі тут створювалися перші колекції рослин. Через рік, як досвідченому викладачу, йому запропонували посаду асистента кафедри морфології і систематики рослин УжДУ. Ще працюючи у ботанічному саду, він захопився екзотичними рослинами, що невдовзі стало основою його кандидатської дисертації про дендрофлору Закарпаття. Степан Степанович детально дослідив історію і шляхи інтродукції деревних і чагарникових порід на Закарпатті, питання їх охорони та збагачення. Накопичений десятиліттями багатий матеріал був опублікований у яскраво ілюстрованих виданнях «Екзоти Карпат» (1982) і «Ботанічні скарбниці Карпат» (1985) (у співавторстві з В.К. Терлецьким і Я.Д. Гладуном). Впродовж всього життя вчений консультував спеціалістів з питань лісівництва і зеленого будівництва.

Значна частина публікацій професора Фодора присвячена дослідженню природної флори Закарпаття. Велику увагу він приділяв вивченню гірських і високогірних лук, особливостям флори горбогір’я і Вулканічного передгір’я Карпат, Притисянської низовини. Результати багаторічних досліджень були узагальнені вченим у докторській дисертації та опубліковані у монографії «Флора Закарпаття» (1974), яка й нині залишається найбільш повним зведенням відомостей з цього питання. Працюючи куратором наукового гербарію Ужгородського університету, С.С. Фодор сприяв постійному поповненню його колекції, залучав відомих фахівців до обробки окремих груп рослин.

Вагомим є науковий внесок Степана Степановича у вивчення можливостей покращення високогірних лук і пасовищ та відновлення верхньої межі лісу. Ініціаторами закладки на полонині Рівній у 60-х роках унікальних дослідних ділянок для відновлення верхньої межі лісу були саме С.С. Фодор та професор В.І. Комендар. Посаджені тут суцільні і паркові насадження дерев сьогодні слугують наочним взірцем відтворення екосистем ландшафтів. Ця робота була високо оцінена науковцями і практиками, а в 1997 р. автори розробки отримали патент на винахід “Спосіб відновлення верхньої межі лісу”.

Степан Степанович багато часу приділяв і громадській діяльності. Очолював Ужгородське відділення Московського товариства дослідників природи (МОИП), був членом Українського ботанічного товариства, активно працював у Закарпатському осередку Товариства охорони природи, керував обласною секцією з охорони пам’яток природи. Степан Степанович був редактором багатьох книг, членом редколегії періодичного наукового видання «Tiscia».

Упродовж понад 50-річної педагогічної роботи С.С. Фодор виховав кілька генерацій ботаніків-науковців, вчителів, лісівників і дендрологів. Його діяльність справила значний вплив на розвиток наукової і громадської думки нашого краю.

В.Сабадош, доцент кафедри ботаніки УжНУ,ЗІА "Простір"-Мукачево.net
28 вересня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

05:39
В Ужгороді вчителів з усього Закарпаття вчили працювати в Новій українській школі
05:35
Біля Ужгорода почали виготовляти справжню карпатську палинку
05:14
В Ужгороді в рамках "Закарпатського божоле" відкоркували першу бочку молодого вина
18:08
/ 2
Новим військовим комісаром Тячівського райвійськкомату призначений майор Володимир Клюшник
18:00
В УжНу пройшли урочистості до Міжнародного дня студента
17:22
/ 1
Медична реформа на Закарпатті: перемоги та поразки
17:16
/ 2
На 1,5 млн грн оштрафували будівельну компанію в Ужгороді за роботу на будівництві 14 працівників-"нелегалів"
16:34
Фільм про закарпатську дівчину покажуть у Нідерландах та Німеччині
16:20
В Ужгороді вийшов на маршрут автобус №18
16:15
На Виноградіщині намагаються повернути громаді понад 2 га земель, незаконно виділених у приватну власність
15:32
/ 2
На Закарпатті "апеляційно" скасували рішення суду першої інстанції, що "узаконювало" самовільне будівництво
14:49
/ 1
На Закарпатті, в тому числі в Ужгороді, зростає захворюваність на кір. Медики закликають вакцинуватися
14:16
В Ужгороді добігає кінця голосування за проекти бюджету громадської ініціативи
14:12
/ 1
Навчитися розписувати керамічні тарілки, відчути себе ковалем і скуштувати молоде вино можна буде у скансені в Ужгороді
14:09
В УжНУ відкрили виставку, присвячену 100-річчю утворення Чехословацької Республіки
12:55
Краєзнавчий музей Тернова на Тячівщині дивує спектром раритетів
11:41
На Закарпатті продовжується широка інформаційна кампанія щодо запобігання булінгу
10:13
В Ужгороді працюють 2 цілодобових дитсадки
09:58
13 тисяч батьків на Закарпатті боргують аліменти своїм дітям
09:43
На Закарпатті створено осередок Всеукраїнської асоціації мисливців та користувачів мисливських угідь
09:39
На Закарпатті цими днями очікують на сертифікацію та аудит аеропорту "Ужгород"
09:34
/ 1
В Ужгороді до Дня боротьби з цукровим діабетом вимірювали тиск і рівень цукру в крові
09:19
Сімом закарпатцям призначено президентські стипендії
05:18
/ 19
Будапешт профінансує спорудження в Берегові кінної статуї Ференца Ракоці ІІ
21:05
В Ужгороді відзначили 100-річчя створення Чехословаччини
» Всі новини