Директор програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження» з робочим візитом відвідала Закарпаття

На початку грудня 2014 року відбувся робочий візит директора програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження» Ольги Жмурко на Закарпаття.

2 грудня в Ужгороді відбулася зустріч представника МФВ з лідерами ромських неурядових організацій Закарпаття, на якій були присутні представники ромських громад Мукачева, Перечина, Виноградівського району, Великого Березного та Ужгорода. 

Основна тема розмови велася навколо стратегії роботи Міжнародного фонду «Відродження» та реалізації поточних грантових проектів, фінансованих МФВ. Ольга Жмурко детально зупинилася на тих програмних ініціативах, яку плануються втілюватись в життя наступного року: реалізація деяких успішних проектів буде продовжена, а також буде новий напрямок – це культурна сфера. Пріоритетами ж в роботі Фонду залишиться правозахист та освіта ромів. І перевага буде надаватися тим проектним пропозиціям, в реалізації яких братимуть учать кілька організацій-партнерів за обов’язкової співпраці з органами влади; за умови співпраці та комунікації на горизонтальному і вертикальному рівні. Вперше заплановано втілювати у 2015 році пілотні проекти по впровадженню інституту помічників (асистентів) вчителів у тих школах, де навчаються ромські діти.

Була доведена інформація для лідерів ромських організацій про можливість відновлення роботи дорадчої ради при програмі «Рома України», до якої б входили авторитетні ромські громадські діячі зі всієї України.

Враховуючи нинішню важку ситуацію на Донбасі в зоні АТО, Ольга Жмурко проінформувала присутніх про те, що МФВ надав значну фінансову допомогу тим ромським родинам, які змушені були полишити власні домівки з початком військових дій. Так, зокрема, за словами Ольги Жмурко, близько шестидесяти ромів були поселені в Новомосковському санаторії (Дніпропетровська область).

В ході зустрічі Ольга Жмурко відповіла на всі запитання, іноді незручні і гострі, які задавали їй учасники. І більшість залишались задоволеними отриманими відповідями. Так, зокрема, стосовно питання проведення та організації свята 8 квітня (Міжнародного дня ромів), Ольга Жмурко зазначила, що необхідно проводити подібні заходи так, щоб показати кращі сторони життя ромської громади.

У ході візиту на Закарпаття, Ольга Жмурко здійснися кілька виїздів на місця, в яких реалізовуються грантові проекти Фонду. Так, вона побувала в Мукачівському правозахисному центрі, який діє при місцевому благодійному фонді «Розвиток», відвідала Ужгородську ЗОШ № 13 та соціальний центр поряд із цією школою, який очолює Елеонора Кулчар (голова благодійного фонду «Благо»). 

Візит до Ужгородського району розпочався з відвідання правозахисного центру в селі Холмок (село знаходиться між Ужгородом та Чопом, перша згадка про нього датується 1288 роком), де щойно запрацював правозахисний центр при благодійному фонді «Романо лунго трайо» з Ужгорода (голова – Геннадій Чічак). Холмок нараховує 520-530 осіб ромської народності, які проживають по одній вулиці Польовій. Біровом табору в Холмоку є Гейза Горват. Під час наших відвідин якраз вирішувалася справа Пап Олени – мати-одиначки шести дітей. Соціальну допомогу вона отримує лише на двох дітей. 

Одним з досягнень роботи юристів цього Центру є вирішення проблеми заборгованості за електроенергію: ромській родині приписали 12000 гривень боргу за нібито спожиту електроенергію, однак судовим рішенням було визнано, що такі дії були неправомірними. Зараз у Центрі працюють троє осіб – це Ганна Нодь, Ганна Віннічук та Геннадій Чічак, які налагодили тісну співпрацю з Холмоцькою сільською радою (голова – Тетяна Вачиля).

Насичена програма Ольги Жмурко стосувалася і відвідин нещодавно створеної ромської громадської організації з Чопа «Об’єднання угорських ромів Закарпаття» (голова Франтішек Лакатош). Попри молодий вік цієї організації, її лідери намагаються всіма силами покращити життя в ромському поселенні в Чопі. Так, цього року на прохання місцевих жителів та за допомогою міської ради Чопа (голова - Галина Цар) були встановлені двадцять бетонних вуличних стовпів для освітлення вулиці Приозерної, вулиці у ромському поселенні.

Враховуючи настання холодних днів, заступник голови організації Валерія Лакатош, яка є також членом виконкому Чопської міської ради, допомогла кільком ромським родинам отримати дрова для опалювання будинків. Оскільки Валерія мріє отримати вищу освіту, Ольга Жмурко розповіла їй про ті кроки, які вона повинна зробити, щоб отримати кошти на своє навчання від Ромського освітнього фонду з Будапешта.

Однією з найбільш болючих проблем ромів Чопа є те, що школярі добираються за два кілометри до своєї школи. Частина вулиць табору у дощову пору перетворюються на суцільне болото, тому діти, йдучи до центральної асфальтованої дороги на маршрутний рейс, вже мають забруднене взуття. А водії таких маршруток відмовляються брати таких дітей. Тому важливим є проведення роз’яснювальних бесід як з водіями, так і з батьками дітей.

Євгенія Навроцька

04 грудня 2014р.

Теги: Жмурко, роми

НОВИНИ: Соціо

16:57
В Ужгороді тривають Дні Енергії
16:30
В Ужгороді обговорили звіти про стратегічну екологічну оцінку до детальних планів територій та "містобудівних" проектів
15:18
За порушення під час здійснення діяльності Брустурянський лісгосп оштрафували на понад 300 тис грн
14:21
"Євробляхи", залишені закарпатцями у Словаччині, утилізують на металобрухт
14:17
Закарпатська ОДА має першочергово подати на розгляд облради проект Перспективного плану формування територій громад
13:55
В Ужгороді освятили престол церкви, основний камінь якої освячував єпископ Маргітич
13:44
/ 1
На Закарпатті неподалік кордону вночі затримали 6 азійців-нелегалів
13:29
Олена Алб із Глибокого Потоку, що на Тячівщині відзначила 102-й ювілей
13:01
В Ужгороді правоохоронців навчали особливостям виборчого законодавства
12:12
На Тячівщині повернуто у комунальну власність землі, що незаконно вибули на підставі підробленого державного акту
11:26
На Закарпатті з початку року виявлено крадіжок газу на понад 5 млн грн
11:13
Закарпаття потрапило до п'ятірки областей, де "хронічно" переплачують на закупівлях
10:49
У Мукачеві облаштовують 45 переходів для людей з обмеженими можливостями
10:28
Більшість шкіл Ужгорода – без охорони, сигналізації та відеонагляду: тематичну програму призупинили через брак грошей
10:15
Майже 90% пенсіонерів Закарпаття з 1 липня отримуватимуть підвищену пенсію
10:11
На Закарпатті незабаром пацієнтам-"сердечникам" зможуть ставити діагноз одразу у "швидкій"
10:06
В Ужгороді студентів навчали інформаційній гігієні виборця
10:00
Із початку року у Мукачеві на лікування пацієнтів витрачено понад 13 млн грн
09:46
Етнофестиваль косарів у Велятині на Хустщині цьогоріч зібрав близько 20 учасників
09:29
Сьогодні суд розгляне справу щодо будівництва мініГЕС на Шопурці у Великому Бичкові на Рахівщині
18:11
В Ужгороді під час візиту генконсула Чехії обговорили питання відновлення військового цвинтаря на Шахті
17:59
/ 9
В Ужгороді відхилили пропозицію щодо перейменування вулиці іменем українофоба
16:10
/ 1
У рейтингу університетів "ТОП-200 Україна" 2019 року УжНУ посів 35 сходинку
13:06
На Закарпатті додатково передадуть під праліси майже 17 тис га
11:25
Новий диспетчерський пункт водоконалу працюватиме у Мукачеві
» Всі новини