Директор програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження» з робочим візитом відвідала Закарпаття

На початку грудня 2014 року відбувся робочий візит директора програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження» Ольги Жмурко на Закарпаття.

2 грудня в Ужгороді відбулася зустріч представника МФВ з лідерами ромських неурядових організацій Закарпаття, на якій були присутні представники ромських громад Мукачева, Перечина, Виноградівського району, Великого Березного та Ужгорода. 

Основна тема розмови велася навколо стратегії роботи Міжнародного фонду «Відродження» та реалізації поточних грантових проектів, фінансованих МФВ. Ольга Жмурко детально зупинилася на тих програмних ініціативах, яку плануються втілюватись в життя наступного року: реалізація деяких успішних проектів буде продовжена, а також буде новий напрямок – це культурна сфера. Пріоритетами ж в роботі Фонду залишиться правозахист та освіта ромів. І перевага буде надаватися тим проектним пропозиціям, в реалізації яких братимуть учать кілька організацій-партнерів за обов’язкової співпраці з органами влади; за умови співпраці та комунікації на горизонтальному і вертикальному рівні. Вперше заплановано втілювати у 2015 році пілотні проекти по впровадженню інституту помічників (асистентів) вчителів у тих школах, де навчаються ромські діти.

Була доведена інформація для лідерів ромських організацій про можливість відновлення роботи дорадчої ради при програмі «Рома України», до якої б входили авторитетні ромські громадські діячі зі всієї України.

Враховуючи нинішню важку ситуацію на Донбасі в зоні АТО, Ольга Жмурко проінформувала присутніх про те, що МФВ надав значну фінансову допомогу тим ромським родинам, які змушені були полишити власні домівки з початком військових дій. Так, зокрема, за словами Ольги Жмурко, близько шестидесяти ромів були поселені в Новомосковському санаторії (Дніпропетровська область).

В ході зустрічі Ольга Жмурко відповіла на всі запитання, іноді незручні і гострі, які задавали їй учасники. І більшість залишались задоволеними отриманими відповідями. Так, зокрема, стосовно питання проведення та організації свята 8 квітня (Міжнародного дня ромів), Ольга Жмурко зазначила, що необхідно проводити подібні заходи так, щоб показати кращі сторони життя ромської громади.

У ході візиту на Закарпаття, Ольга Жмурко здійснися кілька виїздів на місця, в яких реалізовуються грантові проекти Фонду. Так, вона побувала в Мукачівському правозахисному центрі, який діє при місцевому благодійному фонді «Розвиток», відвідала Ужгородську ЗОШ № 13 та соціальний центр поряд із цією школою, який очолює Елеонора Кулчар (голова благодійного фонду «Благо»). 

Візит до Ужгородського району розпочався з відвідання правозахисного центру в селі Холмок (село знаходиться між Ужгородом та Чопом, перша згадка про нього датується 1288 роком), де щойно запрацював правозахисний центр при благодійному фонді «Романо лунго трайо» з Ужгорода (голова – Геннадій Чічак). Холмок нараховує 520-530 осіб ромської народності, які проживають по одній вулиці Польовій. Біровом табору в Холмоку є Гейза Горват. Під час наших відвідин якраз вирішувалася справа Пап Олени – мати-одиначки шести дітей. Соціальну допомогу вона отримує лише на двох дітей. 

Одним з досягнень роботи юристів цього Центру є вирішення проблеми заборгованості за електроенергію: ромській родині приписали 12000 гривень боргу за нібито спожиту електроенергію, однак судовим рішенням було визнано, що такі дії були неправомірними. Зараз у Центрі працюють троє осіб – це Ганна Нодь, Ганна Віннічук та Геннадій Чічак, які налагодили тісну співпрацю з Холмоцькою сільською радою (голова – Тетяна Вачиля).

Насичена програма Ольги Жмурко стосувалася і відвідин нещодавно створеної ромської громадської організації з Чопа «Об’єднання угорських ромів Закарпаття» (голова Франтішек Лакатош). Попри молодий вік цієї організації, її лідери намагаються всіма силами покращити життя в ромському поселенні в Чопі. Так, цього року на прохання місцевих жителів та за допомогою міської ради Чопа (голова - Галина Цар) були встановлені двадцять бетонних вуличних стовпів для освітлення вулиці Приозерної, вулиці у ромському поселенні.

Враховуючи настання холодних днів, заступник голови організації Валерія Лакатош, яка є також членом виконкому Чопської міської ради, допомогла кільком ромським родинам отримати дрова для опалювання будинків. Оскільки Валерія мріє отримати вищу освіту, Ольга Жмурко розповіла їй про ті кроки, які вона повинна зробити, щоб отримати кошти на своє навчання від Ромського освітнього фонду з Будапешта.

Однією з найбільш болючих проблем ромів Чопа є те, що школярі добираються за два кілометри до своєї школи. Частина вулиць табору у дощову пору перетворюються на суцільне болото, тому діти, йдучи до центральної асфальтованої дороги на маршрутний рейс, вже мають забруднене взуття. А водії таких маршруток відмовляються брати таких дітей. Тому важливим є проведення роз’яснювальних бесід як з водіями, так і з батьками дітей.

Євгенія Навроцька

04 грудня 2014р.

Теги: Жмурко, роми

НОВИНИ: Соціо

04:31
/ 1
10 мільйонів для закарпатських лікарів-підприємців
04:05
/ 1
Андріїв у суді вимагатиме від Волошина 8 млн грн на "коронну" реконструкцію площі Театральної
03:11
Зеленський призначив на Закарпаття двох суддів
03:08
У Закарпатській ОДА говорили про вакцинацію, освоєння коштів на сільську медицину та розбудову профілактичної мережі
17:55
/ 2
В Ужгороді відбулася зустріч із ліквідаторами аварії на ЧАЕС
17:28
"Історію Закарпаття в персоналіях","Гомін Красного поля" та "Літературне Закарпаття 2018" презентували в Ужгороді
16:55
У Хусті презентували проєкт "Відновлення туристичної привабливості історичного "Соляного Шляху"
15:35
Пам'ять Миколи Бандусяка вшанують в Ужгороді
15:34
В Ужгороді визначили місця для тимчасової дрібнороздрібної торгівлі ялинками та новорічними прикрасами
15:33
На Закарпатті змінять маршрути руху великогабаритних вантажівок у напрямку Дякова
15:30
В Ужгороді представили фотовиставку робіт людей, які зазнали цькувань однолітків
13:33
На Міжгірщині влаштували "ялинковий ярмарок"
13:30
На Мукачівщині звільнили очільницю освіти району
12:14
/ 1
В Ужгороді затвердили Кодекс етичної поведінки працівників комунальних підприємств
12:12
Ужгород – із бюджетом на наступний рік
12:02
За переобладнання авто на газ закарпатці можуть повернути частину витрат
11:55
/ 1
У Мукачеві перевізники пропонують збільшити тариф на перевезення до 7 грн
11:54
/ 1
З 1 квітня 2020 року механізм фінансування закладів охорони здоров’я Закарпаття змінюється
09:17
4 кандидати претендують на посаду голови Зарічанської сільської ОТГ на Закарпатті
09:11
У Мукачеві лікарня перейшла на кейтерингові послуги харчування
03:06
/ 5
В Ужгороді визначили тарифи за перебування іншогородніх в медзакладах міста (ТАБЛИЦЯ)
02:30
/ 3
Папа Франциск зустрівся з паломниками з Закарпаття
01:48
/ 1
На Закарпатті – найнижчий рівень щеплення у країні
01:40
/ 1
У ході медреформи всі лікарні на Закарпатті будуть збережені
01:26
/ 3
У Берегові презентували книжку про життя Шандора Петефі в Сибіру
» Всі новини