„Зелена книга” – це документ, який використовується урядами демократичних країн для декларування та обговорення головних напрямів та змісту державної політики у тій чи інші сфері. Головною особливістю „Зеленої книги” є те, що викладене в ній передбачає попереднє ретельне вивчення та відкрите публічне обговорення ключових проблем у певній сфері державної політики, а також способів їх вирішення. Із врахуванням пропозицій учасників обговорення на основі „Зеленої книги” розробляється „Біла книга”, матеріали якої враховуються під час розробки конкретних нормативно-правових актів та ухвалення відповідних урядових рішень. Таким чином забезпечується цілісність, системність та послідовність у здійсненні державної політики, прозорий та відкритий до пропозицій заінтересованих сторін процес її підготовки.
Основні розділи проекту документу „Зелена книга державної політики у сфері електронного урядування в Україні” представив присутнім директор Інституту вищих керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України Андрій Семенченко. Він розповів, що „Зелена книга” містить аналіз проблем електронного урядування в Україні та пропозиції щодо їх вирішення. У документі визначені основні напрямки розвитку е-урядування: електронна взаємодія органів влади, електронні послуги, відкриті дані та електронна демократія.
На сьогоднішній день є позитивні приклади впровадження електронного врядування в містах Дніпропетровськ, Луцьк, Львів, Київ, Вінниця та інших міст. Ці напрацювання мають стати основою для типізації та стандартизації надання електронних адміністративних послуг, впровадження систем електронного документообігу, підготовки службовців, участі громадян у формуванні та реалізації рішень на регіональному та місцевому рівні. „Зелена книга” має максимально врахувати особливості і досвід впровадження технології електронного врядування регіонів. З цією метою і проводяться в регіонах публічно-експертні обговорення впровадження е-врядування в Україні. Під час обговорення проекту документу автори „Зеленої книги” запропонували обмежитись чотирма базовими напрямками електронного урядування, а саме: електронна взаємодія органів влади, надання електронних послуг, відкриті данні та електронна демократія (участь громадян в урядуванні).
Під час круглого столу закарпатські експерти акцентували увагу на тому, що існуюча ситуація в Україні стосовно надання адміністративних послуг потребує негайного реформування, що передбачає: упорядкування системи адміністративних послуг; проведення реінжинірингу існуючих адміністративних процесів з метою їх оптимізації; запровадження електронних адміністративних послуг, що є найліпшим механізмом такого реформування. Особливу увагу потрібно звернути на готовність та вмотивованість працівників органів влади до надання електронних послуг. Окрім того, запровадження електронного урядування в сучасній Україні є потужним євроінтеграційним чинником, який надає дієвий імпульс гармонізації взаємодії органів влади з громадянами, громадськими організаціями, бізнесом та іншими органами влади відповідно до вимог та стандартів Європейського Союзу.
Начальник відділу інформаційно-комп’ютерного забезпечення апарату Закарпатської обласної державної адміністрації Володимир Малеш зазначив, що питання електронного врядування в Закарпатській області є надзвичайно актуальним виходячи хоча-б з того, що Закарпатська область межує з 4 країнами Європейського Союзу, що вимагає якнайшвидшої інтеграції до рівня інформаційної культури євроспільноти. З одного боку область потребує фінансових вливань для забезпечення мінімальних потреб у провадженні інформаційних технологій. З іншого боку, завдяки обласній програмі інформатизації, вже сьогодні створені і реалізовані цікаві проекти, що виробили практику, яку доцільно перейняти і використати у формуванні концепту електронного врядування по всій країні.
На посилення технічного захисту електронної інформації та захисту персональних даних звернув увагу завідувач кафедрою твердотільної електроніки фізичного факультету ДВНЗ „Ужгородський національний університет” Василь Різак. Він підкреслив, що інформаційна безпека – це безпека, перш за все, державності України, а тому в цьому напрямку є над чим працювати.
Учасники засідання звернули увагу на те, що в областях та містах України запроваджуються різні системи електронного врядування і варто би узагальнити цю практику, вивівши якісь критерії ефективності та економічної доцільності таких програм. Крім цього, дискусія закономірно зачепила проблему кадрового забезпечення, інформаційної інфраструктури та програми електронної демократії і відкритого уряду.
За підсумками круглого столу його учасники підготували ряд пропозицій.
Довідково
«Зелена книга» підготовлена робочою групою з розробки урядової політики в сфері розвитку електронного урядування при Віце-прем’єр-міністрові України – Міністрові регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмані В.Б. за участі експертів групи е-урядування Реанімаційного пакету реформ.
Партнерами заходу виступили: Державне агентство з питань е-урядування України, робоча група з розробки урядової політики в сфері розвитку електронного урядування при Віце-прем'єр-міністрові – Міністрові регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, В.Гройсманові, Міжнародний фонд „Відродження”, National Democratic Institute, United State Agency International Development.