На Закарпатті закладено плантації енергетичної верби зі Швеції (ФОТО, ВІДЕО)

В Ужгороді, у приміщенні Закарпатської ОДА відбулася презентація інноваційного проекту одного з перспективних альтернативних джерел енергії для України «Шведська енергетична верба».

На Закарпатті закладено плантації енергетичної верби зі Швеції (ФОТО, ВІДЕО)

Закарпаття переймає 30-річний досвід Швеції технології вирощування, використання та логістики промислового виробництва біомаси сортів енергетичної верби. В області закладено плантації енергетичної верби, фахівці розглядають біомасу енергетичної верби як перспективне та ефективне поновлюване джерело теплової  та електричної енергії.

Детальніше про перспективний вид альтернативного виду палива розказали українські та шведські експерти на прес-конференції.

Як розповів представник ДП «Голланд Плант Україна» Адальберт Цегла, мета презентації – передати досвід вирощування та використання шведської верби як поновлюваного джерела теплової та електроенергії в Україні. «В Угорщині з цією тематикою ми працюємо 8 років, є певний досвід, з яким хочемо поділитися в Україні. Презентуємо повний цикл вирощування та виробництва біомаси шведської верби,- каже Адальберт Цегла.

Анніка Генрікссон, голова правління компанії Salixenergi Europa AB (Швеція) зауважила, що експерти, які приїхали в Ужгород з Швеції, представлять різні компанії. «Можливості енергетичної верби Швеція успішно використовує з 1970 року, - каже Анніка Генрікссон. – У нас використання біомаси верби складає 30% від загального використання енергії і займає 50% з усього використання поновлюваної енергії. Біомаса енергетичної верби ефективна для отримання і теплової енергії і електроенергії». За словами швецького фахівця, енергетична верба є сільськогосподарською культурою і особливо корисна для тих країн, де нема багатьох лісів. «У Швеції багато лісів, але ми користуємося вербою як джерелом енергії, - додає Анніка Генрікссон. -  В Україні є достатньо земель і це потенціал, який можна використовувати для закладання плантацій». 

Костянтин Соляник, голова правління Еcosolum Group розповів, що клімат та якість ґрунтів в Україні значно кращий для вирощування енергетичної верби, ніж у самій Швеції. «Майже всі показники по вирощуванню верби кращі, ніж у Швеції,-  каже Костянтин Соляник. - і це є хорошим приводом використовувати досвід з впровадження таких інновацій». Поки що експериментальні площі енергетичної верби закладено у Сумській області та Закарпатті. Відтепер цю сільськогосподарську культуру можна вирощувати у промислових масштабах -  її офіційно зареєстровано в Україні.

Петер Кавашші, власник ДП «Голланд Плант Україна» наголосив: «Офіційно внесено у Держреєстр сорти верби як енергетичної культури, можна починати посадки перших енергетичних плантацій в Україні. На даний момент ДП «Голланд Плант Україна» має 8-10 млн. живців для закладання енергетичних плантацій». За словами Петера Кавашші, наступним кроком підприємства буде фахова підтримка та консультування фермерів, які захочуть закласти плантації верби. «Вирощування енергетичних плантацій є хорошою сферою діяльності. Це дешеве місцеве джерело енергії, яке водночас є сприятливим для довкілля - культури виробляють кисень», - додав Петер Кавашші.  

Площі плантацій можуть бути різними, кажуть фахівці: якщо ціллю є опалення власної ферми або приміщення, закладати необхідно близько 3 га, але, як правило, мінімальна площа посадок складає 5 га. Якщо йдеться про великі промислові насадження, то площі повинні починатися від 50 га, якщо у планах використовування верби для тепло станцій, необхідно від 600 га.  

Як розповіли фахівці, всі котли, в яких використовується біомаса верби, автоматизовані, тому рівень ККД у них такий, як і у газових котлів і вищий від твердопаливних котлів на 20%. «Газові котли є дуже зручними але не при нинішніх цінах на газ», - зауважив Петер Кавашші. 

На 1 га залежно від технологій висаджують від 13 до 14,5 тис. саджанців. Вже у перший рік вони витягуються на  6-7 метрів, а кожні два роки ці плантації можна успішно збирати. 

Близько 50-60% споживання енергії в Україні використовується для надання опалення населенню та організаціям. Переважна більшість цієї енергії використовується у вигляді природного газу. В останні десятиліття, вугілля, нафта, електроенергія та системи газового опалення замінювали одна одну 10-20 річними циклами. Перехід на ту чи іншу систему опалення завжди відбувався через зростання цін на паливо. Сьогодні, настав той момент, коли потрібно переходити на альтернативні твердопаливні системи опалення кажуть експерти, повідомили Закарпаття онлайн в Ужгородському прес-клубі.

 
19 листопада 2014р.

Теги: енергетична верба, Швеція

НОВИНИ: Соціо

23:51
30 родин із прифронтової Харківщини оздоровилися та відпочили на Закарпатті за час дії програми "Турбота"
23:19
Словаччина хоче відновити пасажирське залізничне сполучення із Ужгородом, яке припинилося 80 років тому
18:22
"Укрзалізниця" ще цьогоріч планує запустити потяг "Київ – Кошиці"
15:29
/ 3
Як "танець з бубном" за вітряки на Руні гудуть сільрада, лісівники та закарпатська влада
14:15
/ 1
Приватний поїзд "Прага – Чоп" сьогодні здійснив свій перший рейс
11:22
/ 3
Запис мого діда і сепаратне святкування Паски
11:11
/ 1
У Ракоші Вишківської громади попрощалися з полеглим Героєм Святославом Корнійчуком
20:19
/ 4
В Ужгороді на об'їзній депутати-"слуги" планують "роздерибанити" понад 1 га землі із заниженням вартості в 10 разів
21:59
/ 20
На Закарпатті було зроблено спробу дестабілізації шляхом перекриття доріг "через мобілізацію". Поліція звільнила проїзд
18:44
/ 36
Головою Ужгородського міськрайонного суду переобрано Віктора Данка
18:38
На війні поліг Віталій Петах зі Страбичова Мукачівської громади
02:00
/ 29
Комбат Руслан Каганець: "Без людей виграти цю війну неможливо. Ми не зробимо мільйон роботів із штучним інтелектом, які за нас воюватимуть"
00:32
/ 1
Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
21:48
Біля Солотвинського солерудника виявлено смітники, пластикові пляшки в карстових проваллях і забруднення потоку Глод
16:44
/ 3
В Ужгороді пойдуть чемпіонат України з велоспорту-МТБ та чемпіонат області
11:26
/ 4
На війні з росією поліг Ігор Сакало з Горінчова Хустського району
10:53
У лютому споживчі ціни на Закарпатті в цілому не зросли – статистика
11:15
"Щасливі діти" запускають новий цикл відновлювальних ретритів для мам із дітьми "Сила Карпат"
10:56
/ 6
В Усть-Чорній на Тячівщині попрощалися з полеглим Героєм Октавіаном Коненком
22:53
/ 3
У понеділок в Сваляві проведуть в останню дорогу полеглого 21-річного Героя Василя Томащука
22:20
/ 2
У Великій Копані попрощалися з Віталієм Чонкою, що загинув на Запоріжжі ще торік у червні
15:31
У лютому в порівнянні з торішнім груднем ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
14:57
Торік на Закарпатті прийняли в експлуатацію житла на 17,8% більше, ніж у 2022-му
14:10
/ 1
Кабмін перерозподілив освітню субвенцію на 2024 рік: місцеві бюджети Закарпаття втратили 2,4 млн грн
23:00
/ 3
На війні поліг ровесник Конституції України Василь Цьока з Крайникова Хустської громади
» Всі новини