Під час роботи експедиції будуть обстежені та дослідженні місця кровопролитних боїв між російською та австро-угорською арміями у вересні 1914 року; вірогідно, виявлені рештки зброї та амуніції й останки загиблих солдат. Адже саме на горі Черемха взимку 1914 року розгорнулися запеклі бої Першої Світової війни, тут донині знаходиться значна кількість невпорядкованих та невстановлених поховань.
Урочисте перепоховання останків з наданням воїнських почестей та звершенням релігійного обряду відбудеться 10 вересня 2014 року в с. Лубня, Березнянського району Закарпатської області.
На схилах гори Черемха, що розташована поблизу села Лубни Закарпатської області, в роки Першої Світової війни знайшли свій останній притулок тисячі солдатів Австро-Угорської та Російської Імператорської армії. За словами істориків, взимку 1915 року, бійцям протиборчих сторін довелося вступити в нерівну сутичку з природою. Зима в ті роки була надзвичайно суворою: 6-метровий шар снігу в улоговинах, 4-метровий на рівнині - знерухомив, а потім і згубив піхоту, назавжди поховавши солдатів у своєму полоні. Тих, хто не помер від холоду та обморожень, спіткала не менш болісна смерть - голодна. Неймовірні морози та шквальні пориви вітру не залишали шансів нещасним бійцям. На порятунок вже не було надії. Стомлені і знесилені солдати просто не могли вести вогонь по ворожих позиціях. Про підтримку артилерії, зрозуміло, вже не було й мови - спробуй доставити гармату на висоту 1300 метрів крізь такі сніги.
Протягом тижня учасникам експедиції «Черемха 2014» належить провести складну пошукову роботу. Однак, вони впевнені, що їм вдасться виявити останки учасників тих трагічних подій і поховати їх з усіма належними почестями. Ну а поки вахта офіційно не відкрилась - на горі Черемха вже 4 день кипить напружена робота по зведенню експедиційного табору. З раннього ранку округа прокидається під незвичний будильник - стук сокири, молотка і гуркіт генератора.
«Сьогодні нам треба побудувати душову кабіну і столи. Але спочатку нам необхідно очистити територію від сміття. Як раз і «газон» підвезе матеріали» - оголошує розпорядок дня старший пошукової групи Геннадій. За його інтонації зрозуміло - тут ми явно не будемо прохолоджуватися.
До речі, про «газон»: це автомобіль Газ-66. Цій «робочій конячці» належить підняти на своїх плечах по 45-градусному ухилу понад 700 кілограмів вантажу. Щоб машина не зірвалася зі слизьких каменів в круте урвище, на колеса доводиться натягати ланцюг.
«Ось подивися відео - минулого разу знімали на телефон. Бачиш, задню частину потягнуло в обрив? Ох, якби я не «вижав газка» - був би там, внизу - зі своїм вантажем», - гордо розповідає світловолосий, жвавий водій Юрій, демонструючи відеозапис в своєму мобільному телефоні.
Для справедливості, варто відзначити: щоб подолати такий підйом на завантаженій машині, потрібно бути професіоналом. Один неправильний рух - і ти зірвався.
Наближення «газону» чути здалеку - машина реве, але завзято й витривало тягне свою ношу. Вантаж благополучно доставлений. Будівництво табору триває.
Організатори експедиції: ВГО «Союз «Народна пам'ять» та Історико-пошукова організація «Пошук-Захід».
Контакти:
+380972394544; +380671129491, або електронною поштою office@unm.org.ua.
Для ЗМІ: +380939715405; +380671129491.
Степан 2014-09-04 / 12:47:03
Мой отец воевал на итальянском фронте за Австро-Венгрию Много-ли нас таких осталось Напишите Моя эл почта takacs1@rambler.ru