Райський птах Закарпаття – фазан – є найшвидшим бігуном серед крилатих

Натрапивши на довгохвостого сіро- коричневого птаха чагарників, поспостерігайте з якою швидкістю він мчатиметься від Вас – дослідження вчених стверджують, що не меншою, аніж 15 кілометрів у годину. А от літає фазан, хоч і птах, не дуже добре. Може пролетіти 80- 150 метрів і швидко виснажується, тому одразу переходить на біг – те, що у нього серед пернатих виходить найкраще. Вчені кажуть, що наздогнати фазана зможе не кожен собака – швидкість його бігу – 15 кілометрів у годину.

Райський птах Закарпаття – фазан – є найшвидшим бігуном серед крилатих

Фазан (Phasianus colchicus) є середньоазіатським видом птахів, завезений у Європу під час великих подорожей греків. Тоді самці цих пернатих завдяки гарному екстер’єру були, так би мовити, прототипами райських птиць – їх азіатські народи, а за ними і європейські, утримували у якості декоративних пернатих. Допоки прагматичність не дозволила людям спробувати їх м’яса – відтоді фазани почали активно використовуватися у мисливських цілях. Сьогодні, розповідає орнітолог Людвіг Потіш, мисливські товариства щороку розводять і випускають у природу різноманітні раси цього птаха, які відрізняються від дикої форми кольором та розмірами.

Цікаво, що Закарпаття є найпівнічнішою точкою природнього поширення фазана як субтропічного птаха у межах всієї України. Орнітолог каже, що і на Миколаївщині, Запоріжжі пернатого можна теж зустріти, однак не у такій кількості, як на Закарпатті. Спеціаліст пояснює це тим, що культура розведення фазана в області найстаріша – близько 300 років ці птахи живуть у природній фауні Закарпаття, тож і досвід у їх розведенні є, і птахи призвичаїлися до наших умов.

Фазанів не полохають люди– вони добре урбанізувалися. Пан Людвіг каже, що птаха спокійно можна підгодовувати зерносумішами на невеликих відстанях, умільці – взагалі з долонь. – Двома важливими умовами для проживання фазанів на території є наявність достатньої кількості води влітку та невеликих сніговий покрив взимку. «Якщо літо надто сухе і поблизу немає води, то фазан мігрує до джерел води. Може переселятися на великі відстані. Якщо взимку товщина снігового покриву більше 15 сантиметрів і тримається такою більше 10 діб, то фазан також відмігровує з тієї території. Це пояснюється тим, що два місяці в році, влітку, фазан комахоїдний, інші десять – зерноїдний, тому йому потрібні умови для самостійного добування їжі». Оскільки низовинне Закарпаття таких снігів бачить рідко, а водних джерел у нас немало, то фазани проживають на одній території не одне покоління. Немало фазанячих сімей вже з не перший десяток літ живе в ужгородському так званому «Озерному краї». Тут сприятливі для них умови – чагарники, озера…Справді, йдучи тутешньою вулицею Нікітіна так і натрапляєш поглядом на довгий хвіст самка чи самця фазана, який видніється вдалі.

До речі, пан Людвіг каже, що орнітологія має свою легенду щодо барвистості самця і непоказності самки, як це є і в фазанів – «Колись на весілля самка так наряджала свого самця, що сама виявилася не готовою до церемонії». Та, насправді цей факт має практичніше пояснення – «У разі небезпеки самець своїм зовнішнім виглядом відволікає увагу від самки» – ось такий джентльменський порядок в орнітології.

Закарпаття багате фазанами. Його розведення і вирощування в області має, так би мовити, свою «культуру». Спеціаліст розповідає, що мисливські товариства області щорік випускають по 3 тисячі голів птахів (!) у природу районів, де поширений цей вид – у Виноградівський, Берегівський, Мукачівський, Ужгородський райони. Пан Людвіг зазначає, що особисто знає два товариства на Закарпатті, котрі з настанням перших холодів беруться до підгодівлі фазанів – «роблять тимчасові навіси із зерносумішами».

Однак, попри старання людей та сприятливі умови, у «закарпатського фазана» немало проблем. Найперше, необдумане і аморальне полювання задля гри. По- друге, зневажливе ставлення людей до місць природного поселення, відтак – розмноження птахів. Не рідко трапляються випадки, що отару корів- овець женуть місцями кладок пернатих. По- третє, у фазана природніми ворогами є чи не всі представники фауни – дикої та свійської. Орнітолог каже, що мав можливість спостерігати як домашні коти того ж «Компотного» району, котрий, як уже мовилося, облюбували фазани, носилися в зубах з маленькими фазанятами. І таке, розповідає, трапляється частенько.

 
14 липня 2014р.

Теги: фазан, райський птах, бігун

НОВИНИ: Соціо

12:51
12 грудня депутати Ужгородської міськради зберуться на сесію
12:47
В Ужгороді запровадили 3-річний мораторій на видачу дозволів на розміщення об’єктів зовнішньої реклами
11:59
У Мукачеві суттєво зросли зарплати в первинній ланці медицини
10:45
В Ужгороді попередньо погодили бюджет міста на 2020 рік
10:15
Учні на Виноградівщині змушені "коштовно" добиратись до школи своїм ходом
09:23
Віденський бал школярів відбувся в ляльковому театрі в Ужгороді
04:56
У Хусті втретє відбудеться зимовий благодійний бал
04:49
/ 1
У Мукачеві вперше висвятили єпископа римо-католицької церкви
01:47
/ 1
За рік організовані Угорщиною курси української закінчили 600 закарпатських угорців
17:38
/ 1
АМКУ оштрафував "Закарпатгаз" на 18 млн грн та зобов’язав здійснити перерахунок побутовим споживачам
15:57
/ 4
На Закарпатті впорядкують розчистку русел закарпатських річок
15:44
У Мукачеві встановлюють, через що стало зле одразу 10-ьом дітям в одному дитсадку
15:34
В Ужгороді відбулася звітно-виборча конференція обласної ради Організації ветеранів України
14:58
На Закарпатті заготували понад 207 тисяч кубометрів паливних дров
14:54
Закарпаття отримало майже 11 млн грн стабілізаційної дотації
14:20
/ 2
ФОТОФАКТ. В Ужгороді встановлюють головну міську ялинку
13:34
У Мукачеві визначили порядок евакуації автівок порушників
12:19
На Закарпатті вперше в Україні проведуть літературний захід, присвячений Міжнародному Дню гір
12:05
Закарпатські "єдинники" сплатили майже 604 млн грн
10:04
В Ужгороді вшанували пам'ять поета, релігійного та громадського діяча Зореслава
09:37
У Мукачеві на вирішення питання безпритульних тварин передбачили 5 млн грн
09:18
/ 1
Пораненого військовослужбовця перевели до Мукачівського шпиталю
05:03
В Ужгороді презентували книжку про архітектуру Ужгорода австроугорської доби
04:43
У Мукачеві вперше висвятять єпископа РКЦ
17:53
/ 2
На Закарпатті звільнено керівника територіальної організації Держекоінспекції
» Всі новини