На Закарпатті здійснюватиметься проект "Рівний доступ до якісної освіти"

Закарпаття - одна з шести областей України, які візьмуть участь у проекті "Рівний доступ до освіти", що реалізується у рамках кредитної угоди між урядом нашої держави та Світовим банком. Проект спрямований на зміцнення матеріально-технічної бази закладів освіти, оновлення форм і методів навчання та підготовку професійних кадрів.

- До участі в проекті плануємо залучити кілька десятків шкіл області,- сказав кореспонденту УКРІНФОРМУ начальник управліня освіти і науки Закарпатської облдержадміністрації Юрій Герцог.- Перевагу матимуть освітні заклади гірських населених пунктів. На проект виділяється 96 мільйонів доларів, 20 мільйонів з них - на підготовку нового покоління підручників та інформатизацію 500 шкіл у шістьох областях. 64 мільйони доларів передбачено спрямувати на модернізацію майже 600 закладів освіти країни. Це будуть школи з сучасними кабінетами, спортзалами, навчальними комплексами, бібліотеками, засобами інформатизації і т.д.

Але й до цьогорічного Першовересня на Закарпатті підготувалися непогано, вважає Юрій Герцог. У минулому навчальному році в гірському краї функціонувало 703 навчальні заклади, у т.ч. 12 гімназій та 8 ліцеїв. Крім того, діяли 5 приватних навчальних закладів. Школу цьогоріч закінчила понад 171 тисяча учнів. У новому навчальному році сучасних загальноосвітніх шкіл стане більше. Як повідомив на розширеному засіданні колегії Міністерства освіти і науки України керівник цього відомства Станіслав Ніколаєнко, до 1 вересня в країні буде здано в експлуатацію 44 школи, найбільше - у Закарпатській області /десять/. Отож робиться все, аби в День знань перший дзвоник пролунав і в селах Заріччя Іршавського, Розтоки Рахівського, Криве Тячівського, Великі Ком'яти і Вилок Виноградівського районів, інших населених пунктах.

З обласного бюджету цьогоріч виділено 850 тисяч гривень на придбання шкільних меблів для пускових об'єктів. 17 навчальних закладів краю отримали субвенцію з обласного бюджету на виконання заходів щодо ефективного використання енергоресурсів у сумі 1,2 млн. гривень. А з державного бюджету на інформатизацію та комп'ютеризацію навчальних закладів виділено 8 млн.553 тисячі гривень, що дасть можливість додатково забезпечити 136 шкіл сучасними комп'ютерними комплексами.

Закарпаття - край поліетнічний, що відповідно позначилося й на освіті. Система навчання в області цілком відпровідає національному складу населення, чинному законодавству та міжнародним нормам. У краї працює 121 школа з національними мовами навчання, у т.ч 71 - з угорською, 12 - з румунською, 2 - з російською, 27 - з українською та угорською, 2 - з українською, російською та румунською, 6 - з українською та російською, одна - з українською та словацькою мовами навчання.

Краще фінансування у минулому навчальному році, вважає Юрій Герцог, дозволило активніше здійснювати заходи щодо зміцнення навчально-матеріальної бази закладів освіти, поліпшення умов для надання учням якісних освітніх послуг. На Закарпатті діють 10 регіональних освітніх програм, схвалених обласною державною держадміністрацією та обласною радою. У 2007-му на їх реалізацію передбачено майже 14 мільйонів гривень /торік - 11,4 млн. грн./.

Реалізуючи основні положення Національної доктрини розвитку освіти, Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо функціонування та розвитку освіти в Україні", урядових документів, органи управління освітою на Закарпатті основну увагу приділяють програмно-цільовому підходу. Підвищення якості освітніх послуг - пріоритетне завдання, над яким працюватимемо і в наступному навчальному році.Тим паче, що рівень навчальних досягнень школярів явно бажає кращого. Про це свідчать і результати незалежного тестування. У нашій області в ньому взяли участь близько двох тисяч випускників /така була квота Міністерства освіти і науки/. 1927 з них пройшли тестування з української мови, 1008 - з історії, 1023 - з математики. А скористалися сертифікатами на зарахування державної підсумкової атестації тільки 272 випускники, або кожен сьомий - з української мови, кожен п'ятий - з історії і кожен дванадцятий - з математики. Це означає, що переважна більшість проатестованих залишилася незадоволеною досягнутою оцінкою, хоча вона і є більш об'єктивною, бо не залежала від учителя-екзаменатора, який сам і навчав учня.

До речі, за рішенням колегіії нашого міністерства у березні-червні наступного року будуть проведені незалежні оцінювання всіх випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, які виявили бажання вступати у вузи. Тестування проводитиметься з української мови, математики, історії, біології, фізики, хімії, географії, літератури, основ економіки.

Моніторинг якості навчальних досягнень учнів, переконаний, повинен впроваджуватися у практику роботи всіх органів управління освітою і їх методичної служби. Надалі практикуватимемо і міжнародне порівняльне дослідження математичної та природничої освіти учнів 4 і 8 класів /TIMSS/, в якому Україна цьогоріч взяла участь уперше. На Закарпатті цим дослідженням було охоплено 157 школярів.

Словом, працювати є над чим, сказав на завершення розмови Юрій Герцог. Ми повинні подбати, зокрема, про забезпечення конституційного права дітей на отримання якісної і повної загальної середньої освіти; зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів; забезпечення гарячим харчуванням усіх учнів 1-4 класів; збільшення фінансування на комп'ютеризацію та інформатизацію навчальних закладів за рахунок коштів місцевих бюджетів, забезпечення їх мультимедійною технікою та під'єднання до Інтернету.

Лише поєднавши зусилля влади, суб'єктів підприємництва, громадських організацій і безпосередньо об'єкта навчання, тобто учня, можна досягти позитивних результатів у забезпеченні європейської якості та рівного доступу до освіти.
Ярослав Ядловський, УКРІНФОРМ
31 серпня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:39
/ 1
У свій день народження поліг Володимир Молнар із Нижнього Селища на Хустщині Фото новина
23:29
/ 3
Під час незаконних робіт по спорудженню ГЕС на Тересві в Калинах на Тячівщині пошкодили протипаводкову дамбу, "водники" звернулися у поліцію Відео новина
16:41
/ 12
ФОТОФАКТ. У Перечині лелека приніс у гніздо прапор України
09:26
Ужгородський скансен у неділю запрошує гратися гаївки
05:14
/ 1
Чим завершився ювілей Августина Волошина?
15:43
/ 1
На війні з росією поліг Олександр Сірко з Хуста Фото новина
15:08
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Магаля з Дубового на Тячівщині, який вважався зниклим безвісти Фото новина
03:05
/ 12
Будівництво ВЕС на Рівній без ОВД: депутати віддають землю під ще 16 вітряків
00:37
Підтверджено загибель Романа Уторобського з Богдана на Рахівщині, який вважався безвісти зниклим Фото новина
21:54
У Мукачеві в суботу попрощаються з полеглим Героєм Андрієм Задорожним Фото новина
19:51
/ 5
На Покровському напрямку загинув Михайло Негря з Ужгорода Фото новина
16:42
У травні на Закарпатті планово імунізуватимуть диких хижаків проти сказу
14:40
/ 25
У Ватикані до рішення нового Папи відклали заплановану на 3 травня на Закарпатті беатифікацію мученика о. Петра Ороса
14:05
/ 1
У четвер в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Едуардом Перебзяком Фото новина
16:44
/ 1
На Харківщині поліг Іван Грабовчак з Шаланок на Берегівщині Фото новина
11:14
/ 4
На війні з росією загинув 35-річний офіцер батальйону БпЛА 128-ї ОГШБр Андрій Задорожний з Мукачева Фото новина
20:23
/ 20
ВІДЕОФАКТ. "Жахливо, шакали, жесть, страшно": закарпатці про будівництво ВЕС, яке незаконно розпочалося на полонині Руна
03:17
/ 1
Тетяна Літераті презентує свою 5-у книжку "Втрачений Ужгород. Знакові місця"
02:40
Підтверджено загибель Михайла Пукмана з Верхнього Водяного на Рахівщині, який з липня 2024-го вважався зниклим безвісти Фото новина
02:12
/ 4
Розклад святкових богослужінь на Великдень у храмах Ужгорода та Мукачева
01:43
/ 4
За онлайн-трансляцію порно суд покарав пару з Міжгір'я "умовним" роком і конфіскував ноутбук
03:07
В Ужгороді презентували книжку "Августин Волошин: біографія президента Карпатської України" Фото новина
16:25
/ 7
Ужгородські депутати не підтримали мораторій на затвердження нових детальних планів міста
14:27
Ужгородська міськрада виділила 1,6 млн грн на поштові марки для податкової Закарпаття
12:06
/ 2
Через суспільний резонанс мер Ужгорода зняв з розгляду частину "інфраструктурних" проєктів рішень по землі Фото новина
» Всі новини