За словами пані Люби, проект становить понад 77 мільйонів дол. США, включаючи внески українського уряду та місцевих громад — відповідано 9,97 й 6,9 млн. гривень.
Втілення проекту в життя розраховане на кілька років, його метою є поліпшення соціально-економічних умов місцевих громад.
У Закарпатській області Фонд соціальних інвестицій розгорнув свою діяльність у двох районах - Іршавському та Хустському, скоро буде завойовувати сільські простори Свалявщини.
Наразі мова піде про Іршавщину. А те, що Український фонд соціальних інвестицій «поклав» око саме на цей район — не тільки ознака унікальності регіону, який простягнувся від низин і аж до вершин, зокрема, гірські села Лисичеве, Бронька, Суха. Тут доволі сильні сільські ради, вони мають серйозний людський потенціал, а згаданий проект якраз і розрахований для активних, діяльних громад і місцевого самоврядування.
Пані Люба свого часу працювала у районній владі. Вона вміє, знає, усвідомлює, як ухопитися за ту невидиму нитку, що веде до спільних інтересів та втілення програм, які йдуть на користь людям.
В Іршавському районі УФО впроваджує 17 мікропроектів на загальну суму 6 млн. 231 тис. грн., які спрямовані на покращення умов надання сільським жителям освітніх, комунальних і культурних послуг. Мова насамперед іде про дванадцять шкіл, три сільські дороги й дві лікарські амбулаторії. Приміром, у грудні 2006 року в рамках реалізації мікропроектів Українського фонду соціальних інвестицій державною комісією прийнято і здано в експлуатацію вісім шкіл, зокрема, середні у Довгому, Сільці,
Арданові, В. Раковці, Доробратові, Кам'янському, Дубрівці та дев'ятирічку в Греблі.
Варто лишень проїхатися цими населеними пунктами, і одразу впадає у вічі акуратність навчальних закладів. І неозброєним оком видно, що тут вельми якісно попрацював Фонд соціальних інвестицій.
У цьому році на Іршавщині впроваджується ще 9 мікропроектів. Мова йде насамперед про школи Іршави, Заріччя, Імстичева, Сухої, лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини у Хмільнику та Лозі, розбиті дороги на Осій, Чорний Потік і Крайню Мартинку, які не ремонтувалися досить давно.
Однак громадам Іршавщини було б важко виконати фінансові зобов'язання, які вони взяли на себе, якби не районна влада. Саме вона на Іршавщині знайшла можливість і своєчасно забезпечила другу частину внеску громад (а це 10 відсотків від усієї суми) для співфінансування мікропроектів УФО. Її чималий внесок у тому, що проектно-кошторисна документація, яка робилася всіма громадами самостійно й за власні кошти, була виготовлена в максимально короткі строки.
До слова, щодо втілення мікропроектів у селах Іршавщини. У Греблі вартість проекту становила 344 тис. гривень. Тут провели заміну вікон, дверей, встановили пандуси, настелили підлогу з дощок, виконано також інші будівельно-ремонтні роботи. Крім того, що аналогічні роботи здійснили у Дубрівці, тут провели ще зовнішню штукатурку, забезпечили водовідведення з даху тощо. На ці роботи пішло 360 659 грн., а ось у Довгому -одному з найбільших сільських населених пунктів як Іршавщини, так і Закарпаття загалом, проект коштував понад 466 тисяч грн.
Ось така картина діяльності Українського фонду соціальних інвестицій в Іршавському районі. Громади населених пунктів вельми задоволені, що вдалося чимало зробити для підвищення якості життя сільських людей.
Михайло Папіш, "Трембіта"
30 серпня 2007р.
Теги: