Як повідомила начальник Служби у справах неповнолітніх ОДА Світлана Якімеліна, протягом останніх років у Закарпатті зменшилася кількість неповнолітніх дітей, які самовільно залишили навчальні заклади чи сім’ї, тобто бездоглядних та безпритульних. На початку цього року на обліку Служби перебувало 224 безпритульні дитини (на початку 2005 року — 295 дітей). Раніше проблемою створення таких обліків було те, що батьки з середовища ромського населення часто не реєстрували власних дітей. Зі збільшенням виплат при народженні ця ситуація змінилася. Однак ромські діти усе ж залишаються найчисельнішими представниками серед безпритульних.
Сьогодні на обліку Служби перебувають 1705 дітей із т.зв. неблагополучних сімей (яких нараховується 695).
Світлана Якімеліна також навела цифри щодо злочинності серед неповнолітніх, яка часто є супровідником безпритульності. Так, порівняно з минулим роком вона зменшилася на 37 %. За 5 місяців цього року неповнолітніми у Закарпатті скоєно 145 злочинів (проти 283 минулого року). Тобто на 10 тисяч неповнолітніх припадає 4,5 злочинів.
За словами С. Якімеліної, щорічно у результаті рейдів спільно з працівниками правоохоронних органів виявляють понад 200 безпритульних дітей. Цьогоріч таким методом з вулиці вилучено вже 62 дітей. У ході рейду під назвою «Немовля» було порушено 5 кримінальних справ проти батьків, які неналежно поводилися з новонародженими.
С. Якімеліна також запевнила, що протягом останніх 1,5 років у державі посилилася боротьба з дитячою безпритульністю. Минулого року на подолання цього явища з держбюджету було спрямовано 70 млн. грн. Закарпаття з цієї суми отримало 1,6 млн. грн. Значна частина цих грошей була спрямована на потреби обласного притулку для неповнолітніх у с. Батьове. 1 червня цього року також було створено Закарпатський центр соціально-психологічної реабілітації у м. Свалява, який повертатиме «дітей вулиці» у суспільство. Центр наразі розрахований на одночасне перебування 20 дітей.
19 червня було підписано Регіональну програму подолання дитячої безпритульності та бездоглядності у Закарпатті на 2006 рік. Основну ставку цьогоріч зроблено на дитячі будинки сімейного типу (яких у краї наразі дії 18) та прийомні сім’ї.
Директор обласного притулку для неповнолітніх с. Батьове Василь Цогла повідомив, що притулок розрахований на 50 неповнолітніх (віком від 3 до 18 років), які можуть перебувати там протягом 90 діб. За словами директора притулку, закарпатських дітей виявляють в Росії, Молдові, Білорусії. Інколи до притулку потрапляють 16-річні, які жодного дня не відвідували школи.
Світлана Якімеліна також додала, що протягом 5 місяців цього року порушено 36 кримінальних справ за ст. 304 Адмінкодексу (втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність та жебракування) і 364 справи за ст. 184 (невиконання батьками своїх обов’язків).
20 червня 2006р.
Теги: