У київському Музеї книги та друкарства впродовж двох місяців тривала виставка «Карпатська Україна: на світанку свободи» (ФОТО)

У київському Музеї книги і друкарства з 19 березня до 10 травня діяла виставка «Карпатська Україна: на світанку свободи», присвячена 75-літтю проголошення Карпато-Української держави.

У київському Музеї книги та друкарства впродовж двох місяців тривала виставка «Карпатська Україна: на світанку свободи» (ФОТО)

Підготували виставку науковці музею Мар’яна Хемій (куратор виставки), Марія Гринько та Дмитро  Палій. Було залучено матеріали з фондових колекцій Бібліотеки ім. О.Ольжича, Музею книги і друкарства, Закарпатської ОУНБ ім. Ф.Потушняка, приватних архівів родини Климпушів, народного депутата 5-го та 6-го скликань С.Аржевітіна, істориків С.Федаки та Р.Офіцинського.

Подія викликала щирий інтерес у відвідувачів, адже для багатьох гостей тема Карпатської України була маловідомою. З’явилась нагода дізнатись більше про події 1938-1939 рр. завдяки історичним документам, світлинам та фотопортретам діячів Карпатської України, які експонувались в рамках виставки. Відвідувачі могли глибше відчути історії реальних людей - у кількох вітринах були особисті речі головного команданта Карпатської Січі Дмитра Климпуша. Серед них - святковий кептар, виготовлений у 20-30-х рр. минулого століття, годинник, портсигар, фотознімки різних років, а також лист родині, написаний у засланні в Сибіру.

Серед інших експонатів – рукописні та друковані збірки пісень, періодичні видання, книги спогадів, історичні нариси, художні твори, присвячені подіям Карпатської України, поштові марки і тематичні листівки. Ці матеріали були надруковані в різні роки в Україні та за кордоном.

Уривки з публіцистичних та художніх творів, а також поезії, відібрані науковцями і представлені на виставці звучать так, наче їх писано про сьогодення. Проблеми, завдання і план дій керівників Карпатської України сміливо можемо брати на озброєння зараз.

Актуальність виставки не тільки в тому, що у столиці України звучить голос найзахіднішої її області, а й у тих посланнях, які тогочасні інтелектуали - політики, діячі культури - залишили нам. Сторінка Карпатської України в історії краю і України є героїчною, але водночас - трагічною. Події, що розгортались на Майдані взимку 2014 р., до болю схожі на бої 15 березня 1939 р. на Красному полі. А сама 75-а річниця події співпала із псевдореферендумом у Криму.

19 березня виставку відкрили за участю Товариства закарпатців у м. Києві, нащадків Д.Климпуша, представників закарпатської сотні Майдану та гостей заходу. Присутні пом’янули хвилиною мовчання героїв, загиблих під час подій 1939 та 2014 років.

На закритті виставки відбувся перегляд документальної кінострічки Тараса Химича «Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939». Його представив історик, науковий консультант фільму Олександр Пагіря. Дослідник подій Другої світової війни, автор книг про згадуваний період історії Закарпаття поділився з присутніми маловідомими історичними фактами та цікавими моментами, пов’язаними з роботою над стрічкою.

Музичний супровід заходів від заслуженого артиста України, кобзаря Тараса Компаніченка додавав атмосфері ліричності, зближував присутніх і ніби кидав місток між минулим і теперішнім, апелюючи до найсильнішого – емоційної пам’яті поколінь. Музикант-киянин вміло та проникливо ілюструє цілісність України на пісенному матеріалі.

У самому серці Києва, в музеї на території Києво-Печерського заповідника ожила пам’ять про найяскравішу сторінку історії Закарпаття - державне утворення під назвою «Карпатська Україна».

 

 

 

Куратор виставки, співробітник Музею книги і друкарства України Мар'яна Хемій для Закарпаття онлайн

,

12 травня 2014р.

Теги: виставка, музей, Карпатська Україна

НОВИНИ: Соціо

01:32
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 18
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 6
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
02:20
/ 3
Проти журналістки-розслідувачки із Закарпаття, яка пише про вітряки у горах, знову публікують замовні статті
23:30
/ 3
ДЕІ відмовляється надати акт перевірки законності будівництва на полонині Руна, – УПГ
» Всі новини