У київському Музеї книги та друкарства впродовж двох місяців тривала виставка «Карпатська Україна: на світанку свободи» (ФОТО)

У київському Музеї книги і друкарства з 19 березня до 10 травня діяла виставка «Карпатська Україна: на світанку свободи», присвячена 75-літтю проголошення Карпато-Української держави.

У київському Музеї книги та друкарства впродовж двох місяців тривала виставка «Карпатська Україна: на світанку свободи» (ФОТО)

Підготували виставку науковці музею Мар’яна Хемій (куратор виставки), Марія Гринько та Дмитро  Палій. Було залучено матеріали з фондових колекцій Бібліотеки ім. О.Ольжича, Музею книги і друкарства, Закарпатської ОУНБ ім. Ф.Потушняка, приватних архівів родини Климпушів, народного депутата 5-го та 6-го скликань С.Аржевітіна, істориків С.Федаки та Р.Офіцинського.

Подія викликала щирий інтерес у відвідувачів, адже для багатьох гостей тема Карпатської України була маловідомою. З’явилась нагода дізнатись більше про події 1938-1939 рр. завдяки історичним документам, світлинам та фотопортретам діячів Карпатської України, які експонувались в рамках виставки. Відвідувачі могли глибше відчути історії реальних людей - у кількох вітринах були особисті речі головного команданта Карпатської Січі Дмитра Климпуша. Серед них - святковий кептар, виготовлений у 20-30-х рр. минулого століття, годинник, портсигар, фотознімки різних років, а також лист родині, написаний у засланні в Сибіру.

Серед інших експонатів – рукописні та друковані збірки пісень, періодичні видання, книги спогадів, історичні нариси, художні твори, присвячені подіям Карпатської України, поштові марки і тематичні листівки. Ці матеріали були надруковані в різні роки в Україні та за кордоном.

Уривки з публіцистичних та художніх творів, а також поезії, відібрані науковцями і представлені на виставці звучать так, наче їх писано про сьогодення. Проблеми, завдання і план дій керівників Карпатської України сміливо можемо брати на озброєння зараз.

Актуальність виставки не тільки в тому, що у столиці України звучить голос найзахіднішої її області, а й у тих посланнях, які тогочасні інтелектуали - політики, діячі культури - залишили нам. Сторінка Карпатської України в історії краю і України є героїчною, але водночас - трагічною. Події, що розгортались на Майдані взимку 2014 р., до болю схожі на бої 15 березня 1939 р. на Красному полі. А сама 75-а річниця події співпала із псевдореферендумом у Криму.

19 березня виставку відкрили за участю Товариства закарпатців у м. Києві, нащадків Д.Климпуша, представників закарпатської сотні Майдану та гостей заходу. Присутні пом’янули хвилиною мовчання героїв, загиблих під час подій 1939 та 2014 років.

На закритті виставки відбувся перегляд документальної кінострічки Тараса Химича «Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919-1939». Його представив історик, науковий консультант фільму Олександр Пагіря. Дослідник подій Другої світової війни, автор книг про згадуваний період історії Закарпаття поділився з присутніми маловідомими історичними фактами та цікавими моментами, пов’язаними з роботою над стрічкою.

Музичний супровід заходів від заслуженого артиста України, кобзаря Тараса Компаніченка додавав атмосфері ліричності, зближував присутніх і ніби кидав місток між минулим і теперішнім, апелюючи до найсильнішого – емоційної пам’яті поколінь. Музикант-киянин вміло та проникливо ілюструє цілісність України на пісенному матеріалі.

У самому серці Києва, в музеї на території Києво-Печерського заповідника ожила пам’ять про найяскравішу сторінку історії Закарпаття - державне утворення під назвою «Карпатська Україна».

 

 

 

Куратор виставки, співробітник Музею книги і друкарства України Мар'яна Хемій для Закарпаття онлайн

,

12 травня 2014р.

Теги: виставка, музей, Карпатська Україна

НОВИНИ: Соціо

16:58
Еко-трубки для збору паперових стаканів з-під напоїв встановлюють сьогодні в Ужгороді
15:49
В Ужгороді відкрили монумент у пам'ять полеглих в російсько-українській війні вояків
15:00
В Ужгороді стартував перший етап капремонту вул. Капушанської
14:46
Суд в Ужгороді розпочав розгляд справи щодо забудови полонини Боржави вітряками
14:42
Робоча група з питань будівництва ВЕС на закарпатській Боржаві додатково вивчатиме це питання
13:32
ОСББ у Мукачеві отримали понад 700 тис грн гривень
13:31
Лікарі-стоматологи всієї Хустщини залишились без посад та вже майже рік не отримують зарплату
12:17
/ 1
Мукачево – перше за динамікою приросту у рейтингу прозорості міст
11:13
Літня спека повернеться на Закарпаття вже на вихідних
11:05
/ 7
У День Незалежності України на Берегівщині "фестивально" варитимуть леквар
10:30
На Свалявщині юні дослідники з кількох країн вивчали Землю з космосу
09:52
Липневий буревій на Закарпатті визнано надзвичайною ситуацією природного характеру місцевого рівня
16:47
Мукачівський прикордонний загін поповнився 12 офіцерами
16:07
У центрі Ужгорода водій "Мерседеса" "збив" дорожній знак і поїхав геть
15:40
Найбільше заяв на вступ абітурієнти УжНУ наразі подали на медичний, юридичний та факультет здоров'я
14:08
На Собранецькій в Ужгороді 16 липня на час асфальтування дороги перекриють проїзд
14:06
Під час ремонту Берегівської об'їзної в Мукачеві обіцяють якісний асфальт, лед-освітлення, та велодоріжку
13:59
/ 1
В Ужгороді бухгалтерів та аудиторів вітали із прийдешнім професійним святом
13:53
В Ужгороді відкриють меморіал полеглим у російсько-українській війні воїнам 15-го окремого гірсько-штурмового батальйону
12:41
/ 2
Світ прийшов до Курова
11:26
Третій мотопробіг за єдність України стартував сьогодні в Ужгороді
11:25
Минулого тижня на Закарпатті зареєстровано 23 нових випадки захворювань на кір
11:22
Із 16 липня з огляду на ремонт Капушанської в Ужгороді частина вулиці буде перекрита для руху
09:48
/ 2
У Хусті готуються до старту реставраційних робіт у місцевому замку
09:19
/ 1
На Закарпатті учасники бойових дій отримали у власність понад 3 тисячі земельних ділянок
» Всі новини