Закарпатська Долина нарцисів масово розквітне в перших числах травня

Цьогорічна надзвичайно тепла весна сприяє стрімкому розвитку рослинності. Долина нарцисів – одна з туристичних візитівок Закарпаття – готується приймати відвідувачів у травневі свята.

Закарпатська Долина нарцисів масово розквітне в перших числах травня

Вже сьогодні, 25 квітня, спостерігається розпускання близько 20-25 відсотків квітів. Фахівці оцінюють, що вже у перших числах травня ми спостерігатимемо масове цвітіння нарцису вузьколистого (Narcissus angustifolius). Тож, у першотравневі вихідні варто запланувати поїздку в один з найунікальніших куточків Закарпаття і помилуватися цвітінням диких нарцисів. Ніжно-біле кипіння квітів, що місцями утворюють суцільний килим, наповнює повітря п’янким солодкуватим ароматом і дарує гостям неймовірну естетичну насолоду.

Долина нарцисів знаходиться в околицях м. Хуст Закарпатської області і є масивом Карпатського біосферного заповідника. Її загальна площа складає лише 256,5 га, Нарцис вузьколистий поширений майже на всій площі масиву, але суцільні зарості займають в різні роки від 30 до 50 га., при цьому на 1 м2 спостерігається понад 50 квітучих особин. По полю нарцисові зарості розташовані окремими осередками.

Нарцис вузьколистий – це південно-європейський високогірний вид, поширений на висотах 1000–2000 метрів над рівнем моря в Альпах, на Балканах, у Південних Карпатах, Середземномор'ї. В Українських Карпатах зустрічається в гірських масивах  Свидовця та Мармарошів, переважно в субальпійькому та альпійському поясі. Єдиним світовим рівнинним осередком зростання високогірного нарцису вузьколистого виступає Долина нарцисів, що знаходиться в межах 180-200 м н.р.м. І це не єдина риса, що робить ділянку Закарпатської низовини унікальною і неймовірно цінною в науковому, природоохоронному та екологічному значеннях. Нарцис вузьколистий відповідно до свого статусу рідкісного виду занесений до «Червоної книги України». Лучні угруповання з його участю включені до „Зеленої книги України”. У межах заповідного урочища сформувались лучно-болотні комплекси, які є унікальними в Європейському масштабі. Тому Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Долині нарцисів» погоджено надання статусу Водно-болотного угіддя міжнародного значення.

Флора і фауна Долини нарцисів є дуже багатою і різноманітною. В її межах також охороняються 21 вид рослин та близько 15 видів тварин, які занесені до „Червоної книги України”.

На жаль, не бракує цьому унікальному куточку екологічних проблем. Порушення гідрологічного режиму і відновлення зволожених лук ми залишимо професіоналам науковцям та природоохоронцям. Чимало складностей приносять вразливим екосистемами Долини нарцисів власно туристичні відвідування. Серед них чи не найголовнішу позицію займають забруднення водотоків побутовими (туристичними) відходами, зривання та витоптування квітучих особин відвідувачами і місцевим населенням (у т.ч. для продажу туристам) та ін. Мало хто задумується над тим, що, з прагненням зробити гарне фото і похизуватися ним у соціальних мережах, люди проникають (а інколи навіть сідають і лягають) у заростях нарцисів. Пом’яті квіти після такої наруги не піднімаються і не відновлюються, більше того, це нерідко призводить до деформації цибулини і подальшої повної загибелі рослин.

Зривання квітів також вкрай негативно відображається на збереженні Долини нарцисів. Цикл розвитку від насінини до дорослої особини, здатної до цвітіння і плодоношення, складає 7 років!

В межах Долини нарцисів встановлений заповідний режим, про найважливіші моменти якого відвідувачів інформують знаки. Численні відвідування заповідної долини саме в такий важливий і водночас дуже вразливий час – період цвітіння – створюють значні проблеми охорони і збереження Долини нарцисів. Колектив цього найменшого масиву складається лише з кількох посадових осіб, яким фізично вкрай важко попереджувати порушення, проводити обслуговування туристів і слідкувати за порядком в масиві. Одним з непопулярних методів впливу на несвідомих відвідувачів є штрафування відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1030 від 7 листопада 2012 року «Про розмір компенсації за незаконне добування, знищення або пошкодження видів тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України, а також за знищення чи погіршення середовища їх перебування (зростання)». До речі, розмір компенсації за незаконне добування або знищення нарцису вузьколистого сьогодні становить 49 грн. за одну особину. Однак, жодна грошова компенсація не зможе повернути рослину в природу, не створить півтора десятки насінин, що в середньому дає кожен квітучий нарцис, і не забезпечить стійкості екосистемі.

Набагато важливішим кроком, доступним для кожного, є дотримання нехитрих правил при відвідуванні:

Для милування цвітінням використовуйте оглядові майданчики

Крокуйте тільки маршрутом, не сходіть в поле

Не зривайте і не витоптуйте рослин

Не засмічуйте територію та меліоративні канали

Не купуйте букети диких нарцисів. У такий спосіб Ви сприятимете браконьєрству і станете співучасником знищення Долини нарцисів.

На період цвітіння адміністрацією посилено патрулювання території, а для надання екскурсійних послуг гостям заповідника організовано чергування працівників еколого-освітнього, наукового та рекреаційного підрозділів. Екскурсію можна замовити при вході в масив. Тут створений та успішно функціонує «Музей нарцису», відвідування якого входить до екскурсійної програми. До речі, вартість відвідування залишилась на рівні минулого року і складає для дорослих – 15 грн., для студентів і школярів відповідно 10 та 6 грн.

Вікторія Бундзяк, начальник відділу пропаганди та екоосвіти Карпатського біосферного заповідника

25 квітня 2014р.

Теги: нарциси, цвітіння

НОВИНИ: Соціо

14:05
За смертельне травмування вантажівкою жінки-пішохода і втечу за межі Закарпаття водієві з Мукачівщини загрожує до 8 років ув'язнення
13:51
У Нижньому Солотвині на Ужгородщині ужгородка на Peugeot травмувала на "зебрі" 15-річну дівчину і перекинулася в кювет
10:59
Відключень електроенергії на Закарпатті у четвер не передбачається, "до окремої команди" – "Закарпаттяобленерго"
23:55
В Ужгороді пожежні навчалися ліквідовувати загорання у 16-поверхівці
19:23
"Закарпаттяобленерго" повідомило про відміну раніше "анонсованих" відключень електроенергії 20 листопада з 19:00 до 22:00
17:06
"Закарпаттяобленерго" повідомило про застосування графіка погодинних відключень електроенергії 20 листопада з 16:30 до 22:00
11:18
В Ужгороді рятувальники 2 дні планово навчатимуться ліквідовувати НС на 16-поверхівках
11:12
/ 1
У середу на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
17:58
В ужгородському скансені та мукачівському замку відкриють резиденції святого Миколая
14:43
/ 4
У Мукачеві у 37 локаціях висадили 570 сакур, закуплених коштом мера
11:00
/ 1
У середу в Ужгороді прощатимуться з полеглим захисником Михайлом Шишкою
09:27
У вівторок на Закарпатті електроенергію не відключатимуть – "Закарпаттяобленерго"
21:39
/ 3
З понеділка на Закарпатті впроваджуються графіки погодинних відключень електроенергії
20:18
/ 1
Стало відомо про загибель Івана Савули з Дубового, що з червня вважався зниклим безвісти
19:32
Закарпатський сир "Лопта" здобув "срібло" на міжнародному конкурсі сирів у Португалії
18:09
У понеділок тимчасово не працюватиме ПП "Убля – Малий Березний" на кордоні зі Словаччиною
16:26
/ 6
На Закарпатті відбулася Всеукраїнська конференція військових капеланів УГКЦ
15:05
Годинник капітана пароплава Carpathia, що врятував пасажирів "Титаніка", продали за рекордні $2 млн
22:29
/ 1
Майже половина мукачівців їздять у громадському транспорті безкоштовно
14:53
Держдеп США знизив рівень ризиків для подорожей до 9 областей України, серед яких – Закарпаття
00:03
/ 2
Україна та ЄС розпочинають модернізацію пункту пропуску "Лужанка-Берегшурань" на кордоні з Угорщиною
23:56
Найстаріша жителька Іршавської громади Ганна Фечка відзначила 103-й день народження
23:14
/ 2
Із Закарпаття за час повномасштабної війни емігрували 300 тисяч місцевих жителів – Білецький
23:52
/ 28
"Я бізнес робила з митницею та прокуратурою": мама екскерівника Закарпатської МСЕК Веклинця про майно сина
20:49
/ 13
У позашляховику, що вночі в лісі біля Великої Угольки перекинувся в урвище, загинув настоятель тамтешнього скиту УПЦ МП Артемій (Пацкан)
» Всі новини