Зважаючи на те, що Порядок відповідно до вимог чинного законодавства пройшов державну реєстрацію у Міністерстві юстиції України та є нормативно-правовим актом, відповідає Закону та Постанові Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII “Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження”, органи державної податкової служби України у своїй діяльності щодо відмови від ідентифікаційних номерів фізичними особами, керуються даним Порядком.
Даний Порядок визначає процедуру внесення відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера до паспорта фізичної особи, яка за релігійними або іншими переконаннями відмовляється від ідентифікаційного номера та офіційно повідомляє про це у формі відповідної заяви (форма №В1, №В2) орган державної податкової служби. Дія Порядку розповсюджується як на осіб, у яких наявні ідентифікаційні номери, так і на таких осіб, у яких вони відсутні.
Таким чином, вирішення питання щодо внесення зазначеної відмітки до паспорта громадянина України має здійснюватися згідно із встановленим Порядком за місцем реєстрації.
Інформуємо також, що для карток за формою № 1ДР установлено строк їх зберігання – 3 роки, після завершення якого вони знищуються згідно вимог Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.1997 № 1153.
Що стосується присвоєння ідентифікаційних номерів дітям і відмов батьків від ідентифікаційних номерів дітей, то інформуємо про наступне.
Особи віком до 16 років здебільшого не отримують доходів та не підпадають під означення платників податків. Відповідно до Державного реєстру включаються відомості тільки про тих малолітніх або неповнолітніх осіб, які мають об’єкти оподаткування і зобов’язані сплачувати податки. Реєстрація у Державному реєстрі малолітньої або неповнолітньої особи може бути здійснена на підставі облікової картки за формою №1ДР, поданої та підписаної такою особою або її батьками (усиновителями, опікунами).
Отже, якщо дитина не має обов’язків по сплаті податків, не отримує доходів, що підлягають оподаткуванню, та не підпадає під означення платника податків, підстав для включення відомостей про неї до Державного реєстру та присвоєння їй ідентифікаційного номера не має. При цьому примусово чи без подання належно оформленої і підписаної облікової картки за формою №1ДР не можуть бути включені відомості про дитину до Державного реєстру та здійснено присвоєння їй індивідуального ідентифікаційного номера платника податків.
Якщо ж дитина через свої релігійні або інші переконання відмовляється від прийняття ідентифікаційного номера, то після досягнення нею 16-річного віку та отримання паспорта громадянина України, питання про унесення до її паспорта відмітки про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера може бути вирішено згідно із Порядком.
ЛИСТ ДПА України від 13.06.2007 № 2961 /д/29-2115
16 серпня 2007р.
Теги: