В Ужгороді вийшов друком календар «Просвіти» на 2014 рік

Щойно побачив світ календар-альманах «Просвіти» на 2014 рік – 21-ий за ліком з часу його відродження Закарпатським крайовим товариством «Просвіта» у 1993 році.

В Ужгороді вийшов друком календар «Просвіти» на 2014 рік

Видання знайомить з життям і діяльністю визначних вчених, письменників, педагогів, краєзнавців, журналістів, громадських, культурних і політичних діячів, пам’ятними подіями в історії краю, цікавими історико-культурними пам’ятками, хронікою просвітянського життя, перлинами поетичної творчості тощо. В ньому також подано церковний та історичний календарі на 2014 рік, календар пам’ятних дат заснування сіл Закарпаття, зразки давніх колядок і народних пісень краю та інше.

Привертають увагу матеріали, присвячені 200-річчю народження геніального українського поета, художника і мислителя Тараса Шевченка та 75-річчю проголошення незалежності Карпатської України. Це, зокрема, статті Павла Федаки «Безсмертя Шевченка», «Наукова, культурна, національно-освідомлююча праця інтелігенції Закарпаття у творенні Карпатської України», «Листи Августина Волошина до донечок», Івана Коршинського «Караюсь, мучуся… але не каюсь» (про хвороби і смерть Т.Шевченка), Михайла Федаки «Шевченкове свято в народному Домі «Просвіта» та інше.

Ряд статей присвячено ювілеям визначних земляків-закарпатців: Івана Коршинського до 85-річчя учасника національно-визвольної боротьби за незалежність України, політв’язня Федора Удички, Миколи Олашина до 90-річчя народження історика Якова Штернберга та 95-річчя народження юриста, історика, педагога Василя Ганчина, Юрія Туряниці до 150-річчя вченого-історика, мовознавця, фольклориста, етнографа Антонія Годинки (з подачею його записів народних пісень з різних сіл краю), Миколи Вовка й Івана Коршинського до 85-річчя народження громадсько-політичного і культурного діяча, політв’язня Петра Тракслера, Івана Хланти до 75-річчя народження професора Володимира Задорожного, Сергія Федаки до 120-річчя медика, громадсько-політичного і культурного діяча Миколи Долиная та 100-річчя народження українського історика Федора Шевченка, Дмитра Федаки до 75-річчя народження відомого журналіста і письменника, редактора найстарішої української газети у США «Свобода» Петра Часта, Олени Юрош до 65-річчя відомої співачки, народної артистки України Марії Зубанич та ін.

Окремі статті висвітлюють життєвий і творчий шлях громадсько-політичного, державного і релігійного діяча Бедь Віктора Васильовича (архімандрита Віктора) – з нагоди 50-річчя, українського історика, письменника, журналіста, педагога вищої школи Сергія Федаки – з нагоди полудня віку, поліграфіста і видавця Богдана Досяка – з нагоди 50-річчя, просвітянки Олени Мішко з нагоди ювілею, фольклориста, літературознавця, педагога Юрія Туряниці – з нагоди 85-річчя, народознавця Василя Скуратівського – з нагоди 75-річчя, дослідника народного одягу Закарпаття, краєзнавця Іллі Грибанича й ін.

Ґрунтовне висвітлення знайшли у календарі такі історичні події як 70-річчя Першого з’їзду народних комітетів Закарпатської України (Сергій Федака), 70-річчя договору про ненапад між УПА-Захід і 6-тим мадярським армійським корпусом у Карпатах влітку 1944 року (Йосип Данко), а також історія українського герба-тризуба (Антін Кущинський), 650-річчя села Старе Давидково (Андрій Дудаш), пам’ятки Ужгорода, розташовані біля підніжжя Замкової гори. З народознавчих статей слід відзначити «На перехресті Європи» Василя Скуратівського, «Народна архітектура і побут гуцулів в експозиції Закарпатського музею народної архітектури та побуту» П.Михайловича, «Стіл у народному житлі Закарпаття» Федора Поланчина, «Етнографічні матеріали на сторінках журналу «Наша Земля» П.П.Федаки.
Рубрика «Хроніка життя «Просвіти» знайомить з проведеними у 2013 році у Народному Домі «Просвіта» та інших культурних закладах заходами: з нагоди Новорічно-Різдвяних свят, 199-ої річниці народження Т.Шевченка та 74-ої Карпатської України, 85-річчя І.Коршинського, 70-річчя М.Вовка, 50-річчя Є.Ясінського, Дня «Просвіти» у с. Сімер, 10-ою звітно-виборною конференцією крайового товариства «Просвіта», в рубриці «Наші ювіляри» поміщено матеріали з нагоди 70-річчя Юрія Вішована, 75-річчя Михайла Керецмана, 75-річчя Михайла Митровки, а у рубриці «Відлітають сірим шнуром» подано некролог «Пам’яті Степана Мишанича» (видатного українського фольклориста та літературознавця).
Вдало доповнюють текстову частину календаря численні ілюстрації, зокрема світлини. Пригарнює його поміщена на першій сторінці обкладинки репродукція картини М.Божія «Думи мої, думи мої…» з зображенням нескореної, у могутньому патріотичному пориві, постаті Генія і Творця української нації Т.Шевченка, а на четвертій сторінці обкладинки – світлина українок у чудових,  стилізованих за народними традиціями, вишиванках.

Вихід у світ календаря «Просвіти» на 2014 рік, як і попередніх просвітянських календарів, – неординарна подія в культурному житті Закарпаття, вагомий внесок в історичне краєзнавство області. Матеріали календаря стануть в пригоді учителям, науковцям, краєзнавцям, студентам, громадським, культурним і політичним діячам, усім, хто цікавиться історією і культурою рідного краю.

За видання календаря належить подякувати укладачеві й редактору Федаці П.М., редактору Федаці П.М., коректору Федаці М.М., благодійникам Юрію Гарастею, Йосипу Данку, Івану Коршинському та ін.

11 січня 2014р.

Теги: календар Просвіти

НОВИНИ: Соціо

18:55
На Закарпатті судитимуть підприємицю за спробу незаконного відшкодування ПДВ на понад 1 млн грн
17:18
Рятувальники розповіли деталі масштабної пожежі на базі відпочинку в Нижній Апші Фото новина
15:58
На Закарпатті затримали чоловіків, які мали перетнути кордон за $53 тис. Фото новина
14:49
/ 4
Під час візиту Зеленського в Ужгород, місцеві вийшли на протест проти вітряків на Полонині Руна Фото новина
10:45
У Мукачеві стартували змагання з настільного тенісу серед воїнів Нацгвардії Фото новина
09:27
На Закарпатті стартував конкурс екодокументалістики на честь Героя Романа Жука Фото новина
18:28
На війні з рф поліг Захисник з Оноківської громади Володимир Куля Фото новина
17:39
На Закарпатті 24-річна жінка намагалася переправити до Румунії п’ятьох чоловіків Фото новина
17:33
/ 2
У Калинах на Тячівщині розпочався безстроковий протест проти незаконного будівництва мініГЕС Фото новинаВідео новина
15:25
На Берегівщині з пожежі врятували 5-річного хлопчика Фото новина
14:29
У Карпатах гірські рятувальники допомогли вагітній жінці з Дніпра Фото новина
13:31
/ 4
ВАКС заблокував елітні квартири, будинок і авто цивільної дружини ексголови Мукачівської РДА Сергія Гайдая Фото новина
12:05
/ 2
Пішов із життя закарпатський історик, політик і публіцист Володимир Піпаш Фото новина
10:15
На Берегівщині затримали переправника, який за $10 тис. водив ухилянтів через Тису Фото новина
10:00
Екоклуб у Ясінях вирушає до витоку Чорної Тиси: відкрито реєстрацію на участь
09:11
Закарпатець приховав на кордоні партію харчових добавок на пів мільйона гривень Фото новина
17:57
У Королеві на Берегівщині горів двоповерховий будинок Фото новина
16:49
На Закарпатті лікарів викрили на хабарах за продовження групи інвалідності Фото новина
15:58
В Ужгороді відкрили адаптивні бойові тренування для ветеранів Фото новина
14:40
/ 1
У Мукачеві проведуть в останню путь воїна Михайла Лялюшка Фото новина
12:30
68-річна закарпатка намагалася ввезти з Європи брендовий одяг на майже 500 тис грн Фото новина
11:34
В Ужгороді гонитва за Mini Cooper завершилася ДТП Фото новина
10:17
/ 1
Двом закарпатцям загрожує довічне ув'язнення за жорстоке вбивство киянина Фото новина
09:10
У румунських Карпатах врятували трьох українців Фото новина
22:46
Екоклуб у Ясіня завершив літо мандрівкою на Драгобрат Фото новина
» Всі новини