На Закарпатті впроваджують інноваційні технології сортування сміття та пресування пластику

Починаючи з літа 2013 року у селах Верхні Ворота та Абранка Воловецького району впроваджується система селективного збору сміття. Тут розставлено по 20 контейнерів для збору скла та пластику, передусім, пляшки ПЕТ. Двохкубові контейнери поділені на секції: 1,3 м3 для пластику та 0,7 м3 для скла. При повній наповненості контейнера у ньому накопичується близько 200 кг скла та 12-15 кг пластику, повідомли з Ужгородського прес-клубу.

На Закарпатті впроваджують інноваційні технології сортування сміття та пресування пластику

Щодватижні з контейнерів вибирається зібрана вторсировина й вивозиться заготівельними фірмами. За час дії програми з сіл вивезено 180-200 м3 пластику і 75-85 м3 скла, або ж з перерахунку на вагу – близько 2 тон пластику та близько 23 тон скла.

Але у цих селах не тільки почали активно сортувати сміття, тут до проблеми підійшли комплексно: закупили на кожне село спеціальний гідравлічний прес, який дозволяє зменшувати в об’ємах назбирані пластикові відходи майже у 15 разів.

«Практика сортування скла і пластику вже почала робитися у селах, зокрема на Рахівщині та Хустщині, - розповідає Ктерина Станкевич (РМЕО «Екосфера»). – Ми підійшли до цієї проблеми у комплексі: встановили контейнери, було домовлено з підприємцями, які забираються сировину. Крім того необхідно було змінити звички людей. Було започаткувано  паралельно навчальну програму в школі як позакласний компонент, проводилися бесіди з громадою.  Крім того, оскільки пластик сировина об’ємна і легка, йшлося про те, щоб за зібрану сировину сільрада отримувала якісь гроші. До цього часу витрати на забирання сировини практично не покривали вартість тієї сировини. Тому вирішили купити прес, щоб спресовувати відходи і вивозити їх рідше. Відтак у сільському бюджеті залишатиметься зекономлена різниця.  У цьому полягає інноваційність. Таку практику запровадили у двох селах: в Абранці (допомогли з фінансуванням благодійний фонд «Крона» та ГК «Ніко») та Верхніх Воротах (у рамках програми Державного фонду підтримки органів самоврядування в Україні)».

Щоб громада краще зрозуміла, що сортувати місття не так складно і краще потурбуватися про екологію в Абранці провели суботник: очистили річку від сміття та висадили алею біля дитячого садочка. Ігор Шишканинець, голова села Абранка каже, що громада зрозуміла всю важливість порядку. Адже річка бере початок саме у їхньому селі, тому сміття не приходить від «сусідів», а навпаки засмічує населені пункти, розташовані вниз по течії.  

«Перед тим, як запровадити проект, ми робили аналіз забрудненості території та якості життя мешканців. Основну масу  сміття у нашій річці Абранці - 90% складали петпляшки та скло.Тепер процентів на 80% річка очищена. За місяць у 20-ти контейнерах, розставлених у селі збирається 100 кубів пластику. Встановлений прес суттєво допоможе зменшити в об’ємах пластик і дасть можливість селу навіть заробити на смітті». 

31 грудня 2013р.

Теги: технології, сміття, пластик

Коментарі

Pitjo 2014-01-02 / 13:35:17
Sho tut inovacijnoho? Jaksho zrivnyuvati z vikidannjam smittja v richku to tak, a presuvati vidxodi - BAJAN.

Іван 2014-01-02 / 08:14:25
Ужгородцю:сільські ради укладають угоди з тими, у кого така ліцензія є.ащофото преса на вулиці? а такій справі реклама і потрібна.до речі, контейнери вже є в Жденієві, Підполоззі, В.Грабівниці

Ужгородець 2014-01-01 / 22:23:33
Це реклама, однак хто розбирається то прес який нам показую він не підключений і розміщений не зрозуміло де. Збір вторинної сировини без ліцензії заборонений. У випадку якщо є ліцензія то чому прес не розмістили у складському приміщенні, наявність якого вимагають ліцензійні вимоги. Організацію роботи по збиранню та утилізації вторинної сировини на Закарпатті потрібно було розпочати ще в далекому 1992 році. Наші органи самоврядування це не зроблять ще найближчі 10 років, їм краще запустити аве закарпаття щоб воно процвітало, а ми залишалися ще в більшому мусорі. Підприємству яке організовує збір петпляшки та скла дякую, але робіть все з розумом і не показуйте те чого у вас нема!

НОВИНИ: Соціо

14:04
/ 2
На вечір суботи та у ніч проти неділі на Закарпатті прогнозують грози зі зливами, шквальним вітром, градом і мокрим снігом
13:56
На Закарпатті відкривають пункти пропуску на кордонах зі Словаччиною
10:47
/ 1
На Закарпатті через йододефіцит у 4 рази більше захворювань щитовидної залози, ніж в інших областях країни
10:27
/ 5
На Міжгірщині пройшла конференція щодо розвитку туризму
10:16
/ 2
"Велике будівництво" триває на Закарпатті
09:36
За безпекою дорожнього руху на Закарпатті слідкуватимуть додаткові патрулі
02:34
/ 4
В Ужгороді на погоджувальній комісії по "Кірпічці" громадськість відстояла додатковий шмат території майбутнього парку від забудови
02:18
На Тячівщині жителі Дубового вийшли на попереджувальну акцію через ями в центрі селища
01:55
На Закарпатті мобільні групи перевірятимуть на кордоні з Угорщиною посилки заробітчан (ДОКУМЕНТ)
01:25
На Закарпатті обговорили проєкт "Мале карпатське коло"
01:14
Угорщина повідомила, що відтерміновує відкриття пунктів пропуску на українсько-угорському кордоні зі свого боку
18:00
/ 3
Угорщина погодила відкриття 4 пунктів пропуску на Закарпатті
17:53
/ 1
Останній дзвоник відсвяткували дистанційно у школах Закарпаття
16:29
/ 1
В Ужгороді шукають кандидатів на звання почесного громадянина міста і претендентів на почесну відзнаку міськради
14:43
/ 2
Суд підтвердив обов'язок підрядника відшкодувати збитки за неякісний ремонт частини вулиці Капушанської в Ужгороді
14:26
На Закарпатті з 1 червня послаблюють карантин: дозволяють пасажирські перевезення, роботу готелів і спортзалів
13:03
/ 5
Ще 7 нових автобусів "Електронів" закуплять в Ужгороді
12:05
/ 2
На Закарпатті торік було зареєстровано 7 506 шлюбів і народилося 13 016 дітей
11:00
Закарпаття готове до переходу на другий етап послаблення карантину – МОЗ
10:54
КПП "Лужанка" й "Горонглаб" на Закарпатті відновлюють роботу
03:17
/ 1
У Сумах на Алеї Слави відкрили пам'ятник колишньому командиру 128-ї окремої Закарпатської гірсько-штурмової бригади Є.Коростельову
18:05
До 1 липня в Ужгороді можна пропонувати претендентів на премію імені Петра Скунця
17:35
/ 2
В Ужгороді триває капремонт площі Петефі
15:40
На складання ЗНО на Закарпатті зареєструвалися 12 тисяч 834 учасники
15:06
/ 4
29 травня на Закарпатті вирішуватимуть щодо пом'якшення карантину, а з 1 червня запустять потяг Київ-Ужгород
» Всі новини