Щодватижні з контейнерів вибирається зібрана вторсировина й вивозиться заготівельними фірмами. За час дії програми з сіл вивезено 180-200 м3 пластику і 75-85 м3 скла, або ж з перерахунку на вагу – близько 2 тон пластику та близько 23 тон скла.
«Практика сортування скла і пластику вже почала робитися у селах, зокрема на Рахівщині та Хустщині, - розповідає Ктерина Станкевич (РМЕО «Екосфера»). – Ми підійшли до цієї проблеми у комплексі: встановили контейнери, було домовлено з підприємцями, які забираються сировину. Крім того необхідно було змінити звички людей. Було започаткувано паралельно навчальну програму в школі як позакласний компонент, проводилися бесіди з громадою. Крім того, оскільки пластик сировина об’ємна і легка, йшлося про те, щоб за зібрану сировину сільрада отримувала якісь гроші. До цього часу витрати на забирання сировини практично не покривали вартість тієї сировини. Тому вирішили купити прес, щоб спресовувати відходи і вивозити їх рідше. Відтак у сільському бюджеті залишатиметься зекономлена різниця. У цьому полягає інноваційність. Таку практику запровадили у двох селах: в Абранці (допомогли з фінансуванням благодійний фонд «Крона» та ГК «Ніко») та Верхніх Воротах (у рамках програми Державного фонду підтримки органів самоврядування в Україні)».
Щоб громада краще зрозуміла, що сортувати місття не так складно і краще потурбуватися про екологію в Абранці провели суботник: очистили річку від сміття та висадили алею біля дитячого садочка. Ігор Шишканинець, голова села Абранка каже, що громада зрозуміла всю важливість порядку. Адже річка бере початок саме у їхньому селі, тому сміття не приходить від «сусідів», а навпаки засмічує населені пункти, розташовані вниз по течії.
«Перед тим, як запровадити проект, ми робили аналіз забрудненості території та якості життя мешканців. Основну масу сміття у нашій річці Абранці - 90% складали петпляшки та скло.Тепер процентів на 80% річка очищена. За місяць у 20-ти контейнерах, розставлених у селі збирається 100 кубів пластику. Встановлений прес суттєво допоможе зменшити в об’ємах пластик і дасть можливість селу навіть заробити на смітті».
Pitjo 2014-01-02 / 13:35:17
Sho tut inovacijnoho? Jaksho zrivnyuvati z vikidannjam smittja v richku to tak, a presuvati vidxodi - BAJAN.
Іван 2014-01-02 / 08:14:25
Ужгородцю:сільські ради укладають угоди з тими, у кого така ліцензія є.ащофото преса на вулиці? а такій справі реклама і потрібна.до речі, контейнери вже є в Жденієві, Підполоззі, В.Грабівниці
Ужгородець 2014-01-01 / 22:23:33
Це реклама, однак хто розбирається то прес який нам показую він не підключений і розміщений не зрозуміло де. Збір вторинної сировини без ліцензії заборонений. У випадку якщо є ліцензія то чому прес не розмістили у складському приміщенні, наявність якого вимагають ліцензійні вимоги. Організацію роботи по збиранню та утилізації вторинної сировини на Закарпатті потрібно було розпочати ще в далекому 1992 році. Наші органи самоврядування це не зроблять ще найближчі 10 років, їм краще запустити аве закарпаття щоб воно процвітало, а ми залишалися ще в більшому мусорі. Підприємству яке організовує збір петпляшки та скла дякую, але робіть все з розумом і не показуйте те чого у вас нема!