Самі закарпатці себе традиційно характеризують добре відомою приказкою: "Моя хата з краю…". Щоправда, продовжують: хоч хата і з краю, але ми самі собі знаємо, як раду дати. А місцеві соціологи кажуть, що Закарпаттю притаманна певна містечковість, завдяки якій навіть найнепримиренні політичні сили вміють знайти в області спільну мову.
Для прикладу, на всеукраїнському рівні "Наша Україна" та Партія регіонів ворогують, а на рівні Закарпаття дуже добре співпрацюють. Аналогічні відносини між майбутніми нардепами від Закарпаття з різних політичних сил соціологи прогнозують і зараз.
Керівник Карпатського центру полінгових досліджень Федір Шандор зазначив: "Достатньо широко закарпатці представлені у виборчих списках. Звичайно, можна вважати, що є плюсом, що закарпатці, коли стосується саме Закарпаття, об’єднуються. Однозначно об’єднуються, незважаючи на свої міжособистісні відносини. Тому можна говорити, що закарпатці будуть лобіювати саме закарпатські інтереси, і неважливо в економічній чи неекономічній сфері".
Мажоритарна система давала Закарпаттю більше парламентарів
Якщо запитати у місцевого мешканця Закарпаття, яких політиків дала Україні його "мала Батьківщина", згадують Шуфрича, Гелетея, Різака, Балогу… і переповідають жарт:
"Глухе закарпатське село, на 10 хатин один телевізор, один раз на два тижні доставляють пошту. Журналісти, які напередодні виборів проводять опитування, питають в старого діда Стефана:
– Діду, яких закарпатців знаєте в керівництві України?
– Балогу і Ющенка!
– А ви впевнені, що Ющенко закарпатець?
– Певна річ, він же кум Балоги!".
Жарти жартами, але більшість закарпатців скаржаться, що, все ж таки, мажоритарна система давала Закарпаттю більше народних депутатів:
– "Не знаю, як зараз представлені наші кандидати, але раніше мені було більш зрозуміло. Коли була мажоритарна система. Тоді ми голосували за конкретних осіб, яких обирали тут, на місці, і вважали їх своїми".
Не кількістю, а якістю
Обласна закарпатська влада каже, що від кількості закарпатців у парламенті якість допомоги області не змінюється.
Голова області Олег Гаваші: "Якщо будемо дивитися на те, де народилася людина, можливо, закарпатців і більше. Якщо ж говорити про те, на яку допомогу ми очікуємо з боку депутатів, то... І Нестор Шуфрич є закарпатцем, але я дивлюся, що він на посаді Міністра з надзвичайних ситуацій України для Закарпаття нічого не зробив, а навпаки, створив багато проблем, як своїми кадровими призначеннями, так і тим, що навіть ті кошти, які планували на програму протипаводкового захисту, познімали. Його один візит Закарпаттю не дав нічого, крім проблем".
Політологи, аналізуючи виборчі списки, прогнозують, що до майбутнього парламенту пройдуть щонайменше 6 закарпатців, ще принаймні в трьох є непогані шанси.
"Радіо Свобода"
09 серпня 2007р.
Теги: