Йосиф Сірка — громадянин трьох держав

Нещодавно в Ужгородському прес-клубі реформ відбулася презентація книжки "Актуально!" відомого українського публіциста, професора Зіґенського й Українського Вільного університетів Йосифа СІРКИ.

Хоча він був громадянином трьох держав — Словаччини, Німеччини та Канади, — його доля тісно пов’язана з Україною, із Закарпаттям. Адже він народився у селі Убля на кордоні з Україною. І, за словами автора, усе життя відчуває себе духовно спорідненим з Україною. Кілька разів на рік обов’язково з’являється в Ужгороді, і кожен його приїзд приносить щось нове. Цього разу — видання двох книг.

Перша — це збірка вибраних публікацій Йосифа Сірки, які друкувалися в часописах України, Словаччини, Німеччини, Франції, США та Канади. Книга вийшла у видавництві «Мистецька лінія». В ній містяться статті, які охоплюють період від 1969 року до нинішнього часу. Основні теми, яких торкається Сірка, —українська політика, мова і демократія.

За ініціативою та фінансовим сприянням Йосифа Сірки у цьому ж видавництві побачило також світ факсимільне видання відомого поета та історика Василя Пачовського про Закарпаття — «Срібна земля». На працю Пачовського Йосип Сірка випадково натрапив в одній із канадських книгарень. Нині книжечку «Срібна земля» Пачовського у новому виданні отримають усі бібліотеки Закарпатського краю.

«Празька весна» змінила долю багатьох інтелігентів у Чехословаччині. Обпалила вона і Йосифа Сірку. Він перебував у туристичній подорожі в Італії, коли радянські танки вже йшли на Прагу. У Римі Йосиф Сірка вирішив не повертатися назад у тоталітаризм, ставши одним із перших чехословацьких біженців.

Згодом Йосиф Сірка став професором Зіґенського університету і Українського Вільного Університету у Мюнхені, де викладав українську мову. Він — автор численних наукових і науково-популярних праць, а також підручників. Його заслугою є запровадження у Зіґенському університеті в рамках навчальних програм вивчення української, польської, сербо-хорватської, чеської і словацької мов. Крім того, вчений є засновником Німецько-українського товариства «Діалог», яке опікувалося гуманітарною допомогою Україні. Причому понад 100 вантажів Йосиф Сірка доправив особисто.

Збіркою вибраних публіцистичних статей Йосиф Сірка прагне привернути увагу до проблем в Україні, що є актуальними до сьогодні.
Богдан Олексюк, "Українське слово"
02 серпня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

17:03
/ 1
Троє мешканців Мукачева отримали умовні терміни за крадіжку пального з фур
15:41
На Закарпатті ветерани проходять сеанси релаксації з поліцейськими кінологами Фото новина
13:48
В Ужгороді затримали студента, який підпалив Tesla місцевої дизайнерки Фото новина
12:17
Через байдужість матері на Закарпатті померла дитина
10:24
У Мукачеві попрощаються з полеглим Героєм Максимом-Олегом Порохнавцем Фото новина
09:01
Патрульні Мукачевого викрили водія під наркотиками та без прав Фото новина
18:15
Прикордонники врятували від переохолодження ухилянта, який тікав до Румунії Фото новина
17:19
/ 1
На Закарпатті офіцер вимагав $10 тис. за переведення солдата в тил Фото новина
15:50
На Берегівщині рятувальники ліквідували пожежу в житловому будинку Фото новина
14:39
Ветерани Закарпаття відвідали історичні пам’ятки в межах реабілітаційної програми Фото новина
13:18
Американський турист і мешканка Кременчука заблукали під час спуску з Говерли Фото новина
12:33
На Закарпатті засудили диверсанта, який підпалював об’єкти інфраструктури Фото новина
11:31
В Ужгороді патрульні оперативно супроводили автомобіль із вагітною жінкою до лікарні Фото новина
09:49
У Королеві на Берегівщині попрощаються із полеглим на війні з рф воїном Ярославом Гелетеєм Фото новина
08:52
У Мукачеві стартує Відкритий чемпіонат міста з шахів
18:07
На Свалявщині судитимуть дніпрянина, який збував метамфетамін Фото новина
16:48
У Мукачеві попрощалися з полеглим воїном Олегом Полешкіним Фото новина
15:51
На Мукачівщині стався вибух газу — постраждав літній чоловік
14:22
У Виноградові попрощалися з полеглим на війні з рф Героєм — Миколою Гусаром Фото новина
13:30
/ 1
На Хустщині батько смертельно поранив сина під час конфлікту Фото новина
12:23
У Мукачеві згоріла двокімнатна квартира Фото новина
09:56
У Мукачеві триває мистецький пленер за участі 10 закарпатських художників Фото новина
09:04
Будівельники в Ужгороді натрапили на снаряд Другої світової війни Фото новина
22:07
/ 5
Верховна Рада планує розглянути скандальну правку щодо вітряків у горах
18:49
Мандрівка до Скакала: ще один день відкриттів серед лісів і водоспадів Карпат Фото новина
» Всі новини