В Ужгороді пройшли перші наукові ромські читання (ФОТО)

24-26 жовтня 2013 року у приміщенні культурно-просвітнього центру «Романі яг» пройшли перші на Закарпатті ромські наукові читання.

В Ужгороді пройшли перші наукові ромські читання (ФОТО)

Як зазначив на відкритті проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків, доктор історичних наук, професор УжНУ Роман Офіцинський, вперше зібралися фахівці, які можуть сказати вагоме слово у розвитку нового напрямку наукових досліджень, які в майбутньому можуть перерости у постійно діючі ромські студії. Приємно бачити серед учасників цих читань місцевих науковців – доцентів, професорів, а також студентів. Закарпаття – край, де проживають представники багатьох національностей та етносів і славиться толерантними відносинами.

Сама програма проведення наукових читань була розділена на 6 секцій: «Загальні питання», «Етнологія та етнографія», «Питання Голокосту», «Соціологія», «Освіта та культура» і «Правозахист».

Велику увагу та багато питань, які переросли у наукові дискусію викликав виступ доктора політичних наук УжНУ Мирослави Лендєл на тему «Ромська національна меншина в Європі: досвід країн Центральної Європи»,  кандидата історичних наук УжНУ Михайла Зана «Ромське населення Закарпаття: історична ретроспектива та проблеми сьогодення». З великою увагою було вислухано виступ директора програмної ініціативи Ольги Жмурко «Рома України» МФВ про роль Фонду «Відродження» у покращенні освітнього рівня ромської молоді.

Питанню особивостей реалізації етнонаціональної політики в України щодо ромської меншини на досвіді Закарпаття приділила увагу кандидат політичних наук УжНУ Ганна Мелеганич.

Численні запитання викликав виступ викладача, заступника декана факультету міжнародного бізнесу Інституту економіки та міжнародних відносин УжНУ Едуарда Балоги на тему «Соціальний фактор у погіршенні становища ромів Закарпаття». За його даними, що прозвучали у доповіді, з 24118 кримінальних порушень, які були зафіксовані у 2012 році, тільки 116 були скоєні представниками ромської громади Закарпатської області. Ці дані якраз і свідчать про те, що підстав стверджувати, що ромська нація є кримінальною немає. Великою для ромів виступаючий відзначив здобуття освіти, як шкільної так і вищої,  адже школа – це дзеркало суспільної нерівності.

На читаннях виступили гості зі Словацької Республіки – колишній депутат Європейського парламенту Адам Гейза-старший (Кошіце) та директор Кошицької музичної школи Адам Гейза-молодший – про концепцію вирішення ромської проблеми в європейському контексті. Їх доповіді були вислухані з великою увагою та викликали багато запитань науковців та студентів.

Надзвичайно активним під час наукових читань був доктор філологічних наук Одеського педагогічного інституту Сергій Ярмошкін, який зупинився на питанні «Сучасні ромські ЗМІ та їх роль у висвітленні проблем ромів». З подібною темою, зокрема, виступила Валентина Коцюба, студентка Гуманітарного інституту Київського університету ім. Бориса Грінченка на тему «Ромські ЗМІ на початку ХХІ століття: газета «Романі яг» (2005 рік).

На проблемі використання сучасних інноваційних технологій в ромознавстві та освіті ромів зупинилася кандидат економічних наук, член Одеського обласного ромського конгресу Юлія Грозна.

Зі сторони ромських неурядових організацій Закарпаття прозвучали виступи голови Закарпатського обласного молодіжного ромського об’єднання «Романі черхень» (Ужгород) Мирослава Горвата «Насилля на етнічній основі та  зловживання з боку працівників міліції в Україні»; секретаря Закарпатського обласного молодіжного ромського об’єднання «Романі черхень» (Ужгород) Петра Габрина: «Європейська                                   нормативно-правова база щодо захисту прав ромської  національної меншини»; журналіста ЗОДТРК «Тиса-1», члена товариства «Романі яг» (Ужгород) Євгенії Навроцької «Робота  правозахисних центрів по захисту прав ромів в Україні»; голови  товариства «Романі Яг» (Ужгород) Аладара Адама «20 років роботи Товариства «Романі Яг»  та його роль у розвитку  ромського руху України».

Модератором наукових читань був кандидат історичних наук УжНУ Михайло Зан, який у заключному слові зазначив, що подібні читання мають велике значення як для науковців, студентів, так і для громадських неурядових організацій, яким небайдужа доля ромського народу.

26 жовтня 2013р.

Теги: роми, цигани, читання

Коментарі

Не студент 2013-10-27 / 21:09:18
Це все не головне, зверніть увагу на фамілії людей, що приймають участь від УжНУ. Скрізь знайомі обличча і фамілії. Тепер вирішили ще й на циганських грошах нажитися. Ну справді, хто може бути бессовіснішим крадієм ніж цигани? Відповідь - профессура і керівництво УжНУ. Зараз Офіцинсікий навчить циган, як насправді треба красти!

Др. Мальтус 2013-10-27 / 13:12:43
Це приблизно як була б медична конференція на тему "Паразити в організмі: необхідність толерантності та пристосування"

читач 2013-10-27 / 12:15:32
А Любку Андрюшу чого не запросили?

варош 2013-10-27 / 05:17:26
За 20 років цигани не змінили кастову систему свого суспільства.Скільки їх отримало вищу освіту,працюють у правоохороних органах ,як інші національності .А головне Адами,Пап ,Горвати ,Грозна ,Сурмаї, іт.д .КІЛЬКІСТЬ СТВОРЕННИХ РОБОЧИХ МІСЦЬ ДЛЯ ГАРНИХ , ХОРОШИХ , ПРАЦЬОВИТИХ.....СПІВВІТЧИЗНИКІВ .СУММА ДОТАЦЇ=СУМІ ПОДАТКІВ . НА 1 ЛЮДИНУ ЦИФРИ ОЗВУЧТЕ .

гарантуй 2013-10-27 / 05:09:40
Все правильно казали що треба циганоту захищати та лілеяти, тільки не уточнили як. Треба їх стерегти та захищати за трьома рядами колючого дроту під напругою з вишками та собаками.Наставити купи залізних предметів і хай тягають їх тиди-сюди, так буде розвиватись національний циганський вид спорту, так вирішиться багато питань : мови, житла, народжуваності, чистоти і порядку, наркотиків, барон із своїм чадом будуть мати де хизуватись Ленд Крузерами з номерами БАРОН і БАРО

Radvanka 2013-10-26 / 20:19:25
Закарпаття славиться своєю толерантністю до інших національностей.То правда.Але не наговарюйте собі-до ціган то ся не односить.Та й до всякоі другоі паскудноі чорноти шо ту в послідній час лізе.Бісять ня вже тоті ціганські "друзі".Кажда скотина типирь ціганох захищає."Бо вони теж люди".Не смішіть мене.

Не студент 2013-10-26 / 19:52:18
Оскільки цигани не миються, та ведуть кримінальний спосіб життя, на цю конференцію вирішили зібрати всіляких невідомих і відомих людей із смаглявою шкірою, щоб зробити вигляд присутності циган. Яскравим прикладом є фото № 8, де зображений колоритний представник американських індіанців :)

не живу за рахунок грандів 2013-10-26 / 18:32:30
Численні запитання викликав виступ викладача, заступника декана факультету міжнародного бізнесу Інституту економіки та міжнародних відносин УжНУ Едуарда Балоги на тему «Соціальний фактор у погіршенні становища ромів Закарпаття». За його даними, що прозвучали у доповіді, з 24118 кримінальних порушень, які були зафіксовані у 2012 році, тільки 116 були скоєні представниками ромської громади Закарпатської області. Ці дані якраз і свідчать про те, що підстав стверджувати, що ромська нація є кримінальною немає.


Шановний, Едуард Балога, піди і скажи це батькам дівчини, з якої представники цієї общини двічі познущалися на минулому тижні.Просто вже нудить від такої великої кількості псевдозахисників ромів!!! Скоро в Ужгороді на одного рома буде припадати дві громадські організації, які відстоюють їхні права за гроші отримані від донорів із закордону. А що хіба у нас гаджо немає проблем? Так є але ми не скиглимо, а кожень день працюємо і не паразитуємо, як це роблять інші...Хто би що не казав а у проблемах ромів винні самі ж роми, а найбільше їхні лідери, які звикли паразитувати на нас - дурних гаджо!

Вася 2013-10-26 / 16:36:15
А чому не запросили виступити насильників, і поділитися досвідом?

НОВИНИ: Соціо

22:11
/ 1
АТОвець у Виноградові оголосив попереджувальне голодування через землю
03:31
/ 1
Ужгород, Мукачево та Виноградів зустрічали з фронту військових 128-ї бригади
02:39
/ 3
Охороняти державний кордон на Закарпатті прибули лейтенанти-випускники
17:42
Ужгородський замок та обласну філармонію пропонуватимуть включити до переліку об'єктів "Великого будівництва"
16:31
На Свалявщині відкрили три амбулаторії
14:22
/ 5
В Ужгороді урочисто зустріли бійців 128-ї окремої гірсько-штурмової закарпатської бригади
12:37
У Мукачеві семеро дітей-сиріт отримають житло
11:11
У Мукачеві зустріли бійців 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади
09:56
/ 1
На Тячівщині ремонтуватимуть дорогу від райцентру до Солотвина
09:51
Підрозділи 128-ої бригади повертаються у Мукачево у відновлене військове містечко
09:32
Новий сквер будують у Мукачеві
09:20
У Мукачеві побудують пішохідний міст через Латорицю
03:26
/ 8
ФОТОФАКТ. Фестиваль Шипіт відбувся попри карантин
23:28
/ 8
Атестація закарпатських прокурорів: "сірий кардинал" пройшов, а волошинський "золотошукач" раптово "захворів"
18:06
/ 2
Борщівник Сосновського масово і швидко розростається на Закарпатті
16:31
Понад 10 тисяч учасників складали на Закарпатті ЗНО з історії України
14:14
/ 1
Мер Ужгорода заявив, що понад сторічні тенісні корти вбережуть від забудови багатоповерхівками
12:53
/ 5
400 тис грн сплатить жінка, що на Іршавщині не допустила інспекторів на своє підприємство для перевірки
09:42
/ 1
Ужгородські ватерполісти провели перше тренування після карантину
09:06
/ 6
На Закарпатті депутата-браконьєра можуть призначити заступником директора Ясінянського лісгоспу
03:05
/ 12
Закарпатський прокурор уник переатестації, пішовши працювати в офіс Венедиктової
02:41
/ 9
Сьогодні атестаційна комісія ОГП перевірить на доброчесність скандального закарпатського прокурора Малинича
02:19
/ 2
Закарпатська ОДА розробляє план заходів поводження зі сміттям до 2030-го року – Цвігун
17:35
Керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на Закарпатті призначено Олега Коцюбу
17:28
Державна архітектурна інспекція дозволила будівництво для завершення мосту у Буштині на Тячівщині
» Всі новини