Нагадаємо, що ще 20 червня рішенням сесії облради та за ініціативи депутата Олега Барана народні обранці Львівщини звернулися до МЗС України та Посольства Угорщинив Україні щодо врегулювання проблеми під час перетину кордону України з Угорщиною на пункті пропуску «Тиса-Загонь». Окрім того, депутати попросили надати офіційне пояснення про причини відмови мешканцям України, які мають шенгенську візу, видану Генконсульством Республіки Польща, у в’їзді на територію Угорщини.
Цього ж тижня на засіданні постійної комісії Львівської обласної ради з питань євроінтеграції, транскордонного співробітництва та зв’язків з українцями за кордоном було розглянуто відповіді з Міністерства закордонних справ України та Посольства Угорщини в Україні стосовно роз’яснення умов перетину кордону України з Угорщиною. Як повідомив посол Угорщини в Україні Міхаель Баєр, якщо громадянин перетинає кордон з Угорщиною, то при цьому він зобов’язаний обґрунтувати мету поїздки й обставини перебування в Угорщині та пред’явити оригінали документів, які б це підтверджували (лист-запрошення, бронювання готелю тощо). Також належить підтвердити наявність необхідних матеріальних запасів, як на період запланованого перебування, так і для повернення в країну походження. В разі ж, якщо іноземна особа не володіє листом-запрошенням чи бронюванням готелю, а також не може достовірно, документально підтвердити мету в’їзду та перебування в Угорщині, прикордонники, які здійснюють контроль, на погляд угорської сторони можуть ініціювати повернення такого громадянина в країну походження. Своєю чергою Міністерство зовнішніх справ України повідомило, що це питання обговорювалось під час українсько-угорських консультацій та переговорів консульських служб обох країн. Було вирішено, що Посольство України скеровуватиме відповідні запити до МЗС Угорщини за наявності письмової скарги громадянина України із зазначенням необхідних особистих даних та копій письмових рішень угорських органів прикордонної поліції про відмову у в’їзді.
«Отож, нашим людям потрібно змінювати світогляд і не думати про те, що якщо сьогодні поскаржимося, то згодом матимемо проблеми, бо хтось нас запам’ятає й помститься. Треба розуміти, що кожна людина повинна належно виконувати свою роботу. Це стосується й тих же самих працівників угорських прикордонних служб. Тому закликаю всіх громадян, які мали необґрунтовані проблеми при перетині угорського кордону – звертатися офіційно. Щоб не виникало розмов, нібито до українців ставляться інакше, ніж до мешканців ЄС. Мешканцями Європейського Союзу ми маємо стати, перш за все, у своїх головах, а вже згодом – за документами. А зараз проста арифметика: якзо немає задокументованих скарг до прикордонних служб України на дії угорської сторони, то й немає, на думку Будапешта, проблеми», - наголосив Олег Баран.
За його словами, у випадку відмови у перетині кордону з Угорщиною слід вимагати в угорських прикордонників офіційний документ-підтвердження про відмову. Й, відповідно, на підставі такого документу й складається скарга до посольства Угорщини.
Ігор Галущак