Студентів УжНУ змушують щомісяця сплачувати 100 гривень за «тіньовою» схемою

Федір Ващук, щойно його призначили в.о. ректора УжНУ, відразу ініціював кілька обов’язкових зустрічей зі студентами, що проживають у гуртожитках студмістечка. На них він запропонував студентам розділити плату за проживання на два окремі рахунки: один – за комунальні послуги, а інший – для перерахунку коштів, що будуть використані для ремонту гуртожитків. При цьому в.о. ректора пообіцяв, що плата за проживання не збільшиться, просто оплачувати проживання доведеться двома окремими платежами. Також він пообіцяв, що наслідком такого нововведення стане капітальний ремонт в гуртожитках, котрого так давно вимагають студенти.

Коли настав час оплачувати проживання в гуртожитках, то виявилося, що ніяких двох рахунків не існує. Студенти оплачують певну суму у відділеннях банку, зазначаючи при цьому, що призначенням платежу є проживання в гуртожитку. Так званий «окремий платіж», про який говорив Ващук, здійснюється в комендантських приміщеннях гуртожитків і становить 100 гривень. Як розповіли інтернет-виданню Закарпаття онлайн студенти гуртожитків, вони неодноразово вимагали у комендантів надати бодай якийсь чек про оплату, котрий свідчив би про законність таких дій університету, і в якому було б вказано призначення цього «окремого платежа». Однак у всіх цих випадках студентам відмовляли. Комендант гуртожитку просто забирає гроші, записує студента у список і просить поставити його свій підпис. Без оплати цього «окремого платежа» студентів категорично відмовляються поселяти у гуртожиток.

Інформація про незаконні побори вже просочилася навіть у соціальні мережі, зокрема – Фейсбук:

«Легалізовано» ці побори і в доповіді самого ректора УжНУ у День знань 2 вересня, коли в присутності голови Закарпатської ОДА Олександра Ледиди Ф.Ващук подав масове збирання грошей зі студентів – мешканців університетських гуртожитків, як черговий успіх керівництва вишу: «Ще 2,5 мільйони гривень, отриманих як оплата за проживання в гуртожитках, вкладено в їх же розвиток».

Щоправда, не зрозуміло, чому Ф.Ващук у цьому контексті говорить тільки про 2,5 мільйони. Адже, як сам він констатував у своїй вищезазначеній доповіді, в гуртожитках УжНУ "проживає близько 4-х тисяч студентів". Тобто, тільки неофіційно отримана сума мала би становити щомісяця близько 400 тисяч гривень. Скільки загалом грошей мало бути отримано у такий спосіб за всі місяці в.о. і повноцінного ректорства Ф.Ващука в УжНУ – підрахувати не складно. А є ж іще аналогічного розміру офіційна плата за проживання в гуртожитку...

Судячи з тієї промови, інші залучені в подібний спосіб кошти ректор УжНУ Ф.Ващук чомусь називає благодійними: «Інші залучені кошти – понад 1 мільйон гривень – благодійницькі. Вони залучалися активними і діяльними керівниками – проректорами, деканами, завідувачами кафедр на ремонти приміщень, комп’ютерні класи, навчальне приладдя тощо».

Як саме "активні і діяльні" проректори, декани і завідувачі кафедр можуть залучати такі кошти у державній освітній організації – незрозуміло. Але, в будь-якому разі, відповідно до чинного законодавства благодійні внески у грошовій формі необхідно зараховувати на рахунок "Суми за дорученням" з наступним внесенням змін до спеціального фонду кошторису за напрямами видатків. Тобто, у даному випадку всі благодійні кошти мали би потрапляти на рахунок спецфонду вишу.

Однак, джерела в бухгалтерії УжНУ цього не підтверджують. Тобто, благодійницькі мільйони, раз про них говорить Ф.Ващук, справді існують, однак бухгалтерія до них жодного відношення не має.

Хто саме має відношення до цих величезних сум, в який, конкретно, спосіб їх освоюють і, зокрема, скільки і яких коштів є на рахунку «Суми за дорученням» в УжНУ, інтернет-видання Закарпаття онлайн обов’язково повідомить читачів. Або одразу після того, як ректор УжНУ виконає вимогу прокуратури Закарпатської області і, відповідно до закону, почне відповідати на інформаційні запити журналістів. Або в разі оприлюднення результатів роботи у цьому напрямку прокуратури Закарпатської області, для якої оприлюднена інтернет-виданням Закарпаття онлайн інформація, безумовно, мала би стати предметом особливого зацікавлення.