Зважаючи на вихідний святковий день, відвідувачів на її старті виставці не бракує. Звичайно, серед них найбільше дітей шкільного віку – напевне, квиток у «тропічний рай з метеликами» батьки зробили подарунком на їхній перший дзвоник.
Як і розповідав Євген Ажипа, один з організаторів виставки, все це диво у вигляді лялечок, з яких формуються метелики, та рослинності, на якій вони «дефілюють», розміщено у музейному павільйоні, обтягнутому сіткою, аби крилаті не порозліталися. Та й більшість метеликів облюбували собі цю верхівку сітки як місце для відпочинку від рук відвідувачів та спалаху їхніх фотокамер.
Особливо багато крилатих біля вікна. Зокрема, філіппінських Парусників Румянцева ( Papilio rumanzovia) та Ідеї Левконоя (Idea Leuconoe). «Денні види, а тому тягнуться до світла, оскільки зала досить затемнена», – каже тутешній екскурсовод Анастасія.
А ось крилаті з роду Каліго (Caligo), які на виставці поки є найчисельнішими, практично не відлітали від годівничок з грейфрута, банана та води з медом. Відвідувачі жартували: «Хитрі, ми б теж від таких смакот не відмовилися». Однак насолоджувалися делікатесними нектарами Каліго, як правило, не довго – від такої приємної трапези їх постійно відривали діти. Та їх можна зрозуміти – не часто побачиш такого красеня на фотографіях, не те що потримаєш у руках…
Чи не кожен, хто заходить до павільйону, намагається доторкнутися до велетенського метелика, який спокійно собі гойдається на серпантиновій стрічці посеред зали, – всі думають, що це засушений екземпляр колекції. А це найбільший у світі нічний метелик Аттакус Атлас (Attacus atlas). Для польоту йому необхідні сутінки. Однак, як каже екскурсовод, навряд чи відвідувачі побачать атласа активним – виставкова зала знаходиться на сонячному боці музейної будівлі, тож світлові промені не даватимуть йому проснутися до 19, а то й 20 години, та й живе цей красень кілька діб. Однак, намилуватися ним можна і сплячим. Він справді гігантських розмірів – розмах його крил сягає до 25 сантиметрів, гарного забарвлення і з цікавою особливістю – у нього немає хобота. «Протягом всього свого короткотривалого періода життя метелик не їсть. Харчується лише його лялечка у процесі розвитку. Відтак, метелик живе тими харчами, які заготував собі на попередній стадії розвитку». А дві, теж досить-таки, у порівнянні з іншими, великі лялечки атласа вже-вже «розродяться» новими нічними красенями.
А цей процес, як виявилося, можна спостерігати протягом всього дня. За годину залу поповнили два чудові метелики Ідеї Левконоя. «Скільки часу формуватиметься лялечка і скільки чекати на нового метелика – сказати важко. На цей процес впливають три фактори: температура та вологість повітря, у яких перебуває лялечка, та, найголовніше, – якою буде забаганка природи», – каже Ярослав Романкевич, співорганізатор виставки. А відвідувачі, як дорослі, так і малеча, так і кружляли біля лялечок – процес народження такого дива не може не цікавити.
Нагадаємо, виставка триватиме до 30 вересня у залі Закарпатського музею народної архітектури та побуту. І якщо вам не вдалося цього літа як слід відпочити, то відвідини такого тропічного раю замінять будь-який відпочинок. А якщо і вдалося, то гармонійно доповнять його.