Закарпаття: Розбита дорога у світле туристичне майбуття...

Хто не був у закарпатському селі, той не був в Україні. Змученим спекою дітям асфальту ця земля може видатися раєм. Скуштуєш гуцульського бануша, ковтнеш смачнющої води із струмка, розпитаєш у когось із місцевих про життя - і раптом піймаєш себе на думці, що не хочеш повертатися.

Карпатські села могли б стати справжньою туристською Меккою, якби не погані дороги. Вони влаштовують лише невибагливих мандрівників і дуже не подобаються примхливим інвесторам, які не поспішають вкладати гроші у розвиток провінційної туристичної інфраструктури.

На утримання доріг населених пунктів області щороку дають 13 млн. 150 тис. гривень - по 2 тисячі гривень на кілометр. Цього вистачає залатати ями та інколи - розчистити від снігу.

Торік на Закарпатті не проклали жодного метра твердого покриття, та й нині на це сподіватися годі. Тому в селі Лазещина Рахівського району асфальт закінчується якраз під банером із написом
"Лазещина вас вітає!".

- Сім кілометрів твердого дорожнього покриття могли б подарувати селу надію на нове заможне життя, - каже сільський голова Іван Пранничук. - З нашого села - найкращий вихід на Говерлу. Та щоб дістатися підніжжя, доводиться надто довго трястися у всюдиході. Нема дороги - нема перспективи.

Ще один місцевий парадокс: роботи в Лазещині вистачає, а працювати ніде. На чотири з половиною тисячі мешканців - чотири лісопереробних підприємства, дві початкові школи й одна загальноосвітня, крихітна лікарня та 30 з лишком торгових точок - ото й увесь вибір. Тому місцеві мешканці їздять заробляти за кордон - на сезон або вахтовим методом.

Із землею в Лазещині - теж проблеми. Село межує з Карпатським біосферним заповідником, який прагне розширити свою територію за рахунок сільських пасовищ. Ми не проти збереження природи, каже Пранничук. "Якщо нам допоможуть збудувати дорогу, почне розвиватися сільський туризм, люди матимуть інші джерела прибутку, і втрата землі не буде такою болісною", - пояснює він. Адже з городини селяни мають небагато. "У нас родить тільки ріпа, біб і діти", - жартують у селі.

Відстань до свого світлого туристичного майбутнього малі лазещани щодня міряють ногами. Декому до школи - 3-4 кілометри. Вранці дітей відвозить шкільний автобус, а вже повертатися доводиться на своїх двох. По бездоріжжю.

Село розкидане в радіусі 10 кілометрів у горах, тому місцевій "сімейній" медсестрі Наталці Щерб'юк доводиться крокувати на виклик по півтори-дві години. У місті на одного медика припадає 14-15 дітей, у нас - 30, каже жінка. Горянам за законом мають платити на 25 відсотків більше, але все одно
фельдшерка з 34-річним стажем отримує не більше 650 гривень. Як прожити на цю суму, добре знає Олена Сухарюк. Вона пригадує, як колись узимку рятувала 56-річного хворого. Щоб доправити непритомного чоловіка до дороги, де на нього чекала швидка із району, довелося винаймати підводу.

Демографічні перспективи у селі невтішні: народжується стільки ж, скільки помирає. Сільрада не має жодного квадратного метра землі запасу, тому якщо до Лазещини приїде молода сім'я і захоче тут оселитися, їй ніде буде збудувати хату. Хіба що в горах. Іван Пранничук мріє дістати гроші на складання генплану забудови села і розширення його меж, а це коштує десь 140 тисяч гривень. Сума просто космічна з огляду на скромну сільську скарбницю, якої ледь вистачає на зарплатню бюджетникам. Привабливі тутешні перспективи ніяк не хочуть відбиватись на папері у серйозних кабінетах, а тому досі існують переважно в голові самого Пранничука. А ще ж він хоче реконструювати занедбаний сільський вокзал, відкрити садок на 35 діточок, а ще - створити культурний осередок в недобудованому клубі, який пропонує купити інвесторам...

Якщо такі знайдуться, Іван Пранничук обов'язково повезе їх в одне дивовижне місце, де відчуваєш себе вже не в Лазещині, а в самому серці Карпат. Тут можна добре роздивитися одразу три найзнаменитіші вершини - Говерлу, Попа Івана і Петроса.

P. S. Як повідомили в Державній службі автомобільних доріг, цього року на будівництво сільських шляхів передбачено витратити близько 1 млрд. 430 млн. гривень. В Україні нема доріг до 330 населених пунктів. Цьогоріч шляховики обіцяють прокласти дороги з твердим покриттям до 110 сіл і містечок.
Ганна Луканська, "Голос України"
20 липня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
» Всі новини