Федір Черленяк: Головне — захистити права людей

Йдеться про порушення трудових прав людини. Як відомо, інтереси роботодавця та найманого працівника не завжди збігаються. Кожний з них, як правило, прагне при якомога менших витратах власних ресурсів (хто грошових, хто - фізичних чи інтелектуальних зусиль) отримати якомога більше прибутків один від одного.

Щоб захистити інтереси працюючої людини, допомогти їй, контролювати порядок на підприємствах, в установах та організаціях у частині дотримання трудового законодавства і була створена державна інспекція праці. Нині наша розмова з головним державним інспектором територіальної державної інспекції праці в Закарпатській області Федором ЧЕРЛЕНЯКОМ.

— Федоре Михайловичу, що спонукає роботодавців порушувати трудові права людини?

— Нині однією з найголовніших причин порушення трудових прав людини є небажання саме роботодавців, особливо власників приватних підприємств, дотримуватися чинного законодавства - прагнення отримати надприбутки спонукає їх порушувати права працівників. Звісно, цьому сприяє економічна ситуація вУкраїні, масове безробіття наших громадян, більшість з яких готова до виконання будь-якої роботи за будь-яких умов. Але ще однією з причин поширення випадків порушення трудових прав людини є відсутність правових знань працівників про свої права та можливості не лише їх реалізації, але й захисту.

— То що б ви порадили людям?

— Перш за все, бажано, аби кожен найманий працівник знав свої права, вмів їх цивілізовано відстоювати та був упевнений у тому, що відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України, будь-який роботодавець, керівник підприємства чи інша особа, винна в порушенні трудових прав людини, нестиме відповідальність згідно з чинним законодавством.

— Що конкретно робить державна інспекція праці для запобігання таких порушень?

— У червні ми провели семінар-нараду, на якій йшлося про координацію взаємодії щодо погашеня заборгованості із виплати заробітної плати та соціальних виплат. Основну увагу було направлено на виплату лише мінімальної зарплати (деякі керівники вперто не бажають її підвищувати), а також на виплату зарплати в конвертах. Дивує позиція працівників, що погоджуються з такими діями. Адже вони самі себе обкрадають: не мають права на лікарняні, на різні допомоги, а при виході на пенсію втрачають і трудовий стаж, і належну пенсію. Багато підприємців використовують нелегальну робочу силу. їм це вигідно, не треба платити податки, але програє працюючий, хоч він цього й не розуміє. Протягом п'яти місяців поточного року територіальною державною інспекцією проведено 40 перевірок дотримання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування на підприємствах і організаціях. Були й приписи й постанови про накладення штрафів.

За наслідками перевірок було внесено власникам 2 подання про притягнення до дисциплінарної відповідальності порушників трудового законодавства, чотири матеріали передані до правоохоронних органів, з них два — за ознаками кримінального злочину. На особистому прийомі ми прийняли 11 громадян та розглянули 4 звернення.
Під час перевірок розглядаємо такі питання: трудовий договір і ведення трудових книжок, робочий час і час відпочинку, оплата праці, гарантії і компенсації, укладання й виконання галузевих угод, колективних договорів, трудові відносини у разі банкрутства та приватизації підприємств, відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом на підприємстві. Поширеним є таке порушення.

Мінімальна зарплата в Україні складає 420 гривень, але треба пам'ятати, що це для некваліфікованих працівників, а для кваліфікованих — на 20 відсотків більша, але керівники цим нехтують.

— І останнє запитаня. Наявність якого документа в державного інспектора праці є підставою для проведення ним перевірки і чи повинен він попередньо повідомляти про свій прихід?

— Державний інспектор має право безперешкодно, без попереднього повідомлення відвідати підприємство чи організацію для перевірки дотримання чинного законодавства. Він повинен мати при собі посвідчення встановленої форми, яке засвідчує його повноваження. Він повідомляє про свою присутність роботодавця, або його представника, якщо це звичайно, не заважатиме ефективності контролю.
Моя порада: працювати чесно, не порушувати чинне законодавство і пам'ятати, що права людини не дозволено нікому порушувати. Про це повинні дбати і самі працівники, знаючи, що їх права належно захищені законом.
Марія Підгорна, "Вісті Ужгородщини"
16 липня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:48
Підтверджено загибель на Запоріжжі ще в січні 2024-го 22-річного Михайла Яцканича з Підвиноградова Виноградівської громади Фото новина
15:52
/ 2
На війні поліг 21-річний Іван Микульця з Тячева Фото новина
13:33
/ 7
В Ужгороді відклав яйця унікальний, єдиний в Україні кайман Шнайдера Фото новина
11:33
/ 2
На Харківщині поліг Леонід Пивовар з Неліпина на Мукачівщині Фото новина
12:53
/ 1
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим на війні з росією Андрієм Розгау Фото новина
02:16
/ 2
WWF-Україна виступає проти будівництва лісової автодороги в межах лісництв філії "Ужгородське лісове господарство" ДП "Ліси України"
19:18
/ 15
У Калинах на Тячівщині харківський забудовник незаконно почав роботи зі спорудження ГЕС Фото новинаВідео новина
16:48
/ 7
В Ужгороді ще не відкритий McDonald's покарали за "непродуману" вивіску Фото новина
10:41
/ 1
На війні з росією поліг 57-річний Іван Пичкар з Родниківки на Мукачівщині Фото новина
01:31
/ 14
Справа Комарницького: Звільнений начальник УСР в Закарпатській області Химич зберігає $95 тис. готівкою
13:59
У Буштині на Тячівщині, гасячи пожежу в надвірній споруді, врятували два будинки та літню кухню поруч Фото новина
11:06
/ 1
На Запоріжжі поліг Володимир Зелді з Тересви на Тячівщині Фото новина
00:08
/ 10
Ужгородські лісівники будуватимуть дорогу під вітряки на Рівній через праліси (ДОКУМЕНТИ)
11:01
/ 2
На Сумщині поліг прикордонник Руслан Пинзару з села Сімер Перечинської громади Фото новина
15:37
/ 13
ВР прийняла доопрацьований після вето президента закон про примусове відчуження землі та будинків в Ужгородському районі Закарпатської області
16:23
На Закарпатті у лютому 2025-го порівняно з груднем 2024-го ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,6%
13:20
/ 1
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Сергієм Лазориком Фото новина
12:45
Профільна комісія Закарпатської облради підтримала збереження Чорних озер в Ужгороді Фото новина
19:14
У Мукачеві патрульні виявили водійку "під кайфом", а в пасажира – наркотики Фото новина
14:12
/ 14
Закарпаття відвідала очільниця Міндовкілля Гринчук, нищення довкілля мініГЕСами і вітряками пріоритетом візиту не було Фото новина
13:02
На Закарпатті, на кордоні з угорщиною на початку квітня запрацює новий пункт пропуску "Велика Паладь – Нодьгодош"
13:57
/ 1
У понеділок у Мукачеві попрощаються з полеглим захисником Володимиром Напудою Фото новина
13:20
/ 1
В Ужгороді у суботу попрощаються з полеглим на війні Мирославом Біртою Фото новина
19:37
/ 4
Петиція про розробку нового генплану Ужгорода зібрала необхідні підписи всього за добу
14:46
У п'ятницю зранку тимчасово не працюватиме КПП "Лужанка – Берегшурань"
» Всі новини