Федір Черленяк: Головне — захистити права людей

Йдеться про порушення трудових прав людини. Як відомо, інтереси роботодавця та найманого працівника не завжди збігаються. Кожний з них, як правило, прагне при якомога менших витратах власних ресурсів (хто грошових, хто - фізичних чи інтелектуальних зусиль) отримати якомога більше прибутків один від одного.

Щоб захистити інтереси працюючої людини, допомогти їй, контролювати порядок на підприємствах, в установах та організаціях у частині дотримання трудового законодавства і була створена державна інспекція праці. Нині наша розмова з головним державним інспектором територіальної державної інспекції праці в Закарпатській області Федором ЧЕРЛЕНЯКОМ.

— Федоре Михайловичу, що спонукає роботодавців порушувати трудові права людини?

— Нині однією з найголовніших причин порушення трудових прав людини є небажання саме роботодавців, особливо власників приватних підприємств, дотримуватися чинного законодавства - прагнення отримати надприбутки спонукає їх порушувати права працівників. Звісно, цьому сприяє економічна ситуація вУкраїні, масове безробіття наших громадян, більшість з яких готова до виконання будь-якої роботи за будь-яких умов. Але ще однією з причин поширення випадків порушення трудових прав людини є відсутність правових знань працівників про свої права та можливості не лише їх реалізації, але й захисту.

— То що б ви порадили людям?

— Перш за все, бажано, аби кожен найманий працівник знав свої права, вмів їх цивілізовано відстоювати та був упевнений у тому, що відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України, будь-який роботодавець, керівник підприємства чи інша особа, винна в порушенні трудових прав людини, нестиме відповідальність згідно з чинним законодавством.

— Що конкретно робить державна інспекція праці для запобігання таких порушень?

— У червні ми провели семінар-нараду, на якій йшлося про координацію взаємодії щодо погашеня заборгованості із виплати заробітної плати та соціальних виплат. Основну увагу було направлено на виплату лише мінімальної зарплати (деякі керівники вперто не бажають її підвищувати), а також на виплату зарплати в конвертах. Дивує позиція працівників, що погоджуються з такими діями. Адже вони самі себе обкрадають: не мають права на лікарняні, на різні допомоги, а при виході на пенсію втрачають і трудовий стаж, і належну пенсію. Багато підприємців використовують нелегальну робочу силу. їм це вигідно, не треба платити податки, але програє працюючий, хоч він цього й не розуміє. Протягом п'яти місяців поточного року територіальною державною інспекцією проведено 40 перевірок дотримання законодавства про працю та загальнообов'язкового державного соціального страхування на підприємствах і організаціях. Були й приписи й постанови про накладення штрафів.

За наслідками перевірок було внесено власникам 2 подання про притягнення до дисциплінарної відповідальності порушників трудового законодавства, чотири матеріали передані до правоохоронних органів, з них два — за ознаками кримінального злочину. На особистому прийомі ми прийняли 11 громадян та розглянули 4 звернення.
Під час перевірок розглядаємо такі питання: трудовий договір і ведення трудових книжок, робочий час і час відпочинку, оплата праці, гарантії і компенсації, укладання й виконання галузевих угод, колективних договорів, трудові відносини у разі банкрутства та приватизації підприємств, відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом на підприємстві. Поширеним є таке порушення.

Мінімальна зарплата в Україні складає 420 гривень, але треба пам'ятати, що це для некваліфікованих працівників, а для кваліфікованих — на 20 відсотків більша, але керівники цим нехтують.

— І останнє запитаня. Наявність якого документа в державного інспектора праці є підставою для проведення ним перевірки і чи повинен він попередньо повідомляти про свій прихід?

— Державний інспектор має право безперешкодно, без попереднього повідомлення відвідати підприємство чи організацію для перевірки дотримання чинного законодавства. Він повинен мати при собі посвідчення встановленої форми, яке засвідчує його повноваження. Він повідомляє про свою присутність роботодавця, або його представника, якщо це звичайно, не заважатиме ефективності контролю.
Моя порада: працювати чесно, не порушувати чинне законодавство і пам'ятати, що права людини не дозволено нікому порушувати. Про це повинні дбати і самі працівники, знаючи, що їх права належно захищені законом.
Марія Підгорна, "Вісті Ужгородщини"
16 липня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

09:23
У Лукові Хустської громади попрощалися з Іваном Повхом, що з квітня вважався зниклим безвісти Фото новина
23:49
У Мукачеві у вівторок попрощаються з полеглим Героєм Іваном Ключніком Фото новина
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 5
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
» Всі новини