Хто в пташиному хорі Закарпаття? (ФОТО) (АУДІО)

Учорашньої полуночі в місті яскраво лунала пісня солов'я. Орнітологи кажуть, що це перші представники цього виду так заявляють про своє повернення і настання справжньої весни. Дехто з жителів міста впевнений, що чув солов'їний спів вже зо два тижні тому. Ну що ж, співочих пернатих на Закарпатті багато, тож відрізнити пісню кожного важко. Однак, з пернатими авторами найпрекрасніших (можливо, трохи і за суб'єктивним визначення) мелодій наших буднів все ж таки варто познайомитися.

Хто в пташиному хорі Закарпаття? (ФОТО) (АУДІО)

Справді, за словами орнітолога Олександра Лугового, на Закарпатті налічується більше 60 прекрасних пернатих співців. 

Звичайно, всі птахи голосисті, однак найбільш вправними співаками є представники споріднених сімей горобцеподібних та в'юркових. Останніх навіть в науковій літературі часто називають "вокальною родиною"( снігур, чиж, щиголь, зяблик, вівсянка та шишкар звичайні, щиглик, чечітка (підвид – коноплянка), бо її пернаті славляться надзвичайними співочими можливостями. "Цікаво, що до завезення в наші краї канарейок і масового розповсюдження їх як декоративних співочих птахів, саме представники в’юркових утримувалися в неволі як декоративні птахи", – розповідає орнітолог Людвіг Потіш.

Цьогоріч розпочали весняну пісню зяблики та шпаки. Вони ж бо першими і повернулися на батьківщину. Зазвичай видова пісня зяблика представлена так званою «треллю», що закінчується коротким різким звуком у кінці. Трелі передують початкові, більш тонкі свистовой звуки. Тому пісню зяблика можна розділити на три послідовні частини - заспів, трель, фінішний акорд. Така структура пісні характерна для всіх дорослих самців. За словами директора Ужгородського еколого-натуралістичного центру Олександра Геревича, молоді самці зяблика (перволітки) мають спрощену, однорідну за структурою видову пісню, в якій не виділяються три описані частини. У самки ж така проста пісня спостерігається все життя, оскільки вокальні можливості у неї реалізовані слабо. Вся пісня цього пернатого.зазвичай триває близько 2-3 секунд, після паузи (7-10 секунд) пісня знову повторюється.

Представник горобцеподібних на Закарпатті – шпак звичайний є неабияким наслідувачем навколишніх звуків. У мелодії цього пернатого чути дзвінкий "цєтт-цєтт...", інколи – тьохкання й лящання, до речі, запозичене від соловейка. У неволі шпак, за словами орнітолога Олександра Лугового, як звикне, здатен вивчити безліч різних звуків, мелодій та голосів. Пісні, як і в зябликовій парі, зазвичай співають самці. Окрім мелодій орнітологами було також описано 11 покликів цих пернатих, основні з яких за інтонацією вчені поділили на поклик "зграї", поклик "небезпеки", поклик "атаки", поклик "зборів".

Вже цими днями радують нас своїми мелодіями малинівки, жайворонки, щиглики та співочі дрозди.Малинівка, або вільшанка – птах родини мухоловкових. Спів малинівки, за словами Олександра Лугового, особливо добре чути рано вранці і ввечері, після заходу сонця, коли інші пернаті посту­пово замовкають. Це звуки - уривчасте "цік... цік...". Пісня починається невиразно, потім переходить в красиву переливчасту, схожу на зябликову, трель.

"Досить-таки характерні звуки видають щиглики: Звуки - дзвінкі, уривчасті, що часто повторюються "ці-пі-піціпі, по-піть", "піть-пілі-піть..." або "фрліу-рліу..." і щебетання".

У лісі, у відкритому полі от уже зо два тижні можна насолоджуватися мелодіями жайворонків. Пісня дзвінка, у вигляді безперервної квапливої трелі "ті-і, ті-і, ті-і..." (високі звуки) або "тю-ю, тю-ю, тю-ю..(низькі).

.

Та чи не найулюбенішою і наймилозвучнішою є пісня голосистого з горобцеподібних – солов'я. Пан Луговий каже, що цьогоріч солов'я почув вперше лише минулої ночі. «Десь близько 2 ночі я замилувався його мелодією одного з них. Вже за кілька хвилин його пісню підхопив інший. Напевне, активно сповіщають про своє повернення і справжню весну»,– зазначає орнітолог. До речі, за словами Олександра Геревича, далеко не всі представники солов'їної сім’ї є хорошими співцями. Є серед них справжні майстри вокалу, але зустрічаються (і досить часто) дуже слабкі виконавці. «Для солов'я спів не є вродженою можливістю. Тому молоді пташенята навчаються у батьків або сусідів. Однак, якщо вже навчаться, то, звичайно, за красою виконуваної пісні ці пернаті не мають собі рівних». Пісня вправного співака-солов'я дуже складна: дозволяє розрізнити до 20-24 строф (у науковій літературі називають ці види мелодій «колін» – різних видів клацання і свисту.

Справді, всіх пернатих хористів краю не злічити. Всі вони прекрасні і своєрідні у своєму співі. Радує, що переважна їх більшість вже повернулася на батьківщину. За словами Олександра Геревича, ще чекаємо (у всякому випадку в Ужгороді) голосистих вивільгу, зозулю та бджолоїдку. «Вивільга відлітає в теплі краї однією з найперших. Проте, і найпізніше повертається». Однак, вже у травні, за словами пана Геревича, її можна буде почути звідусіль. «Мелодія цієї пернатої дуже приємна для людського вуха. Схожа на гру на флейті».

Забарилась в поверненні в наші краї цьогорічна перната королева року – бджолоїдка. Її дзвінке «пуль-пуль» можна буде почути в кінці квітня – початку травня. Вона повинна бути впевненою, що господарюватиме вже у стабільно теплі весняні дні.

Ольга Борсук, Зелене Закарпаття

18 квітня 2013р.

Теги: соловей, шпак, вільшанка, щиголь, вивільга, бджолоїдка

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:55
У вівторок в Ужгороді попрощаються з полеглим прикордонником Дмитром Цацурою
00:27
На війні з росією поліг Юрій Дерцені з Виноградова
11:07
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Робертом Папом
00:55
/ 1
Снайпер "Сєня"
14:20
/ 1
Підтверджено загибель Юрія Капка з Лютої на Ужгородщині, який понад місяць вважався зниклим безвісти
01:26
/ 1
На Донеччині поліг Федір Волос з Хуста
23:47
/ 13
Екологічні ризики нового Генплану міста Ужгорода
22:06
/ 10
Арештовані у справі Каськіва землі Боржави втретє не змогли продати – тепер на аукціоні зі зниженням ціни
21:07
/ 1
Поліція каже, що в конфлікті на Драгобраті поляків не було, хоча на відео є
19:38
/ 3
Ужгородці збирають підписи проти зведення МАФу на площі Кирила і Мефодія
18:30
/ 9
В Ужгороді на набережній Незалежності встановлять модульний туалет
16:45
/ 1
У Тур'їх Реметах на Ужгородщині попрощаються з полеглим ще в квітні 2024-го Михайлом Скубеничем
15:40
На Драгобраті п'яні поляки погрожували українцю "військкоматом"
11:06
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді проведуть в останню земну дорогу полеглого захисника Андрія Матейку
20:29
/ 1
На війні з росією поліг Євген Балог з Бистриці Чинадіївської громади
11:08
З лютого вартість квитків на потяг до будапешта зросте на 17-21%
15:51
/ 13
30 бангладешців уже оформлюють візи для працевлаштування на Закарпатті
10:55
/ 2
У середу в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Максимом Євдокимовим
06:16
/ 1
Кілька вражень про цьогорічних лауреатів премії Михайла Лучкая
15:33
/ 1
У Мукачеві в середу попрощаються з полеглим Героєм Валерієм Сідором
14:27
/ 1
На війні з росією поліг Мека Яшкович з Ужгорода
14:13
Пошуки 74-річного ужгородця, що тривали з кінця грудня, завершилися констатацією непоправного
20:01
/ 5
Петиція про запровадження мораторію на будівництво вітряків на гірських територіях Карпат, попри технічні збої, достроково зібрала необхідну кількість голосів
01:29
/ 1
Надходження загального фонду місцевих бюджетів Закарпатської області за 2024 рік зменшилися відносно 2023 року на 4,1%
17:31
/ 1
На війні з росією поліг Юрій Голінка з Ужгородщини
» Всі новини