Якою є історія Спасо-Преображенського чоловічого монастиря біля закарпатського села Теребля?

В ужгородському видавництві „Ґражда” вийшла невелика книга, присвячена історії Спасо-Преображенського чоловічого монастиря біля села Теребля Тячівського району. Автор – Степан Чопик-Микунда – „краєзнавець за покликанням і столяр за фахом”. Слід відмітити, що ця книга є продовженням краєзнавчих пошуків автора, адже у 2004 р. він опублікував працю „Архімандрит Веніамін”, а в 2005 р. – „Церкви і майстри села Теребля”.

Якою є історія Спасо-Преображенського чоловічого монастиря біля закарпатського села Теребля?Книга, безперечно, носить самостійний характер та містить цілий ряд свідчень місцевих жителів, окремих документів із сімейних архівів та власних спостережень автора. Певний інтерес викликають фотоматеріали, що подані у книзі, деякі з них вводяться в обіг вперше.

Стосовно структури, то тут Степан Чопик-Микунда пішов вивіреним шляхом. Він розділив роботу на три умовні розділи: історія монастиря, ігумени монастиря, ієромонахи і послушники монастиря. Крім того, в книзі можна знайти інформацію про священиків, ченців та черниць, що народилися в с. Теребля. Передмову до видання написав відомий мистецтвознавець Михайло Сирохман. На початку книги сам автор попереджує читача, що праця написана без використання архівних документів та закликає наступників продовжити його зачинання.

Вивчаючи історію православ’я на Закарпатті, нами зібрано в державних і церковних архівах чималу кількість документів, що б могли доповнити вищеназвану працю. Наведемо один фрагмент із радянського періоду. Так, 19 лютого 1959 р. Тячівський райвиконком прийняв рішення, за яким Преображенському чоловічому монастиреві в с. Теребля із площі 4,6 га землі залишалося 1 га. Архімандрит Веніамін (Керечанин), будучи на посаді благочинного монастирів, 25 березня 1959 р. надіслав на ім’я архієпископа Мукачево-Ужгородського Варлаама (Борисевич) лист, в якому пропонував скоротити кількість монастирів та скитів на території Закарпатської області. За проектом архімандрита Веніаміна (Керечанин) в Мукачівський монастир мали перевести жіночі скити з Приборжавського, Горбків, Бедевлі; в Домбоцький монастир – з Углі, Драгова, Копашнева. Чумалівський монастир повинен був об’єднатися з Липчанським. Чоловічий скит з Городилова та монастир з Ізи переводилися в Тереблю. Історія показала, що проект не був втілений в життя в такій формі. Однак, архімандрит Веніамін (Керечанин) особисто здійснив деякі пункти свого плану. Зокрема, у листі до настоятеля Свято-Троїцького скита в Городилові архімандрита Онуфрія (Бродій) від 21 серпня 1959 р. він пропонував завчасно приєднати Городилівський скит до Тереблянського монастиря. Цей задум було реалізовано.Уповноважений Ради у справах РПЦ А. Шер-стюк у одному із листів писав, що цим кроком архімандрит Веніамін намагався зберегти від закриття монастир у Тереблі. На захист обителі виступали й жителі Тереблі. Так, 26 вересня 1959 р. за підписом 97 осіб було написано листа до голови президії Верховної Ради СРСР К. Ворошилова. Однак, 28 березня 1961 р. Закарпатський облвиконком прийняв рішення про закриття монастиря.

Повертаючись до книги Степана Чопик-Микунди, хочемо висловити деякі зауваження та побажання. Не можемо погодитися з думкою автора, що у 1925 р. „о. Алексій (Кабалюк) і його соратники по вірі вже тоді бажали приєднання Карпатської Русі до України”. На жаль, Алексій (Кабалюк) до кінця свого життя стояв на русо-фільських позиціях. Пишучи про історію монастиря в 1920-х рр. автор часто використовує термін „Мукачівсько-Пряшівська православна єпархія”. Але, як відомо, до 1931 р. офіційно вживалася назва „Карпаторуська Східна Православна Церква”. На с. 45 єпископа Серафима (Іванович) та на с. 47 єпископа Володимира (Раїч) чомусь іменовано титулом „митрополит”, на с. 71 протоієрея Івана Чернавіна – „архімандритом”. Зустрічаємо також неточності у написанні прізвищ: ігумен Феодосій (Боршан) (с. 13), ігумен Феодосій (Воршош) (с. 66) – а має бути ігумен Феодосій (Боршош); митрополит Досифей (с.62) – має бути митрополит Дорофей (Філіп); владика Григорій (Закалян) – має бути владика Григорій (Закаляк). Не повністю розібрався автор і з питанням „савватіївського розколу”. Окремі зауваження викликає ставлення автора до запозичених матеріалів. Так, автор, використовуючи матеріали про архімандрита Йова (Кундря), чомусь не вказує їх походження.

Загалом книга носить пізнавальний характер, уважаємо, що вона буде спонукати інших краєзнавців-істориків до поглибленого вивчення історії православної церкви на Закарпатті.
Юрій ДАНИЛЕЦЬ, "Трибуна"
11 липня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:21
На сайті "Закарпаття онлайн" тривають регламентні роботи
16:58
В Ужгороді на двох локаціях встановили охолоджувальні рамки-оприскувачі Фото новина
01:32
/ 4
Представники МГКЄ у складі делегації УГКЦ зустрілися з Папою Римським Фото новина
15:31
На кордоні з Румунією понад 2 місяці триватиме ремонт аварійного мосту через Тису Фото новина
11:17
/ 1
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим захисником Олександром Карповим Фото новина
20:28
/ 1
У Голубиному на Мукачівщині провели в останню дорогу полеглого Героя Андрія Лоскоріха Фото новина
07:08
/ 22
Руки в кайданках
05:48
/ 3
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
/ 3
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 11
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 7
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
» Всі новини