Радикалізація заяв Балоги є наслідком розуміння необхідності переформатування влади – Пащенко

Мотивувального висновку рішення ВАСУ й досі не озвучено, та й без нього навіть тим, хто свого часу толерантно ставився до «центрової» нині партії, стає зрозуміло: влада веде брудну гру, все частіше «граючи в одні ворота». Рішення ВАСУ багато в чому стало каталізатором радикалізації заяв навіть тих політиків, котрі нехай і «м’яко», але висловлювали підтримку курсу президента Януковича ще кілька років тому: коли «наверху» звучали заяви про «демократичні прагнення і європейський вектор розвитку України». Так, серед інших уголос прозвучала і заява Віктора Балоги щодо розпуску парламенту й необхідності переобрання Президента в разі, якщо антиконституційне і абсурдне рішення ВАСУ не буде скасовано. 

Що це – крайня «точка кипіння» настроїв у суспільстві? Втрата довіри до влади на всіх «фронтах», навіть колись до неї лояльних? Все більше зміцнення думки про необхідність переформатування сьогоднішнього політичного устрою в країні? Чи просто емоційна й ситуативна реакція на одиничну подію? Ці питання Закарпаття онлайн адресувало експерту, політологу, керівнику Закарпатського інституту політичних досліджень Віктору Пащенку.

Як розповів В.Пащенко, заяву Віктора Балоги слід розглядати як виважену і наслідкову реакцію, адже чим далі, тим все зрозуміліше проглядається, що влада концентрується в руках однієї людини, декларації якої категорично розходяться із реальними діями. «На перших порах обрання Януковича президентом Балога проявляв обережну підтримку проголошуваному тоді європейському курсу України. На тих же гаслах – суттєве посилення місцевого самоврядування у внутрішній політиці і проєвропейський шлях у зовнішній – Єдиний Центр ішов і на останні вибори. В принципі, Партія регіонів й нині проголошує ті ж самі гасла, але тепер вже все чіткіше стає зрозумілим, що декларації і дії кардинально різняться: посилено до абсолюту президентську вертикаль, взято під контроль всі гілки влади, в тому числі судову. Тобто, всупереч декларативним заявам, Партія регіонів  веде зовсім інший курс. Відтак уже на виборах вималювалось чітке протистояння між кандидатами від ЄЦ і ПР, як така «м’яка», я б її так назвав, опозиційність. Але навіть тоді Балога ще згадував, що він, в принципі, готовий підтримувати Президента, якщо ним продовжуватиметься європейський курс, і не декларативно, а з реальними кроками», – розповів Віктор Пащенко.

Конкретно озвучити, яку політичну силу – чи то опозиційну, чи провладну – він підтримуватиме, Віктор Балога обіцяв ближче до весни, тобто після самміту Україна-ЄС, який має розставити всі «крапки над і» й продемонструвати справжнє «обличчя» політичних таборів, нагадав політолог. «І от наближається саміт, але влада не те що не робить якихось кроків на зустріч вимогам європейських лідерів, наприклад помилування Луценка, а навпаки. Стає зрозуміло, що вона веде подвійну гру із намаганням «заговорити» ключові проблеми, наприклад, ту ж проблему особистого голосування. Й остаточною межею, яка висвітлила позиції, стало оце абсурдне судове рішення, з якого прозоро прослідковується: ПР продовжує діяти силовими методами, будь-якою ціною «сколочує» більшість, декларуючи одне, а насправді – роблячи зовсім інше», – каже Віктор Пащенко.

Ще один дуже важливий в цьому аспекті момент: стає зрозумілим, що удар влади направлено на регіональних лідерів, зазначив політолог, «найбільш яскравих лідерів громад, до яких можна віднести Балогу – на Заході, Порошенка – в Центрі країни». А значить, цей удар приходиться власне по місцевому самоврядуванню – з метою підпорядкувати всю владу одній єдиній партії «з центром на Банковій».

«Балога, як прагматик, відчуває незворотність курсу, який відстоює, і безперспективність курсу, який проводиться президентом. Ця заява Балоги є свідченням, що сьогодні стало абсолютно зрозумілим, що всі питання в державі вирішуються в кабінеті на Банковій, звідти ж диктуються всі рішення. Інше – парламентська, суддівська практика – просто бутафорія, а розмови – спроби просто забалакати, заплутати, ввести в оману. Відтак, очевидно: цю владу треба виштовхувати, давити будь-якими способами, бо цей курс веде до тупика. І чим довше ця влада протримається, тим більше буде зроблено помилок, на виправлення яких потім знадобляться десятки років. Тому вже і у Балоги прозвучали вимоги без реверансів: оскільки жодна з гілок влади не працює і все підпорядковано Президенту, треба йти на кардинальні рішення – розпуск парламенту і переобрання Президента. Лише так можна змінити курс держави і врешті зайнятись вирішенням існуючих проблем, а не заганяти їх вглиб», – розповів Віктор Пащенко.