Перша згадка про закарпатську Велику Бийгань датується 1333 роком

Село Велика Бийгань на закарпатській Берегівщині вперше згадується в письмовому літописі 1333 року. Від Берегова до села – десять кілометрів, які в погожий день неважко здолати велосипедом. Чи є щось цікаве у Великій Бийгані? Виявляється, є.

Перша згадка про закарпатську Велику Бийгань датується 1333 роком

Окрім традиційних для наших сіл церков, яких у В.Бийгані аж три – романо­готичний костел реформатів, старий греко­католицький храм із комплексом нових споруд та молитовний будинок римо­католиків, є й інші цікаві об’єкти, наразі обділені увагою.

В центрі села розмістився Будинок культури, збудований наприкінці 1980­-х. Нині в ньому зібралися ледь не всі ключові установи Великої та Малої Бийгані – сільська рада, поштове відділення, бібліотека та стоматологічне відділення. І все це на невеликій площі, більша ж частина будівлі, із спортзалом, стоїть порожня та занепадає. Поруч із цим «адмінкомплексом» розташувався дитячий садок, будівля якого є колишньою садибою Іштвана Немеша, заможного бийганського пана. В радянський час в його будинку була колгоспна контора, а потім дім занепав і лише нещодавно був врятований голландськими благодійниками. Тепер тут доглядають дошкільнят, а сам будинок вартий принаймні занесення в списки маєтків та родових садиб Закарпаття як типовий представник цього виду архітектури.

Навпроти дитсадочка, поруч із реформатською церквою, функціонує дуже цікавий об’єкт. Саме функціонує – адже проста з виду будівля, яку я спочатку прийняв за колишній млин, з 1908 року і понині слугує великою коморою для зернових. Мені пощастило – якраз прийшов один з її співвласників, привітний дідусь, який запросив усередину та розповів, що до чого. На трьох поверхах кам’яної будівлі, розділеної міцними дерев’яними конструкціями, які за понад століття ще не зазнавали ремонту, нині зберігають збіжжя – кукурудзу та зернові – чотири співвласники. Під час розпаювання колгоспу їм дісталася ця комора, яка колись була власністю згаданого вже Іштвана Немеша. Тепер на неї хоч табличку вішай – «Пам’ятка аграрно­промислової архітектури початку ХХ століття».

А позаду Будинку культури зберігся, хоч і не в первісному виді, ще один об’єкт з господарства Немеша. Колись у селі він мав невеличкий спиртовий завод (за іншими даними, винокурню, себто варив палинку в малих промислових масштабах). За колгоспних часів із колишньої спиртогонки зробили господарське приміщення на кшталт майстерні. А нині вона перетворена на чудернацької форми приватний будинок, яка (поки не розпитав, що це) здалася мені ритуальною спорудою якоїсь не дуже поширеної конфесії.

Будучи у Великій Бийгані, чому б заодно не заглянути й у Малу? По дорозі між двома поруч розташованими селам є поворот на невеличке та гарне озеро. Нині воно в приватній власності, за плату тут можна половити рибу.

В самій Малій Бийгані з цікавинок є хіба що реформатська церква понад 200-­річної давнини, яку вінчає півень. Адже реформатські церкви не прийнято увінчувати хрестами, тому на їхніх шпилях є й погордливі півні, й інші прикраси. Причому півні ці настільки різноманітні, що є сенс зробити з них принаймні фотоколекцію.

Олег Супруненко, Новини Закарпаття

15 грудня 2012р.

Теги: Велика Бийгань

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

10:07
Свалявський професійний будівельний ліцей торік збільшив свої доходи на 800 тис грн
09:35
500 звернень щодоби приймає диспетчерська служба екстреної допомоги на Закарпатті
00:56
Опублікований урядом перспективний план формування територій громад Закарпатської області відрізняється від проекту, що збурив громади (ПЕРЕЛІК ОТГ)
18:10
Інклюзивна кондитерська-школа "Золоті серця Закарпаття" в Ужгороді відновила роботу після карантину
18:06
Чергове засідання щодо облаштування велоінфраструктури в місті відбулося в Ужгороді
16:57
У Закарпатській ОДА запрацювала електронна приймальня
15:08
/ 4
Як медреформа працює на Закарпатті. Історія лікарки-ФОПа з Ізи
14:37
У Мукачеві презентували електронну систему "Моя школа"
14:29
/ 8
На Закарпатті розробили мапу для інвесторів та інвестиційну "няню"
14:17
Підприємствами транспорту на Закарпатті у січні-квітні перевезено вантажів на 14,9% менше, ніж за аналогічний період торік
12:59
/ 1
Програму підготовки до продажу земельних ділянок погодили в Ужгороді
12:56
/ 3
В Ужгороді визначили "офіційну" зону відпочинку біля річки
12:11
/ 5
Аспірант-айтівець УжНУ розробив новий курс з інтелектуального аналізу тексту
11:31
У Мукачеві запрацював Інклюзивно-ресурсний центр
10:37
/ 1
Завдяки повідомленню від громадян в Іршаві зупинили п'яного водія з кермом Jeep Chеrоkee
10:17
На Закарпатті цьогоріч – 9071 випускників
09:48
/ 4
Ще одна поліцейська станція на Закарпатті запрацювала на Іршавщині
03:59
В Україні ще цього тижня запустять електрички та поїзди, але Закарпаття це не стосується
02:55
/ 2
Архітектор про ремонт суду в Ужгороді: "Характер будівлі змінюється"
02:41
Навесні до армії призвуть 410 юнаків з Закарпаття та до 20 офіцерів запасу
02:12
З 1 по 6 червня на КПП "Ужгород" тимчасово обмежать рух вантажівок
00:10
/ 5
Голова Баранинської ОТГ "самовільно" відмовив підприємцям у пільзі по єдиному податку на час карантину (ДОКУМЕНТ)
18:01
/ 1
На засіданні транспортної комісії в Ужгороді говорили про облаштування пішохідних переходів, встановлення знаків і обмежувачів
17:01
В Ужгороді пройде Тижневик здачі крові
16:56
На початку червня у пункті пропуску "Ужгород-Вишнє Нємецьке" діятимуть тимчасові обмеження для вантажного перевезення
» Всі новини