Щороку в столиці Великого єднання традиційно збираються румуни звідусіль, де компактно проживають представники спільноти. Окрім того, день відзначають і на територіях, де вони проживають. Не є винятком і Україна, а саме – Закарпаття, де живе 40 тисяч румунів. Кожного року 1-2 грудня села Тячівського та Рахівсього районів, за підтримки та сприяння Генерального Консульства Румунії в Чернівцях, організовують культурні заходи.
Так, завтра, 2 грудня, в селищі Солотвино товариства румунів Закарпаття «Надія» (Speranţa) та «Марамурешці» розпочнуть своє свято з покладання квітів до пам’ятників двох видатних синів румунського народу – поета зі світовим ім»ям Міхая Емінеску та Штефана Великого, найяскравішої фігури в історії румунів , якого папа Сікст ІV за численні перемоги над турками назвав Атлетом християнства.
Голова селищної Ради Ю.Ю. Ухаль підкреслив, що де би не жили румуни , через які примхи історії їм не довелося б пройти, Румунія залишається для них історичною батьківщиною, звідки походять їхні предки, де вони завжди заряджаються духовними цінностями. Святкування Дня Румунії в Солотвині має свої особливості, зазначив Ю.Ухаль: віками разом тут живуть румуни, угорці росіяни, українці, тому на святі громада буде насолоджуватися піснями і танцями всіх цих народів.
За традицією лідери румунської спільноти Закарпаття відзначають День Румунії у сусідньому місті Сігету Мармацієй 1 грудня, а вже завтра до Солотвино завітають представники місцевої влади Сігета та видатні виконавці запальних марамурешських пісень. Таким чином, румуни відкривають цикл зимових свят, найвизначнішою подією яких стане Фестиваль колядок, який традиційно проводиться 25 грудня у Сігеті за участі румунів з Марамурешу, Буковини, Молдови та Закарпаття.
Ельвіра Кілару, Ужгород.ін