У програмі взяли участь представники України та Словаччини. Серед них Іван Устич – президент Фонду розвитку транскордонного співробітництва, Богдан Пранничук – голова правління Закарпатського обласного центру розвитку сільського туризму, Антон Ламанец – мер Муніципалітету Раславіце та інші представники районів і міст нашої області, які зібралися щоб поділитися своїм досвідом організації культурно-масових заходів.
Зокрема, Богдан Пранничук розповів про фестиваль «Гуцульська ріпа», що був ним започаткований у 2005 році й проводився щорічно. Він в деталях проаналізував фестиваль, поділився своїм досвідом участі у культурно-масових акціях як вдома, так і за кордоном. Не залилишив поза своєю увагою пан Пранничук й фестиваль ковальського мистецтва «Гамора», відзначивши й проаналізувавши «плюси» і «мінуси».
Цікавим й пізнавальним був виступ мера Антона Ламанца, який розповів про фестиваль народної культури, що проводиться у Раславіце щорічно починаючи з 1968 року. А це вже понад 40 років. Протягом цих літ фестиваль зростав, змінював свій формат. Доповідач відзначив, що особливо важко його стало організовувати в останнє десятиріччя, позаяк кількість подібних заходів невпинно зростає, що викликає конкуренцію та труднощі пов’язані з фінансуванням. Але, попри все вони знаходять ресурси й систематично проводять цей фестиваль.
Йшлося на семінарі й про технології збереження народних традицій, з якими учасників ознайомив магістр Пряшівського університету Станіслав Балаж.
Голова Берегівської районної спілки сільського туризму Шарлотта Чізмар ознайомила присутніх із специфікою культури району та сільського туризму, розповіла про особливості їхніх регіональних фестивалів, які базуються на угорській національній кухні, виноробстві та термальних джерелах.
Семінар проходив у рамках реалізації Програми транскордонного співробітництва ENPI, що розпочала свою роботу цього року. Головною метою Проекту, як було відзначено, є налагодження інституціональної співпраці в словацько-українському транскордонному регіоні, яка базується на основі любові до фольклору і спільних інтересах щодо збереження нашої культурної спадщини.
Володимир Мишанич, фото Марії Купар