"Я оббігла борщівник, бо я знаю, що він дуже пече, якщо до нього доторкнутися", — сказала Ярослава.
Батько дівчинки, ужгородець Антон Симкович гуляє з дітьми вздовж річки Уж. Розповів: питання борщівника виникає щороку.
"Нічого в Ужгороді нема такого певного, як борщівник, — сказав чоловік. — І дивно, що його ніяк не можуть у нас прибрати, покосити або взагалі винищити. Для людей, які тут прогулюються, наприклад, з дітьми, з собаками або просто ввечері — це якийсь квест".
Борщівник виділяє сік, який при контакті зі шкірою викликає опіки, — розповіла лікарка-дерматологиня обласного центру громадського здоров’я Вікторія Чендей.
"Фотохімічний опік, який важко загоюється і ускладнюється часто дерматитами. Ну якщо вже так сталося, тоді потрібно в першу чергу нам накрити цю ділянку, якомога швидше промити холодною проточною водою з милом, обробити антисептиком і накласти стерильну пов’язку, прийняти антигістамінний засіб, можливо, нестероїдний протизапальний засіб", — пояснила вона.
Думка еколога
Аби знищити борщівник на набережній річки Уж, треба скошувати його 3-4 рази на рік, — каже екологиня Ужгородського національного університету Людмила Симочко.
"Вчасно потрібно проводити скошування, тому що використання різних хімічних засобів неможливе в межах міста, оскільки це може викликати, скажімо так, певні негативні впливи на здоров’я людини і, зокрема, на функціонування водної еко-системи, тобто річки Уж", — пояснила екологиня.
Ситуацію пояснили в міськраді
Хто має скошувати борщівник на набережних міста, мали визначити за результатами тендера. Його міська рада оголосила 11 лютого, — розповів заступник міського голови Іван Шимон.
"У зв’язку з тим, що іде процедура оскарження, ми не можемо ці кошти тримати у банку на депозитному рахунку і від цього отримувати відсотки, — сказав чиновник, — ми мусимо чекати, допоки закінчиться процес оскарження. На жаль, він може тривати й до осені — і наше місто залишиться непокошене".
За словами Івана Шимона, поки триває оскарження, позбутися борщівника доручили комунальникам міста.
Думка юристки
Юристка та експертка із публічних закупівель організації "Агентство ефективних закупівель" Ольга Симчич розповіла: існує юридичний механізм вирішення подібних ситуації. Це переговорна процедура. В такому випадку, за словами експертки, міська рада могла самостійно обрати підрядника для скошення трави та укласти з ним договір на послугу.
"Це простіша процедура. Проходить вона відповідно швидше. Перелік підстав для її проведення вичерпний, — пояснила юристка. — Однією з таких підстав власне є така ситуація, про яку ми сьогодні говоримо: торги тривають. В такому випадку замовник може, проводячи далі той тендер, який оскаржується, провести паралельно переговорну процедуру. Але нюанс у тому, що переговорна процедура не може бути проведена на суму, більшу ніж 20% від очікуваної вартості того тендера, який відбувається".
Цьогоріч на послуги озеленення й утримання зелених насаджень, куди і належить скошування борщівника, витратять понад 14 мільйонів 800 тисяч гривень.