До збору урожаю залишилось менше 2-3 тижнів, але про те, що кукурудзяного зерна буде менше, аніж торік, запевняє експерт з наукових проблем екології і захисту рослин України, старший науковий співробітник Михайло Бабидорич, який вже більше 15 років займається дослідженням посіву кукурудзи у Берегівському та Ужгородському районах.
“Цього року дехто із закарпатських фермерів пізно засіяв поля, посіви забур'янені, в основному карантинним бур'яном - амброзією полинолисною, яка конкурує з кукурудзою. Не вчасно прокопаний посів, збанкрутілі без дотацій фермери — усі ці чинники негативно позначилися на урожаї кукурудзи, яка, на жаль, перетвориться на зелений корм для тварин”, - вважає експерт.
Окрім цього, пан Бабидорич наголошує на основному шкіднику кукурудзи, який прийшов до Карпат у 2001 році, і згодом поширився на Закарпатті та у сусідніх державах. Він розповідає, що західний кукурудзяний жук призводить до масового полягання кукурудзи, тобто стебло сохне і кукурудза починає ламатись, а качан з насінням не встигає достигати. “У стеблі може бути від 16 до 50 личинок, які харчуються солодким соком кукурудзи. Цикл розвитку шкідника включає: яйце, личинку, лялечку, імаго. За рік проходить повну стадію розвитку, тобто одного покоління (генерація). Самі яйця дрібні, овальні, блідо-жовті, 0,5 мм завдовжки, а зимують на глибині 15-30 см”, - зазначає Бабидорич.
За словами пана Михайла, “Наразі, дослідники налічують за тиждень від 800 до 1200 екземплярів дорослої стадії жука, а це свідчить про його високу чисельність у порівнянні з попередніми роками, коли їх налічували 18 екземплярів”.
Одним з найефективніших способів боротьби з шкідником є застосування феромонної пастки. Тобто простий ламінований папірець, який замовляють у поліграфії, а секрет цього папірця полягає у тому, що на один з його боків нанесено гусеничний клей. Таким чином, феромони, відловлюючи самців не дають можливості самкам розмножуватись. Експерт запевняє, що такий спосіб на даний момент є найефективнішим у боротьбі зі шкідником, оскільки інші хімічні обробки не дають жодних результатів. Адже, личинки шкідника знаходяться у ґрунті, перебираючись на корені, а згодом і у саме стебло.
На його думку, проблема із західним кукурудзяним жуком виникає від щорічного висівання урожаю, тобто земля не встигає відпочити, а жук загинути. “Поля кукурудзи після збирання урожаю необхідно переорати відвальним способом для глибшого промерзання ґрунту, що зумовить часткову загибель яєць шкідника. Для сівби використовувати сорти кукурудзи з добре розвиненою кореневою системою, які стійкіші до полягання. І, звісно, найкращим способом було й буде висівання кукурудзи раз на три роки, тобто строго дотримуючись сівозміни, - радить Михайло Бабидорич.
16 серпня 2012р.
Теги: кукурудза, урожай