У прес-центрі «Закарпаття» говорили про українську діаспору в Чехії та про часопис «Пороги» (ФОТО)

У четвер журналісти мали нагоду зустрітися у прес-центрі «Закарпаття» з Олексою Лівінським, редактором часопису «Пороги» (Прага, з 2005), колишнім журналістом газети «Старий Замок» (1997-2006).

У прес-центрі «Закарпаття» говорили про українську діаспору в Чехії та про часопис «Пороги» (ФОТО)

Більшу частину своєї мови гість зосередив перш за все на українській діаспорі в Чеській Республіці, супроводжуючи свої слова міні-презентацією. Пан Олекса розповів, що сьогодні в 10-мільйонній Чехії, згідно перепису населення, який відбувся у березні цього року, живе близько 130 тисяч українців, з яких близько 40% – закарпатці. Серед цієї найчисленнішої в Чехії діаспори 40 тис мають дозвіл на постійне проживання.

Оскільки українці в Чехії – "явище не нове, адже почали з'являтися там ще за часів Австро-Угорщини", то Олекса Лівінський коротко розповів про основні хвилі міграції українців у Чехію. "Основна хвиля міграції, – розповів гість прес-центру, – прийшла в 20-40-х роках минулого століття, коли більшість українців антибільшовицького настрою були змушені емігрувати з Радянського Союзу. Чехія на той час була єдиною в Центральній Європі демократична держава, яка давала можливість розвиватися не тільки українцям, але й іншим національностям." Пан Олекса зауважив, що тогочасна діаспора була доволі інформаційно відірвана від подій на батьківщині.

В 90-х роках закарпатці були свого роду зачинателями нової хвилі міграції, масово подавшись до сусідньої Чехії на заробітки. "На той час у Чехії, – розповів Олекса Лівінський, – тоді ще Чехословаччині, був будівельний бум, не було масової інфляції. Це була єдина країна, яка змогла уникнути великого банкрутства підприємств і плавно перейти з соціалістичної економіки на капіталістичні рейки. В '97 році в Чехії зовсім небуло безробіття як такого." У тогочасних чеських мас-медіа не було зовсім ніякої об'єктивної інформації про Україну, тільки кримінал та спорт.Натомість інформаційний вибух стався з Помаранчевою революцією, коли чеські ЗМІ заполонили новини з України. Події висвітлювалися доволі об'єктивно і українська діаспора почала активне життя: "організовувалися громадські товариства та об'єднання українських мігрантів. А це були люди, які раніше боялися отримати слово, боялися мати контакти з чеськими поліцейськими і власними земляками. Це була доволі соціально перестрашена публіка." Крім того, відповідні зміни в чеському законодавстві у 2006 році допомогли багатьом українцям легалізувати своє становище в Чехії. Новий занепад у самоусвідомленні українців у Чехії стався у 2009 році, коли на Україні почалася газова криза.Стосовно часопису "Пороги", то він існує вже 19 років і видається однією з перших українських громадських організацій "Українська ініціатива в Чеській Республіці" раз на два місяці переважно на 28-32 сторінках як єдиний журнал для українців Чехії. "Ми звертаємо увагу на хроніку громади, робимо інтерв'ю з українцями, які чогось досягли, пишемо про все, що відбувається в громаді", – додав Олекса Лівінський. "Маємо рубрику "Четверта хвиля", де роз'яснюємо людям закони про міграцію, всі новинки, цифри, факти, різні поради в цій галузі". Як розповів Олекса Лівінський, на 70% часопис фінансується з ґранту міністерства культури Чехії, "цей ґрант потрібно весь час захищати, доводити, що видання є необхідним для нашої діаспори, тому з цього року ми прийняли рішення виходити як двотижневик і в меншому форматі, на 12 сторінках." Сьогодні часопис прагне досягти бодай 10% чеських українців і зробити українську діаспору більш-менш активною. Адже, за словами редактора часопису, наші земляки не мають часу читати, адже переважну більшість часу вони працюють 13-14 годин на добу.

28 квітня 2011р.

Теги: Лівінський, Пороги, діаспора, Чехія, прес-центр "Закарпаття"

Коментарі

Олекса 2011-04-29 / 13:29:00
Ще одна важлива річ, про яку я забув сказати і про яку варто нашим журналістам говорити: про грошові перекази, можна сказати нашо-іноземні інвестиції в область, наших тячівських, рахівських, хустських та інших заробітчан на Закарпаття. у 2007 році були приблизні підрахунки, що у із Чехії в Україну перерахували біля 800 млн. євро. Очевидно, що із цього значна сума перепала і на Закарпаття (гадаю, 250-300 млн. рахуватися можна). Ось на коресподенті саме є стаття про це (НБУ: Перекази трудових мігрантів в Україну в 2010 році перевищили півтора мільярда доларів). Шкода тільки, що Україна й бачить своїх заробітчан як фінансове джерело.

Олекса 2011-04-29 / 13:10:00
Пороги, як і інші часописи нацменшин, фінансуються на 70 відсотків із гранту Міністерства культури ЧР, а 30 як мінімум треба знайти з інших джерел, поправте там прошу. Дякую за оцінки!

2011-04-29 / 11:19:00
закарпаття втратило, україна вцілому здобула

Колега 2011-04-29 / 11:05:00
Олекса хороший хлоп і хороший журналіст. Шкода, що він пішов із Закарпаття, але з іншого боку - що тут ловити хорошим хлопам і хорошим журналістам? :)

Мідянка 2011-04-29 / 10:16:00
Олекса Лівінський один з талановитих закарпатських журналістів,який сам став на стезю українських заробітчан у Чехії .Присутність Лівінського в чеському медійному просторі разом з його колегами тільки зміцнила до цього досить натягнуті чесько-українські упереджені культурницькі стосунки .За все йому варто подякувати,що яроблю украй рідко...

Rusyn Val 2011-04-28 / 21:04:00

///Олекса розповів, що сьогодні в 20-мільйонній Чехії,///

виправте - населення Чехії 10 міліонів з малим "хвостиком"


Виправили. То була наша помилка. Адмін

НОВИНИ: Соціо

16:09
Чергове засідання виконкому в Ужгороді відбудеться 27 вересня
16:03
На "Бобовищенському гроні" вперше на Закарпатті діятиме окрема локація винороба з Греції
14:18
У Мукачеві ще 12 соціально незахищених родин отримають котли
14:08
На Закарпатті у власність учасникам АТО передано 462 га
13:34
/ 1
Закарпатський письменник Андрій Любка вирушає в тур США й Канадою
12:31
/ 1
Угорська делегація навідалася в заклади на Закарпатті, яким "гуманітарно" допомагала Угорщина
11:31
На оздоровлення дітей в Мукачеві виділено більше 1 млн грн
10:22
В УжНУ влаштували благодійний ярмарок заради вихованців дитбудинків
09:54
До Всеукраїнського дня бібліотек головна книгозбірня Закарпаття підготувала низку заходів (ПРОГРАМА)
09:50
/ 1
В Ужгороді в рамках проекту "Площі свобод" "посередництвом" площі Петефі налагоджуватимуть діалог влади й громади
09:24
/ 7
У День Ужгорода науковець протестував проти встановлення угорської корони в центрі міста
09:03
Ужгородці "Триставісім" презентували нову пісню "Карпатос" із майбутнього альбому "Мусай"
03:31
У суботу в Ужгороді все буде MANEKEN
00:36
Ужгородські навчальні заклади визначилися з часом канікул в цьому навчальному році
00:11
/ 1
На Рахівщині можна було скуштувати автентичні страви на фестивалі "Смажений баранчик - 2017"
18:09
/ 1
Суд у Львові скасував хустське "правосуддя" Довжанина-Павлія в ГЕСівській справі
17:07
Виставка-конкурс свійських тварин "Моє ґаздівство" відбулася у Великому Бичкові
15:43
Неподалік Ужгорода відбудеться Перший міжнародний чемпіонат Нацполіції України з багатоборства кінологів (ПРОГРАМА)
15:34
Ужгородський скансен запрошує дітей до етностудії "Зернятко"
14:01
/ 1
Турецька компанія "Онур" почала капітальний ремонт дороги "Нижні Ворота – Воловець – Міжгір’я"
12:54
У Тячеві ветеранів АТО нагородили до Дня міста
11:52
На Закарпатті 60% офіційних безробітних – жінки
11:14
У жителя Воловеччини відібрали незареєстровану рушницю
04:15
/ 2
У неділю габаритний автобус "Електрон" не "вписався" у маршрут на "Краснодонців"
04:02
В Ужгороді на площі Театральній відбувся святковий концерт до Дня міста
» Всі новини