У прес-центрі «Закарпаття» говорили про українську діаспору в Чехії та про часопис «Пороги» (ФОТО)

У четвер журналісти мали нагоду зустрітися у прес-центрі «Закарпаття» з Олексою Лівінським, редактором часопису «Пороги» (Прага, з 2005), колишнім журналістом газети «Старий Замок» (1997-2006).

У прес-центрі «Закарпаття» говорили про українську діаспору в Чехії та про часопис «Пороги» (ФОТО)

Більшу частину своєї мови гість зосередив перш за все на українській діаспорі в Чеській Республіці, супроводжуючи свої слова міні-презентацією. Пан Олекса розповів, що сьогодні в 10-мільйонній Чехії, згідно перепису населення, який відбувся у березні цього року, живе близько 130 тисяч українців, з яких близько 40% – закарпатці. Серед цієї найчисленнішої в Чехії діаспори 40 тис мають дозвіл на постійне проживання.

Оскільки українці в Чехії – "явище не нове, адже почали з'являтися там ще за часів Австро-Угорщини", то Олекса Лівінський коротко розповів про основні хвилі міграції українців у Чехію. "Основна хвиля міграції, – розповів гість прес-центру, – прийшла в 20-40-х роках минулого століття, коли більшість українців антибільшовицького настрою були змушені емігрувати з Радянського Союзу. Чехія на той час була єдиною в Центральній Європі демократична держава, яка давала можливість розвиватися не тільки українцям, але й іншим національностям." Пан Олекса зауважив, що тогочасна діаспора була доволі інформаційно відірвана від подій на батьківщині.

В 90-х роках закарпатці були свого роду зачинателями нової хвилі міграції, масово подавшись до сусідньої Чехії на заробітки. "На той час у Чехії, – розповів Олекса Лівінський, – тоді ще Чехословаччині, був будівельний бум, не було масової інфляції. Це була єдина країна, яка змогла уникнути великого банкрутства підприємств і плавно перейти з соціалістичної економіки на капіталістичні рейки. В '97 році в Чехії зовсім небуло безробіття як такого." У тогочасних чеських мас-медіа не було зовсім ніякої об'єктивної інформації про Україну, тільки кримінал та спорт.Натомість інформаційний вибух стався з Помаранчевою революцією, коли чеські ЗМІ заполонили новини з України. Події висвітлювалися доволі об'єктивно і українська діаспора почала активне життя: "організовувалися громадські товариства та об'єднання українських мігрантів. А це були люди, які раніше боялися отримати слово, боялися мати контакти з чеськими поліцейськими і власними земляками. Це була доволі соціально перестрашена публіка." Крім того, відповідні зміни в чеському законодавстві у 2006 році допомогли багатьом українцям легалізувати своє становище в Чехії. Новий занепад у самоусвідомленні українців у Чехії стався у 2009 році, коли на Україні почалася газова криза.Стосовно часопису "Пороги", то він існує вже 19 років і видається однією з перших українських громадських організацій "Українська ініціатива в Чеській Республіці" раз на два місяці переважно на 28-32 сторінках як єдиний журнал для українців Чехії. "Ми звертаємо увагу на хроніку громади, робимо інтерв'ю з українцями, які чогось досягли, пишемо про все, що відбувається в громаді", – додав Олекса Лівінський. "Маємо рубрику "Четверта хвиля", де роз'яснюємо людям закони про міграцію, всі новинки, цифри, факти, різні поради в цій галузі". Як розповів Олекса Лівінський, на 70% часопис фінансується з ґранту міністерства культури Чехії, "цей ґрант потрібно весь час захищати, доводити, що видання є необхідним для нашої діаспори, тому з цього року ми прийняли рішення виходити як двотижневик і в меншому форматі, на 12 сторінках." Сьогодні часопис прагне досягти бодай 10% чеських українців і зробити українську діаспору більш-менш активною. Адже, за словами редактора часопису, наші земляки не мають часу читати, адже переважну більшість часу вони працюють 13-14 годин на добу.

28 квітня 2011р.

Теги: Лівінський, Пороги, діаспора, Чехія, прес-центр "Закарпаття"

Коментарі

Олекса 2011-04-29 / 13:29:00
Ще одна важлива річ, про яку я забув сказати і про яку варто нашим журналістам говорити: про грошові перекази, можна сказати нашо-іноземні інвестиції в область, наших тячівських, рахівських, хустських та інших заробітчан на Закарпаття. у 2007 році були приблизні підрахунки, що у із Чехії в Україну перерахували біля 800 млн. євро. Очевидно, що із цього значна сума перепала і на Закарпаття (гадаю, 250-300 млн. рахуватися можна). Ось на коресподенті саме є стаття про це (НБУ: Перекази трудових мігрантів в Україну в 2010 році перевищили півтора мільярда доларів). Шкода тільки, що Україна й бачить своїх заробітчан як фінансове джерело.

Олекса 2011-04-29 / 13:10:00
Пороги, як і інші часописи нацменшин, фінансуються на 70 відсотків із гранту Міністерства культури ЧР, а 30 як мінімум треба знайти з інших джерел, поправте там прошу. Дякую за оцінки!

2011-04-29 / 11:19:00
закарпаття втратило, україна вцілому здобула

Колега 2011-04-29 / 11:05:00
Олекса хороший хлоп і хороший журналіст. Шкода, що він пішов із Закарпаття, але з іншого боку - що тут ловити хорошим хлопам і хорошим журналістам? :)

Мідянка 2011-04-29 / 10:16:00
Олекса Лівінський один з талановитих закарпатських журналістів,який сам став на стезю українських заробітчан у Чехії .Присутність Лівінського в чеському медійному просторі разом з його колегами тільки зміцнила до цього досить натягнуті чесько-українські упереджені культурницькі стосунки .За все йому варто подякувати,що яроблю украй рідко...

Rusyn Val 2011-04-28 / 21:04:00

///Олекса розповів, що сьогодні в 20-мільйонній Чехії,///

виправте - населення Чехії 10 міліонів з малим "хвостиком"


Виправили. То була наша помилка. Адмін

НОВИНИ: Соціо

04:09
Депутати Полянської ОТГ збиралися на позачергову сесію через бездіяльність влади та правоохоронців
03:34
Берегово та Будапешт підписали угоду про побратимство
03:18
На сесії облради з-поміж іншого заопікувалися питанням функціонування аеропору в Ужгороді
18:38
Ужгородцям розкажуть, як стати енергонезалежними
17:44
Земляні роботи в Ужгороді не дозволятимуть, поки відновлення не проводитиметься якісно
17:39
3,5 млн грн виділили цьогоріч на озеленення в Ужгороді
17:11
"Солотвинський квартал" у Тереблі: від комфортних умов – до розкрадання і розбою
16:43
/ 1
Пропозиції скульпторів щодо майбутнього пам’ятника жертвам Голодомору виставили в Ужгороді на загальний огляд
15:42
/ 1
Міжнародні консультанти знайомилися з досвідом Ужгорода щодо інтеграції в суспільство циганських дітей
15:31
Три автівки та 2369 пачок сигарет поповнили склади митниці на Закарпатті за три дні
15:24
Фестиваль "Карпатська Україна" в Ужгороді планують зробити щорічним
15:11
Переможець фестивалю "Веселка над Тисою" на Закарпатті отримає 1 тис доларів для зйомки кліпу
13:42
Закарпатська облрада затвердила низку регіональних програм та звітів і визначилася з датою наступного засідання
12:04
/ 2
Літературне свято "Книга-фест" стартувало в Ужгороді
11:17
В Ужгороді й Мукачеві вирушили на чергування поліцейські велопатрулі
09:50
В Ужгороді влаштовують яскравий фестиваль весни і фарб Холі
09:20
/ 4
Вчена рада УжНУ затвердила низку деканів та керівників кафедр вишу
04:58
Випуск новин Закарпаття від М-студіо за середу, 24 травня
04:36
/ 1
Сліпий песик Сліпі з "Барбоса", що пізнав Зло і Добро, шукає родину
03:34
ФОТОФАКТ. На Закарпатті з'явилися перші білі гриби
03:18
Цьогоріч на Закарпатті навчання закінчують 8,5 тис школярів
02:58
У червні відбудеться фестиваль "Єврейські дні на Закарпатті" (ПРОГРАМА)
02:26
На Закарпатті збудують бетонні дороги
21:13
/ 2
Наступне "Варишське пиво" у Мукачеві буде "крафтовим"
17:49
/ 1
Довгожителька з Перечина відсвяткувала 101-й день народження
» Всі новини