У Мукачеві відкрили пам'ятник коминареві (ФОТО)

12 червня на центральній площі міста Мукачево Закарпатської області з'явилася ще одна скульптура - бронзовий символ щастя - сажотрус.

У Мукачеві відкрили пам'ятник коминареві (ФОТО)

Ініціатор встановлення пам'ятника і меценат проекту - Почесний громадянин міста над Латорицею Віктор Балога. Саме йому прийшла в голову ідея увічнити в бронзі представника цієї давньої робітничої професії. Пам'ятник обійшовся в 600 тисяч гривень, - кажуть, він стане талісманом для всіх городян і гостей Мукачева.

Скульптура, висота якої - з людський зріст, встановлена прямо на бруківці біля фонтану, навпроти міського Будинку культури. А в народі пам'ятник одразу ж прозвали "Берталон-бачі - щасливий коминар".

До речі, людей, які зібралися на урочистості, представилася унікальна можливість споглядати прототип бронзового сажотруса. Місцева знаменитість - Берталон Товт більше 50 років присвятив цій нелегкій професії. А втілив задум у бронзі знаменитий скульптор Іван Бровді.

Такі пам'ятники належать до дуже молодого жанру - вуличної скульптури, їх можна знайти в найнесподіваніших місцях, і Коминар з Мукачева - не виняток.

На церемонії відкриття був присутній мер Мукачева Золтан Ленд'єл. За словами градоначальника, пам'ятник Коминареві претендує на звання нового символу міста. А якщо пощастить, то мукачівський "Щасливий коминарс" стане таким же знаменитим, як Русалочка в Копенгагені або Пісяючий хлопчик у Брюсселі.

Замурзана, але ніколи не сумуюча людина з мотузками на плечі весело крокує по бруківці, а поруч з ним - вірний кіт, напевно, теж щасливий. Людина милується рідним містом, а очі її іскряться радістю - таким залишається в пам'яті образ сажотруса з дитячих казок. Це найзагадковіша професія на планеті. Про неї складали легенди і міфи. І багато хто з тих, хто вірить в чудеса, вважають, що якщо випадково зустрінеш сажотруса, то це до удачі.

При цьому слід вклонитися коминареві або привітати цю замурзану людину якось особливо, а потім загадати бажання. Але найкраще - потриматися за гудзик його брудної від сажі роби або доторкнутися до брудної чорної щітки-йоржа, і це вже точно принесе щастя.

"Ідея встановити пам'ятник коминареві народилася ще з дитинства, - розповідає Віктор Балога, - Я виріс у селі. У нас, згідно з повір'ям, дотик до гудзика сажотруса приносить щастя. Коли я зустрічав цю людину, ще будучи маленьким - неодмінно загадував бажання і задумане збувалося... Тепер у кожного жителя Мукачева і гостя нашого міста є можливість вхопитися за гудзик коминаря, що приносить щастя і здійснення бажань", - сміється Віктор Іванович.

Втім, професія сажотруса не канула в Лету, нині вона відроджується, адже люди, переживаючи економічну кризу, намагаються економити на опаленні. Все більше городян почали використовувати пічне опалення: відновлюють старі каміни, відкривають замуровані димоходи. Будинки, що обігріваються печами, вимагають регулярного догляду та очищення димоходів. Цим здавна займалися сажотруси, а оскільки якість їхніх робіт завжди була високою, ця професія - шанована в народі.

Урочисту церемонію продовжив театралізований  виступ - розповідь про те, як уперше сажотрус з'явився в Мукачеві.

А охочих потриматися за гудзик бронзового Символу щастя - хоч відбавляй. І першою за нього вхопилася  маленька Соня.

Кажуть, що не мине й тижня, як гудзики бронзового Берталон-бачі відполірується чистіше, ніж палець у статуї князя Корятовича в замку Паланок.

Елеонора Савицька
12 червня 2010р.

Теги: коминар, сажотрус, пам'ятник, Балога, Мукачево

Коментарі

Микола ПАРАНИЧ, м.Іршава 30.06.2010 / 12:59:00
Був я днями в Мукачеві. Побачив пам"ятник цей. Підійшов, обійшов, подивився. До гудзика доторкнутись не здогадався. Прекрасно! Чудово! Жодної політики. Суєти ніякої. Втілення доброти, праці, мудрості...

автор 13.06.2010 / 10:03:00

Шановний, Адміне!



Приємно, що Вас зацікавила моя стаття на **********. Сумно лише за помилки після неточного перекладу з російської і боляче за Коряточвича у якого, виходить "відірвали" палець ...

 


Просимо вибачення, Елеоноро, за недогляд з пальцем. Виправили. Помилки трапляються у всіх (он і у вас в слові "Корятович" :)  :). А переклад і не може повністю співпадати з оригіналом. Вибачте за такий варіант "співпраці", до якого нас змушує своєю поведінкою вказаний вами ресурс. Крадіжки чужих матеріалів  для них - улюблена справа, та й своє піратське "дзеркало" під назвою "Закарпатье онлайн оупен" вони ніяк закрити не спроможуться. Тому мають те, що мають. Якщо у вас є якісь запитання або зауваження до нас, пишіть на editor@zakarpattya.net.ua . Адмін

Урзус 12.06.2010 / 20:49:00
Добра новина. Оце по європейські - оригінальний, але водночас типовий пам"ятник непересічній людині. Таких чимало крізь по Європі (запам"ятався мені пам"ятник базарній торговці у Загребі, з кошиком на голові).



А те, що робить ДЕ-БЕЛЕНЬ - жах. І Шевченко в його (?) виконанні, і Духнович, і нездійснена затія Пам"ятника Соборності чи Чуда на Говерлі.



Щодо "шевченкоманії", то цей абсурд треба зупиняти. Навіщо його будувати масово там, де він ніколи не був і навіть про ті місця, може, й не чув? Хай би був, звісно, коли шанувальникам хочеться, але не на центральному місці, як в Ужгороді.

сорри 12.06.2010 / 17:43:00
УЖГОРОД,



якщо вже й шукати в Ужгороді "чуда" і "орангутангів", то більшого "орангутанга", аніж Духнович у виконанні Беленя, знайти буде важко...

сорри 12.06.2010 / 17:31:00
Требало ся научити читати: "...А втілив задум у бронзі знаменитий скульптор Іван Бровді".

иррос 12.06.2010 / 17:23:00
Прочитавим написаноє два раз , а про автора скульптури не найшовім нич ...( можем пропозерав)... а може то воєнтайна...

УЖГОРОД 12.06.2010 / 16:44:00
Гарно Це не "оренгутан" - чудо Шевченко в Ужгороді. Хоч і " оренгутана " при "владичестві " Балоги воздвигали ... но то в Ужгороді..........

шльома 12.06.2010 / 16:36:00
Рата великий антисеміт, через що й не хоче виставляти жида-ліхтаря...

сорри 12.06.2010 / 15:43:00
А де з помпою анонсований ратушняківськими ЗМІ ужгородський Ліхтарник?



Рата триндить, а Балога робить...

НОВИНИ: Соціо

05:48
Штурмовик із Руських Комарівців
04:15
Підготовче судове засідання у справі вітряків на Руній відбулося в Ужгороді Фото новина
18:36
/ 6
Серед пріоритетів нового прокурора Закарпаття Пацкана є захист релокованого бізнесу, але немає захисту довкілля Фото новина
11:32
Ватикан оголосив нову дату беатифікації священномученика Петра Павла Ороса
02:01
/ 1
У вівторок в Ужгороді відбудеться суд по забудові полонини Руна вітряками
12:39
Юні екодослідники здійснили пізнавальну мандрівку Свидовцем у межах проєкту "Зелені скарби Карпат"
03:11
/ 6
ФОТОФАКТ. Екскаватори продовжують "вигризати" полонину Руна
15:16
/ 1
У понеділок в Ужгороді попрощаються з полеглим на війні з росією Сергієм Гвоздецьким Фото новина
18:07
/ 1
На Сумщині поліг уродженець Стужиці Іван Лешанич з Мукачева Фото новина
14:41
/ 4
Підтверджено загибель Олександра Лацка з Зарічова Перечинської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти Фото новина
13:09
Фінішувала друга зміна літнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді Фото новина
05:01
/ 2
З КПП "Ужгород" до Словаччини втік прикордонник
04:38
/ 5
Розслідування журналістки Олени Мудри, через яке на неї тиснуть судом "Вітропарки", перемогло в конкурсі журналістських робіт про Закарпаття
17:42
/ 2
500 підписів за 3 доби: колективне звернення з вимогою зупинити злочин на Руні достроково направлено новому генпрокурору Кравченку
03:47
У п'ятницю в ужгородському скансені відкриються дві виставки
22:03
/ 4
"Вітряні парки" "відповідально" відбудують міст, "безвідповідально" обвалений вантажівками з щебенем для дороги, якою вони планують возити "ненормативні великогабаритні вантажі"
13:11
Екоклуб у Ясіні запрошує на пізнавальну "Подорож на Драгобрат"
00:50
/ 2
Суд в Ужгороді покарав працівницю митниці за хабарництво штрафом
02:20
/ 3
Проти журналістки-розслідувачки із Закарпаття, яка пише про вітряки у горах, знову публікують замовні статті
23:30
/ 3
ДЕІ відмовляється надати акт перевірки законності будівництва на полонині Руна, – УПГ
13:53
/ 1
На Тячівщині сьогодні зустрічали полеглого Героя Юрія Бороді Фото новина
20:45
Учасники екоклубу в Ясінях мандрували Стежкою Довбуша у Карпатському національному парку Фото новина
14:06
/ 3
У Великих Лучках на Мукачівщині провели в останню дорогу захисника Андрія Закладного, що помер під час лікування Фото новина
13:48
/ 5
Учителька математики з Іршави розв'язала одну з найдавніших "нерозв'язних" математичних задач — трисекцію кута
13:18
Відкрито реєстрацію на липневі зміни дитячого екоосвітнього табору "Зелені скарби Карпат" в Ужгороді
» Всі новини