Олександр Цепурдей: "Закарпатські орієнтувальними завжди були на висоті. Тільки преса цього не помічала"

Минулі тижні в закарпатському спорті пройшли під знаком орієнтування. Краяни змагалися не лиш на обласному і всеукраїнському рівні, а й штурмували Європу. Причому виступи поліпшуються прямо на очах: вже є навіть шанси потрапити на чемпіонати світу! В тім людина, яка безперестанку опікується цим видом в області – Олександр Цепурдей – каже, що аж якогось сенсаційного прориву немає: наші орієнтувальники завжди на висоті. Просто інтерес преси (та й владних структур) до цього виду спорту чомусь ніколи не був значним. Тепер же пан Олександр сам узявся через електронні ЗМІ розповідати людям про перипетії турнірів орієнтувальників… Тож чи не єдиним позитивом у цій загально кризовій ситуації є те, що краянам довірили (єдиним на всю Україну) прийняти рейтингові турніри світового рівня!

Олександр Цепурдей: "Закарпатські орієнтувальними завжди були на висоті. Тільки преса цього не помічала"
– Офіційно історія закарпатського орієнтування починається 1963-го, коли в Невицькому пройшли  І Всесоюзні змагання. А чи були до того якісь неофіційні турніри або ж секції?
 
– Про той – первісний – період ліпше знає Костянтин Сас (заступник директора Закарпатського центру туризму і спорту учнівської молоді), котрий брав участь у тому історичному змаганні (на жаль, оперативно пана Костянтина відшукати не вдалося – Авт.). На мою думку, до вересня 1980 року спортивного орієнтування як виду спорту в Закарпатті практично не існувало. Були окремі намагання щось проводити (зокрема в Ужгороді ентузіазм виявляв викладач УжДУ Петро Назаренко), але все це мало непрофесійний характер: без регулярних тренувань, 2-3 змагання на рік, провальні виступи за межами краю. До речі, прізвища кількох тогочасних лідерів обласного масштабу й нині на слуху, це  виконавчий директор Закарпатського РВ АМУ Олег Лукша, колишній перший заступник мера Ужгорода Володимир Бобков, президент концерну «Крокус МГ» Михайло Греньо…
 
– Переглянувши профільні сайти, порядно заплутався: скільки ж видів орієнтування офіційно зареєстровано?
 
– Справді, розібратися одразу непросто. Міжнародна федерація спортивного орієнтування (IOF) опікується розвитком 4 видів орієнтування: Foot Orienteering (орієнтування бігом), MTB Orienteering (орієнтування на гірських велосипедах), Ski Orienteering (лижне орієнтування) та  
Trail Orienteering (орієнтування для людей з обмеженими можливостями). Наша національна федерація розвиває ці 4 види, а також Рогейн (Rogaine) – командний вид, що поєднує в собі спортивне орієнтування, пригодницькі гонки, гірський марафон тощо. На світовому рівні справами рогейну переймається окрема федерація (IRF). Є ще й мультиспорт - так називають два абсолютно різних напрями. Перший – це спільна назва 4-х видів об’єднаних у одній федерації (Федерація триатлону України): триатлон (олімпійський вид), дуатлон, акватлон та зимовий триатлон. Другий – це інша назва пригодницьких і екстремальних гонок, відносно нового в Україні командного виду спорту (Adventure Race). Однак між спортивним орієнтуванням, мультиспортом і пригодницькими гонками стільки ж спільного, як між футболом, хокеєм на траві і регбі: там також всюди є м’яч, трава…
  
– Наймасовішим є бігове орієнтування, в рамках якого також купа видів! Скільки культивується у нас?
 
– Найбільш просунутим в області, як і у всьому світі, є бігове орієнтування. І це не дивно: спортсмену потрібен лиш компас, карта, форма, взуття – витрати (для змагальника) мінімальні. Але це є й найбільш складний технічно вид орієнтування. По перше, для нього потрібні детальні, надточні спортивні карти, а їх створення потребує чималих затрат і часу, і, відповідно, коштів. По друге, опанувати тонкощі цього виду за рік-два неможливо, потрібна серйозна підготовка впродовж 4-7 років. Саме стільки часу йшли наші майстри спорту до перемог на серйозних змаганнях. Вихованці нашого клубу були серед призерів чемпіонатів світу та Європи серед школярів, серед кадетів, серед юніорів і дорослих. По третє, для плекання майстрів потрібні кваліфіковані тренери, а з цим в області туго. Радує, що принаймні в Ужгороді з цим питанням якось дали раду і прийняли на роботу до Обласного центру туризму і спорту учнівської молоді (ЦТКЕСум) кілька своїх вихованців, кандидатів у майстри спорту, випускників УжНУ. Сподіваюся, що в них вистачить запалу і амбіцій, і з часом їх вихованці перемагатимуть на Всеукраїнських змаганнях.
 
Останні 10 років ми намагалися активно розвивати лижне орієнтування. Кілька моїх вихованців у складі збірної навіть виступали на чемпіонатах світу в Росії та в Словаччині. Витрати на нього, звісно, є значно більші: сучасні лижі коштують недешево, зате часу на створення карти треба в кілька разів менше, ніж для бігових видів. Але витрати по підготовці дистанцій також чималі. Адже навіть для невеликих змагань треба спеціальною технікою підготувати кілька десятків кілометрів лижні, тобто ще й сплатити за розчищення трас від повалених дерев, за оренду техніки, за пальне… І немає ніякої гарантії, що в ніч перед змаганнями всі ваші намагання не зведе нанівець снігопад, чи навпаки – не вдарить відлига і не змиє решту снігу дощ!!! Минулого року у Воловці ми готували проведення чемпіонату України, вбухали в нього чимало коштів, а сніг так і не випав… Шкода, адже ми спроможні виставити команду, яка би боролася за найвищі місця…
 
З минулого року також активно розвиваємо MTBO або велоорієнтування. Це новий для України вид спорту, хоча чемпіонати і Кубки світу проводяться давно. Поки тут є серйозні проблеми з масовістю (сучасний велосипед – дороге задоволення), але я оптиміст - велорух краю набирає обертів, вже цієї зими ми провели в Мукачеві двоє змагань, тепер готуємося до чемпіонату України.
 
– Нині закарпатські орієнтувальники як ніколи на слуху. З чим пов’язаний такий розквіт?
 
– Та немає як такого розквіту! Наші лідери завжди виступали непогано, просто преса не звертала на це уваги. Нині мої старші діти пішли до садочку – от і з’явилося трошки більше вільного часу, тож регулярно розміщую на обласних сайтах  матеріали: аби всі бачили, що ми існуємо і розвиваємось. Загалом же в лютому краяни вже мають кілька престижних нагород: мукачівка Анна Телякевич вдало виступає на MTB-змаганнях у Данії, а ужгородський гімназист Богдан Кобилянський в Сумах став чемпіоном України серед юнаків в лижному орієнтуванні.
 
– Знаю, що в попередні роки ставлення (і фінансування) влади до орієнтування (як до не олімпійського виду) було досить прохолодним. Як справи тепер, під час кризи?
 
– На чемпіонат України з зимового триатлону до Києва наші їздили власним фінансуванням, на чемпіонат України з лижного орієнтування до Сум поїхали лиш 3 спортсменів коштом ЗЦТКЕСум. Більшість витрат по участі у чемпіонаті Європи з зимового триатлону В’ячеслав Мухідінов оплачував самостійно, облуправління змогло виділити лиш добові… На проведення обласних змагань тепер дали лиш грамоти… Грошей як не було, так і немає. Час од часу нам допомагають колишні вихованці клубу Сергій Пашніков, Володимир Попов, В’ячеслав Мухідінов і Володимир Тарасов. У Мукачеві ж мали ще одну біду – майже рік приміщення нашого клубу було заблоковано – використовувалося будівельниками, що робили капремонт фасаду будинку, а пізніше були намагання використовувати його з іншою метою. Повернули його тільки після особистого втручання міського голови! Та, на жаль, без спортобладнання, що там залишалося!
 
Більше пощастило ужгородцям: ОблЦТКЕСум (директор Володимир Чепа) часто несе витрати за своїх гуртківців, велорух в цілому та MTBO зокрема підтримують голова громадського альянсу «Рідний Ужгород» Анатолій Синишин та голова клубу «Велобайк Закарпаття» Едуард Татуревич…
 
– Які нині працюють осередки, крім власне мукачівського?
 
– Ужгород тепер на підйомі! При ЦТКЕСум  активно працюють орієнтувальники Олексій Жданович, Петро Назаренко, Сергій Готра, Ференц Гутлебет, Георгій Фечо, Геннадій Тяско, Віктор Малетич. До речі, ця установа є і моїм основним місцем роботи. А є ще тут і обласна ДЮСШ «Спартак» (директор пан Смульський) із зимових видів спорту, яка також культивує орієнтування. Крім Ужгороду та Мукачева активно працюють осередки у Хусті (тренер Віктор Шеффер) та Хустському районі (тренер Василь Кадар), на Іршавщині (тренер Олександр Осійський), Міжгірщині (тренер Василь Коваль).
 
– Щодо самих спортсменів. Хто є найтитулованіший і вже маститий орієнтувальник? І кого виділите як найперспективніших?
 
– За всю історію нашого виду спорту в області підготовлено 10 майстрів спорту. Це вихованці нашого клубу «Товариш» В’ячеслав і Сергій Мухідінови, Ірина Купріянова, Руслан Касьянов, Володимир Прокопець, Яна Попович (Семак), Анна Телякевич, Ольга та Марія Семак, Андрій Харченко. Кількість кандидатів у майстри спорту та першорозрядників давно перевалила за сотню. На жаль, більшість з них зараз не виступає – складні часи…
   
Серед тих, хто продовжує тренуватися, чимало талановитих і перспективних. Не хочу називати прізвища, але, думаю, що в MTBO вже цього року 2-3 з ужгородців виконають норматив майстра спорту. Серед дітей хороші перспективи у Олександра Касянова, Богдана Кобилянського, Андрія Соханича, Станіслава Мостовича, Олександра Сливки…
 
– Що потрібно, аби стати хорошим орієнтувальником?
 
– Розумну голову, наполегливість, терпіння, підтримку батьків… Для MTBO – хороший велосипед.
Це складний, технічний вид спорту. Не вистачає тренерів, то ж не думаю, що він буде таким вже масовим. Хоча у Чехії, наприклад, регулярні змагання з MTBO збирають до 600 спортсменів, а на «бігових» стартах кількість учасників «зашкалює» за кілька тисяч…
  
– Які змагання протягом року проходять на території Закарпаття?
 
– Ми проводимо 6 змагань обласного рівня в різних дисциплінах та з різних видів орієнтування, крім цього наприкінці березня є традиційна «Закарпатська весна», що її курує облЦТКЕСум, міські турніри.
Наприкінці травня у Мукачівському районі відбудуться змагання із Світової серії WRE та Чемпіонат України з MTBO у спринті та на довгих дистанціях. Очікуємо еліту світового MTB-Oрієнтування.
До речі, ми єдині в Україні кому цього року довірили провести змагання World Ranking Events.
 
– Які у наших спортсменів плани на найближче майбутнє? Є шанси на топ-змагання типу чемпіонату Європи чи світу?
 
– До «бігової» збірної на чемпіонати світу та Європи, думаю, без проблем потрапить В’ячеслав Мухідінов, до MTBO-збірної країни – не менше 6 закарпатців, знайдуться кошти – поїдуть на чемпіонати світу та Європи. Лідером тут є Анна Телякевич, в активі якої вже є перемоги над всіма представниками світової еліти, тож розраховуємо на краще. Та це – спорт, все може статися.
До слова, читачі можуть дізнатися про події у світі спортивного орієнтування, заглянувши на наш сайт  http://www.mtbo.org.ua/ .
Тарас Ващук, "Старий Замок "Паланок"
27 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, орієнтування, Цепурдей, Ужгород, Мукачево

НОВИНИ: Спорт

20:27
Кіберполіція заблокувала Telegram-канал, що лякав терактами в школах Мукачева
12:46
Закарпатці повернулися з нагородами з чемпіонату України з пауерліфтингу
20:42
В Ужгороді відбувся турнір пам'яті полеглого захисника Данила Богуславського
10:38
/ 6
Зимова першість Закарпаття з футболу: блокпостів біля стадіонів не буде, але й "ухилянтів" не прихищатимуть
10:28
/ 1
Стадіони у Минаї та Ужгороді допущені до УПЛ, хоча освітлення відсутнє
11:24
/ 3
5 організаторам підпільних гральних клубів на Закарпатті повідомили про підозру
20:53
/ 5
Закарпатська облрада просить УАФ дозволити й надалі проводити футбольні матчі на стадіонах "Авангард" та "Минай-Арена"
23:48
/ 4
Вартість встановлення освітлення на стадіоні "Минай Арена" сягне близько 16 млн грн
16:36
/ 1
На Закарпатті за допомогою квадрокоптера "вичислили" двох "ухилянтів"-"плавунців"
11:19
/ 9
УАФ заборонила матчі на "Минай-Арені" та "Авангарді" в Ужгороді до встановлення освітлення
23:41
Результатом благодійного забігу до Дня Святого Миколая в Ужгороді стали зібрані майже 40 тис.грн
12:41
/ 2
ФК "Минай" втратив ключових футболістів – Любеновіч
17:02
/ 1
Військовослужбовець із Закарпаття Андрій "Бродяга" Ткачук здобув "бронзу" Чемпіонату світу з бігу на 24 години
14:00
/ 3
За останні 2 дні "Минай" покинули вже 5 гравців
16:55
Закарпатський Воловець прийме Кубок України з армреслінгу
11:36
Закарпатські пауерліфтери повернулися з кубка України з медалями і навіть рекордом
15:20
Матч "Минаю" з "Динамо" в Ужгороді перенесено на весну через повітряну тривогу та відсутність освітлення на стадіоні
16:09
У Мукачеві відбулися змагання з художньої гімнастики "Мукачівська зірочка"
16:46
Мукачівці долучилися до забігу проти насильства
11:39
/ 1
Поліція розповіла про обставини зіткнення легковика, вантажівки, мікроавтобуса і велосипедиста у Вонігові на Тячівщині
10:40
/ 1
У Мукачеві сьогодні стартують чемпіонат Закарпаття та відкритий Кубок Мукачева зі змішаних єдиноборств (ММА)
21:07
Мукачівець вдало виступив на "Biegu Niepodległości" в Польщі
09:54
/ 1
9-річний хлопчик з Закарпаття встановив світовий рекорд у гирьовому спорті
17:49
/ 1
Перший благодійний Krayna Uzhhorod Half Marathon зібрав понад 316 тис. грн гривень на підтримку ЗСУ
16:52
Через півмарафон в Ужгороді в неділю перекриють ряд вулиць
» Всі новини