Мукачево: Цьогоріч новорічно-різдвяного краму значно поменшало

У самісінькому центрі закарпатського Мукачева на площі Миру розташувалися ряди з ятками, котрі торгують ялинковими прикрасами.

Мукачево: Цьогоріч новорічно-різдвяного краму значно поменшало

Пам'ятаю, як у попередні роки передноворічні ярмарки вирували: великі натовпи людей, розмаїття яскравих кольорових іграшок, світло електричних гірлянд, блиск ялинкових дощиків, Діди Морози, що співали і танцювали, створювали і справді веселу незабутню картину наступаючого Нового року. Нині ж кількість новорічно-різдвяного краму значно зменшилася.

А про покупців вже й нічого казати. Продавців на ярмарку значно більше, ніж тих, хто хотів би щось придбати. В чому справа? Невже люди цьогоріч не вбиратимуть лісових красунь і не тішитимуть своїх нащадків?

— Я б рада придбати якусь обновку для новорічного деревця, та ціни відлякують, — поділилася мукачівка пані Олеся. - Якщо розкошелитися на ялинкові прикраси, то збідніє новорічний стіл, хоча він і так не буде таким, як минулого року.

— А я тут, як на екскурсії, — каже інша пенсіонерка Ілона Іштванівна, котра прийшла з внучкою купити Діда Мороза. — Придбати казкового персонажа за 85 гривень мені не під силу.

Та мала Мелінда, побачивши, як Санта гойдається на сяючому різними кольорами місяці та ще й співає, відходити від прилавка і не думає. Дарма бабуся вмовляла малу, щоб не купувати такого дорогого Санту. Дитина почала голосно плакати й тупотіти ногами. Врешті-решт бабуся здалася й витягнула із сумочки гаманець...

Нічого не купили й дві мешканки Страбичова,котрі прийшли придбати собі щось новеньке, ексклюзивне. Треба сказати, що асортимент іграшок не такий широкий, як був колись. Поменшало кульок, пластикових зірочок, різних казкових персонажів. Ціни - високі. Кульки для більших ялинок зі скла коштують від семи до п'ятнадцяти гривень, а з малюнком ручної роботи і того більше. Куди ж поділися ялинкові прикраси і чому вони так здорожчали? — цікавлюся у власника мережі торгових точок з реалізації цього краму в Мукачеві та обласному центрі Миколи Володимировича.

— Є кілька причин такого непевного становища на ринку новорічних прикрас, який маємо нині, — каже бізнесмен. — По-перше, долар підстрибнув більш ніж на п'ятдесят відсотків. Рівно на стільки ж подорожчали і китайські іграшки. Що не кажіть, але вони й не такі якісні, оті пластикові, як наші — скляні. А ціни майже зрівнялися. Тому їх ви на ярмарку майже не побачите. По-друге, українські прикраси для лісових красунь значно дорожчі, бо частина матеріалів, із яких вони виготовляються, завозяться до нас з-за кордону. Отож, звісно, що і їх собівартість зросла. Приміром, скло у столицю та в Теребовлю, що на Тернопільщині, на місцеві фабрики завозиться з Польщі, а фарби — аж із Німеччини. Прикраси - це такі собі міні-витвори мистецтва і робляться винятково вручну. В них вкладається чимало праці, тому вони такі дорогі. Найдешевші кульки для маленьких ялинок коштують від однієї до п'яти гривень. А візьміть шпилі. Ось які чудові, справжня краса, скажіть, хіба, вони можуть коштувати дешевше десяти — п'ятнадцяти гривень? Звісно, що ні! Хотів би ще наголосити на одній обставині, котра збільшила собівартість іграшок. У Житомирі був великий склозавод, котрий постачав скло на всі фабрики ялинкових прикрас. Нині він не працює. Доводиться завозити скло з-за кордону. А це вже дуже дорого, бо ціни на цю сировину там європейські, а не українські, та плюс транспортні й митні витрати. Ото й маєте нинішню дорожнечу.

На запитання, як іде торгівля, підприємець тільки рукою махнув, а далі додав: — Хіба не бачите, що й людей нема, хто купуватиме товар? Такого передноворічного ярмарку не пам'ятаю, хоч на ринку ялинкових прикрас я вже, слава Богу, не перший рік. Єдине, що добре розходиться, наші вітчизняні Діди Морози. Вони коштували по 14 гривень, тому збув я їх доволі швидко. Тому завезу ще.
Нарікали й інші підприємці.

— Про прибуток уже й не мрію, — мовить пані Андріана, — молю Бога, щоб хоч не великими збитки були. Вклала, бачте, гроші у товар, а його ніхто не бере. Якщо до Нового року не реалізую — прогорю.

«А я ставлю мінімальну націнку», — додає продавець штучних ялинок Василь Степанович. Ціни на новорічні деревця і справді не такі вже й кусючі — від 15 гривень. Звісно, є й триметрові красуні за півтори тисячі, але їх ніхто не купує. Мало хто бере імпортні, вони хоч мають більш природний вигляд, та ціни удвічі вищі. Багато й електричних гірлянд. Вони також зросли у ціні удвічі і коштують зараз від 15 до 60 гривень.

Повно на кожному прилавку іграшок бика та корови, адже наступний рік за гороскопом буде їхнім. їх ще сяк-так беруть. Помандрувавши ярмарком та поспілкувавшись із людьми, я зробив висновок, що цьогорічні лісові красуні не будуть такими привабливими, як раніше. Бо ж криза...

23 грудня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:12
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
12:40
/ 1
У 9 закладах Закарпаття можна отримати безкоштовну медичну допомогу при інсульті
11:25
/ 19
В Ужгороді сквер міської лікарні реконструюють і облаштують за 40 млн грантових гривень
17:48
На Закарпатті у березні 2024 року порівняно з груднем 2023 року ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%
17:12
Цьогоріч у березні на Закарпатті ціни зросли на 0,7%
11:09
В Ужгороді "комунальні" повідомлення про порушення ПДР залишатимуть на авто у червоних зіп-пакетах
10:51
22-річного Івана Бориса з Заріччя, якого з серпня 2022 року вважали зниклим безвісти, зустрінуть і поховають у понеділок
22:15
/ 2
Стало відомо про загибель в лютому під Авдіївкою Віталія Старости з Великої Копані Виноградівської громади
11:36
У Тересві попрощаються з полеглим Героєм Михайлом Руснаком, що більше року вважався зниклим безвісти
22:27
В Ужгороді попрощалися із полеглим Героєм Олексієм Кобцем
15:44
На Закарпатті в теплицях почали збирати ранню картоплю
15:34
/ 1
Юрій Лущай з Краматорська, що поліг на Донеччині і похований у Великих Лучках, був істориком і відомим вікіпедистом
11:33
/ 1
На Сумщині поліг Василь Цинканич з Бегендяцької Пастілі Великоберезнянської громади
10:56
На війні з росією поліг Олексій Кобець з Ужгорода
19:16
/ 1
На Закарпатті військовий уник реального покарання за переправлення "ухилянта" через кордон
15:47
/ 9
У Буківцьові на колишній Великоберезнянщині створили новий монастир УПЦ Московського патріархату
11:17
/ 1
Дубівська громада сьогодні попрощається з Василем Скрипником з Красної, що загинув ще в травні 2022-го
22:28
/ 1
На Запоріжжі поліг Іван Гецко з Кушниці Керецьківської громади
18:31
На Сумщині загинув Михайло Мегеш з Великих Ком’ят Виноградівської громади
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
10:46
/ 4
У Закарпатському апеляційному суді скінчилися марки. Тому він припиняє листуватися
10:22
/ 1
Стало відомо про загибель понад рік тому під Бахмутом Павла Головка з Виноградова
19:54
За підсумками 2023 року Закарпаття посіло 4 місце по Україні за показником захворюваності на туберкульоз
15:00
На Запоріжжі поліг Михайло Будул з Керецьківської громади
» Всі новини