В Угорщині новий закон України про освіту викликав критику влади і правих екстремістів

Новий закон України про освіту, ухвалений Верховною Радою, а саме його розділ про мову освіти – державну, – викликав критику влади і правих екстремістів в Угорщині, передає кореспондент Радіо Свобода.

В Угорщині новий закон України про освіту викликав критику влади і правих екстремістів

Представник Кабінету міністрів Угорщини Янош Арпад Потапі заявив про рішучий протест свого уряду внаслідок ухвалення в Україні цього закону.

За його словами, що наведені у прес-релізі уряду Угорщини, цей закон «позбавить національні меншини (в Україні) можливості вчитися рідною мовою, що у своїй основі загрожує їхньому виживанню на рідній землі».

На думку угорського урядовця, новий закон про освіту безпосередньо зачіпає права і 150-тисячної угорської меншини в Україні, бо після здобуття початкової освіти (1–4 класи) рідною мовою угорські учні змушені будуть перейти на українську мову в середніх і старших класах. А це, на переконання Яноша Арпада Потапі, суперечить чинній Конституції України.

Він нагадав про міжнародні та міждержавні зобов’язання української сторони в базовому угорсько-українському договорі про дотримання прав людини, нацменшин, зокрема, про те, що права українських угорців не будуть утискуватися. Однак новий закон про освіту суперечить численним обіцянкам і зобов’язанням України, зробленим свого часу в дусі добросусідства, заявив Потапі.

Він також наголосив: уряд Угорщини сподівається, що Україна уважно розгляне питання набуття чинності цього закону, внісши зміни до нього таким чином, щоб не порушувались права національностей, що проживають у країні, включно з угорцями.

Зі свого боку, опозиційна правоекстремістська партія «Йоббік» назвала кроки української влади в освітньому законодавстві «шовіністичними», скритикувавши чинний уряд Угорщини за те, що, попри суттєву матеріальну підтримку угорських громад із боку материнської держави в сусідніх із Угорщиною країнах (Сербії, Словаччині, Україні), офіційний Будапешт заради політичної доцільності осі не наважувався на міжурядовому рівні вести розмову про «утиск прав угорських нацменшин».

«Йоббік», посилаючись на те, що ця партія є другою найбільшою політичною силою в Угорщині, пригрозила, що в разі приходу до влади у 2018 році не підтримає вступ Сербії та України до Євросоюзу, якщо ці держави не змінять свого ставлення до угорської меншини (у сербській Воєводині налічують до 300 тисяч угорців, на Закарпатті живе близько 150 тисяч угорців). Правоекстремісти також зажадали від прем’єра Віктора Орбана негайно вдатися до скоординованих із Євросоюзом дій на захист «утискуваних Україною прав угорської громади».

Тим часом, коментуючи мовну статтю нового закону про освіту, міністр освіти і науки України Лілія Гриневич наголосила, що перехід дітей угорської та румунської мовних груп із рідної мови навчання на українську буде не одномоментним, а радше поступовим.

Вона також зазначила, що велика проблема учнів із іншомовних середовищ полягає в тому, що вони впродовж 11 років вивчають у національних школах предмети мовою національних меншин. Згідно з новим законодавством, у закладах дошкільного і початкового рівнів викладання рідною мовою меншин збережеться, але наголос робитимуть на оволодінні державною українською мовою. Проте у школі базового рівня (5–9-й класи) навчання здійснюватиметься тільки українською мовою, щоб діти були готові вступати до національних вишів і могли спілкуватися державною мовою, вважає Лілія Гриневич.

У вівторок Верховна Рада ухвалила закон про освіту, який започатковує реформу освіти в Україні. Закон, серед іншого, визначає, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.

 

Радіо Свобода

07 вересня 2017р.

Теги: освіта, Угорщина, нацменшини, Йоббік

Коментарі

Вуву 2017-09-10 / 20:31:02
Діло хозяйське ... Прапор в руки...
Там де ти живеш ...погоди не робить .

Tibor 2017-09-10 / 20:27:48


Коментар видалено. Адмін


Вуву 2017-09-10 / 20:21:37
Он "чітатєль" пише виключною руського і всі читають .чи ти хочеш сказати що це не так ?

Tibor 2017-09-10 / 20:17:20
Коментар видалено. Адмін

Tibor 2017-09-10 / 17:07:56


Перестаньте тиражувати тут агресивну версію російської пропаганди. Тут - територія України. Коментар видалено. Адмін


Tibor 2017-09-08 / 22:14:08


А ви самі винні, що ваш коментар видалено. Добирайте слова і думки. Адмін


Вуву 2017-09-08 / 18:59:52
Бойкот кажеш ... Кого бойкот ... чого бойкот ... Самі себе і набойкотуєте. З ким боротись хочете ... З народом який стримує путіна загарбника ... Люди якого вже тисячами загинули на передовій .!?

сорри 2017-09-08 / 18:04:44
галас від нациків уже знявся. Угорських. Від різних Тіборів і Іштванів

Tibor 2017-09-08 / 15:09:34
Поживемо, побачимо, що буде надалі з цим Валуївським та Енським законом разом взятих. Порошенко ще не підписав і отримав правильну вимогу від Москаля та угорців, або вето, або повернути на допрацювання з врахуванням справедливих вимог національних меншин. Я уявляю, який галас підніметься зі сторони радикалів-нациків, коли поступить цим шляхом. А якщо підпише, значить боротьба на всіх рівнях як в Україні, так і поза її межами, плюс бойкот.

сорри 2017-09-08 / 14:24:44
Закон про освіту абсолютно відповідає європейським нормам і тому не мав запречень з боку венеціанської комісії. Будапешту дали по руках і по писку в його намаганні синхронно з Путіним працювати на розчленування України. От і взвили )
Навіть з неукраїнцями при владі Україна поступово стає Україною.

Гога 2017-09-08 / 13:37:07
Проміняли нас мадяри на Путіна, та най учаться говорити по нашому

льотчик Ву-Вуйові 2017-09-08 / 12:58:23
Я тебе ще нікуди не посилав..., хоча після кожного твого коммента варто було б. Ненравится думка - не треба читати! або потурбуйся щоб видалили, ти маєш на це повне право, чи не так?

Tibor 2017-09-08 / 09:14:31
На превеликий жаль, Україна страждає не тільки нечуваною, нездоланною корупцією, гіпертрофованим олігархатом, а і державним шовінізмом та радикалізмом. Дійсно, таке навіть Сталін не посмів зробити, що зробила сучасна, влада України проти угорської меншини!

Це я 2017-09-08 / 00:51:38
до Чоловік

Google

Чоловік 2017-09-07 / 21:25:19
СКІЛЬКИ ШКІЛ САДКІВ В УГОРЩИНІ З УКРАЇНСЬКОЮ, СЛОВАЦЬКОЮ ТА РУМУНСЬКОЮ МОВАМИ? ДЛЯ ТОГО ЩОБ ВЧИТИ КОГОСЬ СПОЧАТКУ ХАЙ ЦІ ІМПЕРІАЛІСТИ СКАЖУТЬ ЩО І ЯК РОБЛЯТЬ САМІ! ЯКЩО ХТОСЬ ДУЖЕ ХОЧЕ ВЧИТИСЯ ЛИШ НА МАДЯРСЬКІЙ НАЙ БЕРЕ ЧЕМОДАН ТА ШУРУЄ!!!

Вуву 2017-09-07 / 21:08:01
Це я граю на на свойіх цимбалах .

Вуву 2017-09-07 / 20:59:10
От власне що є така категорія таборів тібійів істванів і решта "шизойідних" патріотів ... Які роблять це просто маніакально ... Коли з одного приступу шифренійі переходять в другий ... І настільки швидко ...що невстигають приймати ліки ...
Ну ясно ... Важка форма.
А вже потім кажуть ... Вибачте ... в нас КУКУ ... І МИ із собою нічого зробити не можем ... Але в нас демократія ... І ви мусите з нами рахуватись ... (Тому що або лікуватись пізно ... Або ліки не помагають)


.

PATRIOT 2017-09-07 / 20:50:06


Коментар видалено. Адмін


Вуву 2017-09-07 / 20:46:51
А це вже ваші проблеми ... А ваші проблеми мені по цимбалам.

PATRIOT 2017-09-07 / 20:13:34