Циганський барон з Закарпаття каже, що їх дискримінують

Бо не дають землю і не дозволяють купувати будинки в селах, де живуть українці

Циганський барон з Закарпаття каже, що їх дискримінують

У роки Другої світової війни від рук фашистів загинуло від 600 тисяч до одного мільйона ромів. Тільки в Бабиному Яру в Києві вбито близько 10 тисяч циган. Сьогодні, 2 серпня, з нагоди Дня пам'яті голокосту ромів, представники ромських громад України відвідали урочище Бабин Яр. У коментарі «Журналісту» циганський барон із Закарпаття Микола Богар розповів, чому роми шанують пам'ять в цей день і з якими труднощами стикаються сучасні цигани в Україні. До слова, свій титул Богар за традицією успадкував від батька. В його родині 12 дітей, 60 онуків і 20 правнуків.

«Для мене 2 серпня - траурний день. Наших ромів так багато знищили. Я сам до останнього часу мало знав про геноцид ромів і навіть не замислювався, скільки німці знищили ромів. За деякими даними, в Україні під час Другої світової війни вбили до 50 тисяч ромів. Для нас - це удар по серцю, історична травма. На жаль, і сьогодні багато народів вважають, що цигани - це низький народ, але ми такі ж люди, як і всі», - зазначив Богар.

«Я приїхав до Києва, щоб відвідає меморіал Бабин Яр, де загинуло так багато представників моєї народності. Це боляче знати для нас, для ромів. Приїхати до Києва в цей день - моя особиста ініціатива. Мене тягнуло в це місце, щоб тут віддати данину пам'яті. Ніяких офіційних заходів не планується».

«У сучасній Україні ромам живеться, може, і не дуже нормально, але все-таки нормально. Дай Бог, щоб гірше не було. Головна проблема в наших громадах - відмова влади виділяти нам земельні ділянки. Народжуваність велика - тільки в нашому Виноградівському районі, де громада налічує 15 тисяч осіб, щороку народжується до 500 дітей. А влада не хоче виділяти нам землю для будівництва будинків. Це дуже велика для нас проблема. Більш того, нам не дозволяють за свої гроші купувати будинки в селах, де живуть українці - не оформляють документи, хоча згідно із Законом України кожен громадянин має право попросити виділити йому ділянку і право вибрати собі місце для проживання. Нас дискримінують», - повідомив барон.

«Ми часто порушували це питання. Але знаєте, як чиновники на це дивляться? Вони не відмовляють нам, але і не розглядають наші заявки. Зібрані нами папери гниють в сільрадах по 10 років. Скільки б ми не ходили, скільки б ми не писали, підсумок один - губляться наші папери. Наші заяви прийняли в сільській раді, а потім прийдеш через місяць-два, і заяви ніби й не було. Дискримінація і не тільки в нашому районі Виноградів, але і по всій Україні. Нас досі вважають низьким народом і всіляко принижують. Нам навіть не дають папериу, щоб наші дружини отримували допомогу за багатодітність. Хотілося б змінити цю ситуацію», - повідомив Богар.

«У селі Підвиноградів, де стоїть наш табір, що нараховує близько 2 тисяч осіб, є молитовний будинок. Зараз ми самі при ньому будуємо школу. Тому що в звичайній школі наших дітей дискримінують. Бувало, в їдальні нашим дітям давали і перше, і друге в одну тарілку і ще говорили: «А вдома ви хіба так не їсте?». Не всі сприймають нашу культуру в одязі, тому ми не віддаємо дівчаток в школу. До того ж, за нашими звичаями дівчатка виходять заміж в 13-14 років. В результаті 99% наших жінок безграмотні. Нашим чиновникам тільки це і потрібно. Нещодавно записали, що в районну школу ходить 600 дітей ромів, а за фактом ходило 20-30. В результаті отримали бюджетного фінансування на 7 мільйонів гривень більше. Зараз цю справу розслідує прокуратура», - розповів барон.

«Поки в школу ходять хлопчики. Але і у них є проблема - упереджене ставлення. З ними не бажають спілкуватися, їх б'ють, принижують. Тому ми вирішили будувати свою власну школу. Нам допомагають з Німеччини наші віруючі брати. Вони також обіцяють дати вчителів. Також ми пішли на те, щоб побудувати власний шпиталь. Все зробимо самі. Нічого не просимо. Тільки якби нам з обладнанням держава допомогла, було б непогано. Нам дуже багато допомогли в організації медичного обслуговування нардепи Андрій Лозовий та Ігор Мосійчук. Також ми вдячні за підтримку голові Закарпатської обладміністрації Геннадію Москалю. Ми всі молимося за цих людей», - сказав барон.

«Зараз ми проживаємо окремо від односельчан. Ми до цього звикли. Але в майбутньому ми сподіваємося отримати хоча б половину тих прав і можливостей, які мають українці. Нам дуже хотілося б вийти з місця компактного проживання. Купити будинок на вулиці поруч з будинками українців. Але поки нам не дозволяють. Сусіди банально не хочуть мати загальний паркан з нами. А ми просто хочемо, щоб наші діти росли разом з українськими дітьми. Але нам не дають. Вважають, що ми поширюємо кримінал. Але я не пам'ятаю, щоб у нас були злочини. Може бути, ви не повірите, але у нас всі в таборі віруючі люди. Ніхто не п'є і не курить, до криміналу не причетний. Ми просто не можемо зробити комусь щось погане. Але все одно, ми не можемо купити в нашому селі будинок», - зазначив Богар.

Довідка

2 серпня в Україні відзначається Міжнародний день пам'яті Голокосту ромів. За даними істориків, за час нацистських репресій загинуло до одного мільйона чоловік. У процентному співвідношенні ромська етнічна група найбільше постраждала від вбивств нацистів. Близько 90% ромського населення було знищено в Австрії, Німеччині та Естонії. З нагоди 75-річчя трагедії в Бабиному Яру - місці, де з осені 1941 року було знищено 10 тисяч ромів - встановлений монумент «Ромська кибитка». Друга назва пам'ятника - Калі Траш, що в перекладі з циганської мови - «Чорний день».

Журналіст

03 серпня 2017р.

Теги: цигани, роми, голокост

Коментарі

читач 2017-08-30 / 17:15:10
Погано жити - повертайтесь до Індії!

ната 2017-08-17 / 08:41:01
Мені подобається політика Гітлера, все правильно чоловік робив

Недобра 2017-08-09 / 11:25:55
Чисто по-циганськи - обманювати і клянчити. Всі їм довжні, як земля колгоспу. Лем вони не зобов"язані ні працювати, ні дотримуватися законів. А ще ті хворі на голову благодійники.Точно знаю про випадок в Ужгороді, коли закордонні спонсори восени дали кошти одній з ромських органцізацій на опалення приміщення і проконтролювали, щоб була здійснена авансова оплата за газ. А коли ті звалили додому, керівництво організації розірвало договір з газопостачальником і забрали свою авансову оплату назад. І далі - напевно, плакали, як їм студено.

Ільницький 2017-08-09 / 06:26:39
"сам до останнього часу мало знав про геноцид ромів і навіть не замислювався" так ги у нАроді кажут: здогадався цыганчук пак за матірьов у сім року плакаты.
"за нашими звичаями дівчатка виходять заміж в 13-14 років" Берів, агов! А як пак з тими законами Країни? За малолєток - стаття!
"не пам'ятаю, щоб у нас були злочини" Старий став - памнять му одорвало?! Най пак поникать на своих 3-х смолошів, як у Мукачові з церкви пожертви крадут. Відео є.

Аватар 2017-08-06 / 17:07:04
Всіх циган в контейнер і в середземне море!!!

підвиноградовець 2017-08-06 / 10:06:12
най барон имить харю. Для того, аби білі люди-сусіди продали їм хату, вони щодня у двір сусідам кидали гівно...і ціну за хату збивали на порядок. От такі вони "толерантні. Багато так виїли людей з села.
Так що хай барон не пи...ть

Корівчанину 2017-08-05 / 09:09:08
Звідки в таборі нові машини, питаєте? Гуманітарка

Qwe 2017-08-04 / 00:15:06
Права і можливості передбачають і певні обов'язки, але барон про це вочевидь не знає...

Копча 2017-08-03 / 19:16:44
Гітлер звичайно був ще тим виродком але дивлячись на поведінку циганоти іноді ловлю себе на думці що підтримую дядечка Аді у його вирішенні циганського питання.

односельчанин 2017-08-03 / 17:58:13
цитата "Але я не пам'ятаю, щоб у нас були злочини. Може бути, ви не повірите, але у нас всі в таборі віруючі люди. Ніхто не п'є і не курить, до криміналу не причетний. Ми просто не можемо зробити комусь щось погане" , все зро.зуміло, одне питання, звідки в таборі х3.х5.х6.BMW. panamera. bentli. і це все нові машини. ???

Королівчанин 2017-08-03 / 16:21:34
Ніколи і нізащо не можна пускати циган у село. Живу неподалік і все бачу і знаю,в нас настільки різні культури і побут, що потрібно буде тікати половині вулиці не тільки сусідам.

Ужгородець 2017-08-03 / 12:41:03
Не знаю як в селі Підвиноградів, але в Ужгороді цигани, ой вибачайте роми, останнім часом стали вельми агресивними і прямо вимагають гроші в прохожих або у відпочиваючих на терасах кафе в центрі міста. Толерантність не може бути односторонньою, і ромська еліта має це зрозуміти.

НОВИНИ: Соціо

17:56
Володимир Цірик "Оса" із Закарпаття посмертно відзначений нагородою "Народний Герой України"
17:26
/ 3
На Берегівщині провели в останню путь полеглого на Сході Михайла Кушніра
16:09
OPENDATA-інтенсив провели сьогодні для працівників мерії в Ужгороді
15:37
Пряники й печиво, мед і медові вироби та предмети хенд-мейду можна придбати на Фестивалі пряників в Ужгороді
15:27
/ 1
14 посадовців Ужгородського лісгоспу притягли до відповільності за порушення вимог природоохоронного законодавства
15:24
На стадіоні "Автомобіліст" в Ужгороді завершили реконструкцію легкоатлетичних доріжок
14:52
/ 1
Хустщина тепер – теж із туристичним брендом
14:27
У понеділок в Ужгороді на час видалення кущів і дерев обмежать рух на вул. Крилова
14:07
В Ужгороді стартував Перший закарпатський фестиваль пряників
13:49
З початку року на Закарпатті сплачено понад 2,7 млрд грн ЄСВ
11:51
Найбільші обсяги прибутку на Закарпатті з початку року одержали машинобудівні підприємства
10:28
На Берегівщині сьогодні прощатимуться із полеглим в російсько-українській війні Михайлом Кушніром
10:24
У Мукачеві визначено претендентів на здобуття премії ім. О. Духновича
09:11
В Ужгороді оголосили тендер на закупівлю перших 10 комунальних автобусів
03:44
Найбільше в Україні автомобілів на "євробляхах" задекларували чиновники Закарпаття (ІНФОГРАФІКА)
03:10
/ 6
ФОТОФАКТ. Громада Усть-Чорної перекрила дорогу через її незадовільний стан
17:57
В Ужгороді визначили офіційні місця продажу ялинок
16:08
Мешканці багатоквартирних будинків Ужгорода тепер дорожче платитимуть за капремонт
16:03
На реконструкцію та матеріально-технічне забезпечення обласного шпиталю ветеранів війни в Ужгороді витрачено понад 1 млн грн
15:57
В Ужгороді прийомні батьки обговорили проблемні питання з фахівцями
15:30
/ 4
У Закарпатській ОДА відзначили ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
15:25
На Закарпатті "спрощенці" сплатили до місцевого бюджету понад 415 млн грн
15:01
В Ужгороді влада зустрічалася з ліквідаторами аварії на ЧАЕС
14:30
У Мукачеві на капітальні видатки передбачено майже 216 млн грн
13:49
На Закарпатті нині мешкає більше двох тисяч ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС
» Всі новини