Закарпатські плоди Орлаєвого поля

Щойно вийшло з друку друге, доповнене видання збірника "Іван Семенович Орлай: з наукової спадщини". Уклав його завідувач кафедри історії України Ужгородського національного університету Дмитро Дмитрович Данилюк, великий патріот свого краю, міцно залюблений у нашу неповторну історію.

Закарпатські плоди Орлаєвого поляЧимала увага у навчально-виховній роботі кафедри надається викладанню та популяризації крайової історії й історіографії. Д.Данилюк переконливо доводить, що без праць місцевих істориків минулого українська історіографія буде принципово неповною. Загальні курси історії України, які читаються на всіх факультетах і відділеннях, обов’язково включають значну частину конкретного матеріалу з історії Закарпаття. Одне з практичних занять на всіх факультетах присвячується закарпатським будителям. Для істфаку ж, крім того, читається цілий ряд спеціальних курсів краєзнавчої спрямованості, зокрема сам Д.Данилюк викладає предмет історичного краєзнавства Закарпаття.

Тривалий інтерес наших істориків саме до Івана Орлая невипадковий. Це була одна з ключових постатей в історії закарпатської і не тільки закарпатської інтелігенції. Виїхавши ще 1791 р. до Росії, він зумів там створити своїм землякам виняткову репутацію. У рецензованому збірнику наводиться думка міністра О.Голіцина (явно вкладена у його вуха І.Орлаєм): “Один народ, від якого можна бажати нам вчених, є карпатороси”. Саме Орлай відкрив дорогу і особисто сприяв багатьом закарпатцям, котрі згодом проявили себе в Російській імперії, зокрема на її українських землях. Загальновідомо, що вихованцем Орлая був Гоголь, а учнем одного з Орлаєвих учнів – К.Ушинський.

Проте шлях Орлая до сучасного читача був особливо тяжким. За життя він не видав жодної книжки – тільки журнальні статті. По смерті вони практично не перевидавалися. У бібліотеці УжНУ є тільки одна з його праць (власне – доповідна записка). Не кращою є ситуація й у інших книгозбірнях. Копії статей для репринтного видання професор отримав лише з фондів Бібліотеки ім. Вернадського НАН України, та й то там їх ледве видали через погану збереженість відповідних журналів. Таким чином, Орлай нині стає доступнішим для широкого читача, міцніше вводиться у контекст загальноукраїнської історіографії – працями “История о карпато-россах” та “О Юго-Западной Русии”. Багато чого про нашу історію уперше було сказано саме Орлаєм, а надалі тільки повторювалося його численними послідовниками. Додаток містить документи про життя і діяльність просвітителя, ґрунтовний науковий апарат.

При цьому, на відміну від першого видання, дане містить чимало нових матеріалів. Це величезний науковий лист нашого філолога Івана Фогарашія-Бережанина до Орлая, опублікований у тодішній російській періодиці і практично забутий, уривки з листування інших знайомих Орлая, спогади про нього, написані Василем Кукольником – іншим закарпатцем і близьким сподвижником Орлая, що теж викладав у Ніжинській гімназії вищих наук, був батьком популярного російського поета Нестора Кукольника. Тут же практично вперше в нашій літературі публікується портрет В.Кукольника – з прижиттєвої акварелі.

Дане видання, як і перше, носить репринтний характер – відтворює сторінки журналу “Северный вестник” та інших старих збірників, де вперше і востаннє друкувалися праці Орлая. Та незважаючи на давні шрифти, текст сприймається як цілком сучасний, адже головна ідея цілої збірки – невідривність закарпатської історії від долі інших українських земель по той бік Карпат.
Сергій ФЕДАКА
13 липня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Культура

15:34
В Ужгороді до 1 липня прийматимуть документи на здобуття міської премії імені Петра Скунця
19:13
У неділю в філармонії відбудеться концерт Олександра Садварія "Ми діти твої, Україно"
11:03
У Мукачеві можна переглянути пленерну виставку "Мукачівська весна 2024"
19:17
В Ужгороді в філармонії відбудеться концерт класичної музики "Музична палітра"
17:22
В Ужгороді оголосили короткий список VI Всеукраїнського літературного конкурсу малої прози імені Івана Чендея
11:34
В Ужгородському скансені відбулися день відкритих дверей та фестиваль "Веселковий передзвін"
22:58
У Косівській Поляні на Рахівщині попрощаються з Василем Бочкором, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:19
/ 1
В Ужгороді презентували нову збірку художніх творів Івана Чендея "Птах у своєму гнізді"
05:53
Весна всупереч усьому
22:48
Як заримувати "Манчестер" і "Ліверпуль"
16:15
/ 1
Загадковий Іриней
13:37
В Ужгороді презентують художню книжку Івана Чендея "Птах у своєму гнізді"
11:07
Художник Василь Вовчок представив в Ужгороді персональну виставку з нагоди ювілею
14:27
Закарпатська філармонія запрошує на прем’єру вечора пам’яті Володимира Івасюка
00:39
Закарпатський народний хор представить в облмуздрамтеатрі неповторне етно-шоу "Дайме собі співаночку"
19:14
У День Європи на сцені облмуздрамтеатру кияни представлять балет "Сойчине крило"
18:11
/ 1
Андрій Любка написав книжку казок у "співавторстві" з 3-річною донькою
10:57
/ 1
В Ужгороді відкрито персональну виставку робіт художниці Нати Попової "Хранитель візерунка"
19:11
/ 9
В Ужгороді обговорюють проєкт спорудження на однойменній площі пам’ятника князю Федору Корятовичу
06:20
/ 1
Хустяни вразили
11:02
Закарпатський обласний театр драми та комедії з Хуста привезе до Ужгорода дві прем'єри
11:34
У Мукачеві стартував фестиваль дитячих театрів "Імпреза над Латорицею" (ПРОГРАМА)
16:06
Хор "Cantus" розпочинає концертний тур "Звуки небес, голоси землі"
06:47
Алло
15:00
Сьогодні в Ужгороді стартує ІІ Всеукраїнський конкурс хорового мистецтва імені Михайла Кречка
» Всі новини