Олег Гаваші: "Гімн має об'єднувати всіх закарпатців, а не роз'єднувати"

Це рішення депутатів викликало неоднозначну реакцію закарпатської громади. Що думає з цього приводу керівник області "Закарпаття online" запитало в голову Закарпатської облдержадміністрації Олега Гаваші.

- Почну з того, що я не був на засіданні сесії в той момент, коли розглядалось питання про гімн Закарпаття, і для мене стало повною несподіванкою таке рішення депутатів, - каже Олег Гаваші. - Саме тоді я проводив нараду щодо фінансових питань завершення року. Ситуація, скажу, серйозна: ми не можемо завершити дуже важливі для області об'єкти, які планували здати до кінця року. Це і хірургічний корпус обласної клінічної лікарні, і школи у Дротинцях Виноградівського, Сокирниці Хустського, Новоселиці Тячівського районів та інші, на яких проводились капітальні ремонти і реконструкція. Роботи практично зупинились, оскільки через держказначейство не проходять розрахунки по капітальних вкладеннях, тож не можемо розрахуватись з підрядчиками. На сьогодні в органах державного казначейства області знаходиться не оплачених платіжних документів на 60 мільйонів гривень, з яких 20 мільйонів - прострочені більш як 10 днів. На вівторкове засідання сесії обласної ради виносились майнові питання, і ми сподівались, що депутати зі всією відповідальністю поставляться до них, адже, як відомо, найважливішими джерелами поповнення бюджету розвитку є саме надходження від продажу майна і землі. До прикладу, минулого року саме таким шляхом нам вдалось заробити близько 40 мільйонів гривень. Завдяки такому резерву цього року, в умовах кризи і практично за відсутності фінансування з держбюджету, ми будували цілу низку соціальних об'єктів. Натомість на останньому засіданні сесії депутати, відхиливши розгляд майнових питань, взялися за гімн Закарпаття.

Згоден, це питання давно на часі. Але недаремно і прапор, і герб, і, зрештою, гімн області так довго затверджувався. На мою думку, приймати остаточне рішення слід було тільки після проведення в області громадських слухань. Адже наша область є багатонаціональною - тут мешкають представники понад ста національностей. Тому гімн Закарпаття має передусім відображати інтереси всіх, хто населяє край, передавати дух нашого народу, по краплині увібравши в себе часточку культури й історії кожної національності, звичайно, і корінних мешканців краю - русинів-українців. Без сумніву, Олександр Духнович - це своєрідний символ прагнення закарпатців до самовизначення, до об'єднання з матір'ю-Україною, адже століттями край перебував під чужоземними режимами. Але треба визнати: з часів Духновича змінились цілі епохи, і зараз те, що було актуальне і зрозуміле півтора століття тому, має зовсім інший контекст. Тому, переконаний, прийнятий зараз гімн отримає схвалення тільки невеликої частини закарпатців. Та й серед депутатського корпусу підтримали цей варіант лише 46 із 90 депутатів обласної ради.
 
Гімн - це не просто урочиста пісня, він має бути символом єдності, тобто об'єднувати всіх, хто населяє наш край, а не роз'єднувати. Ситуація, що зараз склалася, може спричинити друге.
 
Як мені відомо, експертна група, яку створила обласна рада, глибоко вивчила всі запропоновані  варіанти і прийняла рішення, що гімном Закарпаття має бути твір Василя Гренджі-Донського "Тобі, рідний краю". Його і було запропоновано депутатам облради. Але, як ви вже знаєте, вони відхилили цей варіант і прийняли запропонований депутатом Євгеном Жупаном твір О. Духновича. В умовах конкурсу на кращий гімн області чітко записано: "Метою конкурсу є відбір для затвердження обласною радою гімну Закарпаття, який відображає історію краю, духовні устремління закарпатців, їх прагнення жити в незалежній Українській державі та має високу мистецьку форму". Ці критерії не дотримані у прийнятому депутатами варіанті. На превеликий жаль, і в нашій обласній раді є невелика група депутатів, які думають, що граються у велику політику. Насправді ж кидають неприємну тінь на всіх закарпатців.