Щоб не мати від води ніякої біди...

Чистота води у річках Закарпаття визначається чистотою території) на якій ми живемо, переконаний начальник обласного виробничого управління по меліорації і водному господарству Володимир ЧІПАК.

Щоб не мати від води ніякої біди...

— Володимире Петровичу, з якими здобутками у справі забезпечення ефективного управління водними ресурсами колектив облводгоспу підійшов до свого цьогорічного професійного свята?
— Наше виробниче управління працює у відповідності до загальнодержавних і регіональних програм. їх прийнято урядом кілька. Лише ті програми, які фінансуються по лінії Держводгоспу України, — це документи не миттєві, а дійові, і вони нами виконуються. Звичайно, хочеться, щоби вони реалізовувалися швидше і краще, але коштів на це завжди не вистачає. Однак навіть ті роботи, які ми здійснюємо інколи й авансом, чекаючи їх оплати з бюджету по кілька місяців, є вкрай потрібними людям і приносять свої результати.
Щодо наших здобутків, особливо хвалитися, гадаю, немає чим. Відзначу як позитив, що і торік, і нинішньої весни нам вдалося забезпечити безаварійний пропуск весняних вод. Наші гідротехнічні споруди там, де вони технічно справні, забезпечили під час підйому рівня води у річках надійний захист населених пунктів і сільгоспугідь. Наша автоматизована інформаційно-вимірювальна система (АІВС) «Тиса», аналогу якій немає на теренах СНД, забезпечила своєчасне інформування як влади, так і населення на місцях про готовність до дій у випадках наближення надзвичайних ситуацій. Облводгосп і підпорядковані йому Берегівське, Виноградівське, Мукачівське, Ужгородське й Тячівське міжрайонні управління водного господарства (МУВГ) повністю виконали обсяги доведених їм планами ремонтних і доглядових робіт. На жаль, ці плани недостатньо фінансувались. Таких експлуатаційних робіт за минулий рік, наприклад, ми виконали загалом на суму 14 млн. грн., що дозволило забезпечити безперебійну роботу 32 насосних станцій і оптимальний режим роботи наших врдосховищ. Також створили максимум залежних від нас умов, аби селяни могли вирощувати хороші врожаї на меліоративних землях, а також, щоб міг успішно виконувати свою виробничу програму колектив ВАТ «Закарпатський рибокомбінат». Саме ми забезпечили достатньо водними ресурсами ці галузі.
— На обласне виробниче управління по меліорації і водному господарству, Володимире Петровичу, покладена й функція контролю за використанням водних ресурсів у регіоні, обліку за спеціальним водокористуванням?
— Так. Моніторинг, який проводиться нашим відомством, засвідчив, що по якості води наші річки одні з кращих в Україні. А вода у верхів'ях річки Уж на території Великоберезнянського району навіть визнана однією з найчистіших у нашій державі. Свою роботу ми вбачаємо не тільки у дотриманні в технічній справності наших гідроспоруд Ми вже облаштували чисті джерела у Виноградівському, Великоберезнянському, Берегівському, Перечинському районах. У перспективі планується реконструкція джерела — витоку р. Тиса поблизу села Чорна Тиса, що на Рахівщині, де буде встановлений знак витоку цієї ріки, яка є однією з найбільших приток судноплавного Дунаю, з котрого також ряд столиць країн ЄС воду споживає.
— Таким чином ви, Володимире Петровичу, мимоволі самі випередили моє наступне запитання щодо плідної міжнародної співпраці закарпатського облводгоспу, саме за яку в Держкомітеті водного господарства України вас ставлять у приклад колегам із інших регіонів нашої країни...
— Справді, структура, яку очолюю, забезпечує виконання на регіональному рівні вимог міжурядових угод на прикордонних водах із трьома сусідніми країнами — членами ЄС — Угорщиною, Словаччиною та Румунією. І ці всі питання з ними узгоджені та здійснюється обмін взаємною інформацією щодо ймовірності виникнення надзвичайних ситуацій. Мені приємно констатувати, що наші старання в цьому плані отримали позитивну оцінку з боку уповноважених урядів цих країн. Останнім часом наш облводгосп отримує і великі гроші завдяки нашій співпраці з різними організаціями Євросоюзу, зокрема з його виконавчим органом — Єврокомісією, та виграє гранти. Назву тільки один із них — міжнародний проект ІНТЕРРЕГ ША/TACIS «Розробка українсько-угорських комплексних планів протипаводкового захисту, розвитку водного господарства та оновлення заплавних територій у регіоні Берег і басейні р. Боржава», який з літа 2006 р. на кошти Єврокомісії реалізується на території Берегівщини й Іршавщини. Цей проект, до речі, добре доповнює масштабну державну «Програму комплексного протипаводкового захисту в басейні р. Тиса у Закарпатській області на 2002— 2006 роки та прогноз до 2015 року», скориговану в 2006 році. Ця програма передбачає застосування сучасних більш ефективних методів захисту від паводків — будівництво сухих акумулюючих ємностей у гірській місцевості (42 шт.) і сухих протипаводкових польдерів (24 шт.) у рівнинній частині нашого краю, котрі, звісно, гарантовано захищатимуть від підтоплення населені пункти як на території Закарпаття, так і сусідніх Угорщи¬ни та Словаччини. На добре слово з реалізації заходів Комплексної програми «Тиса» заслуговує колектив спеціально створеної для цього закарпатської об'єднаної дирекції будівництва водогосподарських споруд, яку очолює Ростислав Федів. Хоча з кожним роком її фінансування збільшується, але воно все ще суттєво відстає від програмних показників, які затверджені урядом.
— Які проблеми, окрім недостатнього фінансуван¬ня галузі, вас ще турбують?
— Особливо непокоїть стан із надмірним засміченням берегів наших річок, що не залежить від роботи фахівців водного господарства. Ними користуються всі закарпатці та численні туристи, які відвідують наш край. Чистота річки визначається чистотою всієї території, на якій живемо, особливо — в горах. Необхідно, щоб цією проблемою серйозно пройнялися сільські голови, ор¬гани місцевого самоврядування гірських районів області, аби там уздовж потічків і річок люди не влаштовували стихійних сміттєзвалищ. Лише спільними зусиллями можна привести наші річ¬ки до охайного стану. Без цього наш край навряд чи заживе слави пріоритетної бази рекреації і туризму.

Інтерв'ю вів Богдан Дубовий, "Новини Закарпаття"
03 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

18:07
/ 1
У Хусті легковик, обганяючи інше авто, врізався у стовп
10:07
В Ужгороді та Мукачеві горіли квартири
09:23
На Виноградівщині вночі гасили пожежу у господарських спорудах
13:25
У Мукачеві знову за повідомленням аноніма шукають вибухівку, тепер – у райлікарні та прокуратурі
11:15
ФОТОФАКТ. У Мукачеві автівка збила жінку
10:10
В Ужгороді під час пожежі на складі згорів одяг
12:45
/ 3
На Берегівщині від буревію постраждало кілька сіл і зокрема об’єкти бюджетної сфери
07:31
У Підвиноградові мотоцикл вилетів у кювет, двоє байкерів у лікарні
11:07
/ 1
В Ужгороді горіло в кафе на набережній Незалежності
17:40
У Мукачеві вчергове електронною поштою "замінували" тепер уже дитсадки, вокзали та лікарні
09:40
На Тячівщині згорів трактор, а на Рахівщині пожежа понищила будівлю лісопильного цеху
14:23
/ 1
Знайденого після вчорашнього зникнення хлопчика госпіталізовано до лікарні (ОФІЦІЙНО)
13:26
Хлопчик, якого відучора шукають на Іршавщині, не може відгукнутися на заклики, бо німий
11:15
У поліції просять допомогти в пошуку 5-річного хлопчика, що загубився на Іршавщині, повертаючись із поля
09:15
/ 6
На Іршавщині з ночі шукають 5-річного хлопчика, що зник, повертаючись додому з поля
13:54
/ 3
У Закарпатському ОУЛМГ розповіли про обставини трагедії на Тячівщині, де загинули 5 людей
11:25
Усі п'ятеро загиблих у трагічній ДТП на Тячівщині – мешканці одного села
10:17
У Дубриничах, на Перечинщині горів житловий будинок
08:46
/ 5
З'явилися світлини з місця трагедії на Тячівщині, де загинуло 5 людей
22:04
/ 2
На закарпатській Тячівщині машина впала з гори в річку, загинуло 5 людей
13:22
На подвір'ї школи в Мукачеві охоронець закладу знайшов труп жінки
09:26
На Виноградівщині вночі згорів Volkswagen Passat, а власник у ході пожежі отримав опіки
08:47
/ 3
У Хусті жінка кинулася під поїзд
16:48
/ 1
На місці пожежі у житловому будинку на Виноградівщині виявили тіло власника
12:56
В Ужгороді водолази дістали з кар'єра тіло 17-річного юнака, що потонув у неділю
» Всі новини