Першому трактору Берегівщини виповниться 70 років (ФОТО)

Нині від потужного об’єд­нання «Сільгосптехніка» у Берегові не лишилося й сліду. І від пам’ятника, який його символізував, – також. А колись там на п’єдесталі був старовинний трактор, якому дуже пощастило – його не здали на брухт, і тепер він стоїть перед відомим і за межами Закарпаття «Будинком вина Берегвідек», в центрі села Яноші.

Першому трактору Берегівщини виповниться 70 років (ФОТО)

Про цей трактор у пресі нерідко пишуть різні нісенітниці. Наприклад, що в минулому ним обробляли виноградники, і саме тому старовинна машина опинилися біля «Будинку вина». В одній газеті якось прочитав, начебто трактор цей безцінний, і німці були готові дати за нього 200000 євро.

Про більш-менш справжню його історію автор дізнався з радянського путівника «Берегово» (1983). У статті про досягнення радянської колгоспної Берегівщини йдеться про таке: «На майданчику перед адміністративним корпусом на гранітному постаменті стоїть старенький трактор «Універсал». Це перший трактор, що з’явився на полях району після звільнення Закарпаття Радянською армією. Працював на ньому учасник Великої Вітчизняної війни, кавалер ордена Леніна, ланковий механізованої ланки приміського колгоспу імені Карла Маркса А. Бондаревський. Він і тепер у рядах передовиків, вирощує високі врожаї кукурудзи. Цей старенький трактор «Універсал», який виглядає карликом поруч із нинішніми машинами й механізмами, дорогий серцю кожного сільського трудівника. Адже саме на ньому в 1947 році була прокладена перша борозна в колгоспі імені Леніна села Береги, що став першим господарством нового типу на Берегівщині».

Попри типовий радянський пафос цього допису, варто погодитися з його головною думкою – трактор цей дійсно дорогий людям, і не лише тим, хто ностальгує за радянськими часами, а й поціновувачам техніки, любителям її історії. Стаття у російській «Вікіпедії» (відповідної української сторінки, на жаль, нема) говорить про трактор «Універсал» наступне: «сільськогосподарський трактор, що випускався на Ленінградському заводі «Красный Путиловец» з 1934 по 1940 рр. і на Володимирському тракторному заводі з 1944 по 1955 рр. …був першим радянським трактором, що поставлявся з СРСР на експорт. Прототипом трактора «Універсал» став американський трактор Фармолл (Farmall F-20)». Загалом було випущено 211500 тракторів цієї марки. Німецька сторінка додає: деякі з «Універсалів» досі збереглися в музеях чи  як пам’ятники, один екземпляр знаходиться в Німеччині.

Не стопроцентний  факт, що цей трактор справді був першим в історії сільгосптехніки на Берегівщині. Адже багато видів та марок тракторів із початку ХХ століття виготовлялося в Чехії, і в період перебування нашого краю в складі Чехословаччини такі сільгоспмашини могли бути задіяні й на наших землях. Але так чи інакше, старовинний «Універсал», який з постаменту (нині зруйнованого) перенісся до «Будинку вина», є гідним взірцем історії техніки і заслуговує на увагу та пошану, тим паче що наступного року йому виповниться 70.

Олег Супруненко

15 серпня 2016р.

Теги: трактор

Альфа і омега Августина Волошина
В Ужгороді видали "Словариць" з діалектним багатством Синевирської Поляни
"Жандарми зв'язували мені руки-ноги і, повісивши вниз головою, били кийками по підошвах..."
В Ужгороді готують книжку, базовану на альбомах, знайдених на горищі будинку в Ужгороді
В Ужгороді вийшла друком книжка про посилення репресій проти мешканців Закарпаття на завершальному етапі його радянізації
Петро Шолтес: "Малюючи, завжди імпровізую, а моїм пензлем керують муза, почуття, інтуїція"
/ 1Тарас Данилич. Митець, що вийшов із народу, але залишився разом з ним
/ 1"Я кохаю тебе!": пішохідний міст в Ужгороді береже сотні "закоханих сердець"
У Керецьках на Свалявщині відкрили галерею місцевих художників
На Закарпатті попросять віддати у музей кам'яну сокиру періоду енеоліту, знайдену у Виноградові
Закарпатські бджоли в історичному аспекті
11-й том обласної "Книги Скорботи" надійшов у навчальні заклади й біб­ліотеки Закарпаття
Як Микола Матола в умовах "дозованого повітря" формував літературні та суспільні процеси на Закарпатті
/ 1Екс-кіпер "Говерли" завершив кар'єру в угорському "Гонведі"
Закарпатські спортсмени на Красії розпочали підготовку до чемпіонату України з гірськолижного спорту на Буковелі
/ 1Не тільки золото, а й цинк та свинець можуть видобувати в Мужієві
Тонну цукерок роздадуть "миколайчики" в Ужгороді
Бути чи не бути Ізабеллі на Закарпатті?
В Ужгороді опублікують досі втрачений роман Уласа Самчука про Закарпаття
/ 1В Ужгороді говорили про закарпатську драматургію, автентику та місцеву сцену
/ 2Декілька запитань до відновлення Мужіївського золоторудника
Готуватися до 120-річного ювілею Ґренджі-Донського варто вже тепер
За кілограм сушених боровиків на Міжгірщині просять тисячу гривень – неврожай
Що "підігріє" подвоєна мінімалка: купівельну спроможність чи інфляцію?
/ 1Йосип Бокшай малював мадонн із рідних, молився на уроках і був у російському полоні
» Всі записи