У Словаччині в середовищі розділеної нацменшини спостерігається тенденція до збільшення кількості українців і зменшення - русинів

Першорядне завдання національної меншини – зберегти школу, культуру і мову

 У Словаччині в середовищі розділеної нацменшини спостерігається тенденція до збільшення кількості українців і зменшення - русинів

За порівняно короткий час 31.1.2018 р. в Пряшеві відбулась вже друга зустріч Уповноваженого Уряду Словацької Республіки у справах національних меншин Ласла Буковського (László Bukovszky) з представниками Союзу русинів-українців СР.  Перша зустріч відбулась 10.11.2017 р. Чим це викликано? Ймовірно, тим, що Л. Буковський  поставив перед собою завдання глибше ознайомитись з реальним станом русинів-українців Словаччини і як найбільша  організація  – СРУСР - сприймає  політику урядових кіл Словаччини щодо цієї меншини. 

Представники Центральної ради СРУСР наголосили на тому, що протягом останніх 25  років з волі владних структур, які постали після революції 1989 року, дійшло  до адміністративного поділу  національної меншини на дві частини з двома різними етнокультурними орієнтаціями – на русинів і українців, які немовби не мають між собою нічого спільного. Проте історичний досвід доводить, що ні за період масариківської довоєнної Чехословаччини, ні під час післявоєнної Чехословаччини не доходило до  поділу цієї меншини на дві частини. Хоч це населення в різний час називалось по-різному (русини, рутенці, карпатороси, малороси, русскиє, українці і т.п.), все ж таки було ясно, що йдеться про одну неподільну національність.   Про це свідчать переписи населення як довоєнної, так  і післявоєнної Чехословаччини.

У результаті  поділу населення на русинів і українців  змінились і підходи до фінансування їх культури. Як відомо, 29.2.2012 р. Статистичне управління Словаччини оприлюднило офіційні результати перепису населення Словацької Республіки 2011 року. Ідентифікувало себе русинами 33 447 осіб,  а українцями – 7 512. Відповідно до кількості  осіб тієї чи іншої національності розподіляються і гроші. Тому з державного бюджету для  підтримки культури русинів  виділяється більше грошей  у порівнянні з українцями. Для прикладу:  Союз русинів-українців СР  з державного бюджету одержує втричі менше грошей, аніж  аналогічні русинські організації, хоч Союз, як  говорить і сама назва,  згуртовує як русинів, так і українців.  Таку практику представники Союзу вважають  дискримінаційною і вона веде не лише до демонтажу культури національної меншини як складової частини культури Словаччини, але і до занепаду  традиційних фольклорних фестивалів і свят  і всієї праці  професіоналів на полі культури, а також праці колективів художньої народної творчості, які діяли донедавна майже у всіх русько-українських селах  Пряшівського краю. 

Ласло Буковський сказав, що його наміром є реально дбати про права всіх тринадцяти національних менших Словаччини, щоб ні одна меншина не відчувала кривду. Головне завдання  своєї діяльності бачить в тому, щоб при регулярних зустрічах з представниками меншин принаймні зберегти сучасний стан на ділянці національного шкільництва, культури і мови, якщо вже не вдається забезпечувати  прогресуючий  розвиток меншин. Такі зустрічі з представниками СРУСР   планує проводити  і далі. Інтересувався  особливо позицією щодо двомовності написів в регіоні, діловодства  на мові меншин, поглядом СРУСР на питання радіопередач для русинів-українців і т.п.  Закликав взяти участь у підготовці в електронному вигляді перекладів зі словацької на українську мову тих законоположень і норм, які стосуються   національних меншин.  

У зустрічі з Л. Буковським взяли участь голова Центральної ради СРУСР Петро Сокол, заступник голови Центральної ради Союзу Павло Боґдан, голова Регіональної ради СРУСР в Пряшеві Андрій Яцканин та автор цих рядків.

Мирослав ІЛЮК

 

P.S. Як нам стало відомо з редакційних джерел, останніми роками помічається наростання кількості українців у Словаччині  і відповідною мірою доходить до  зменшення кількості русинів. Згідно з цими даними, в 2016 р. українців нараховувалось 9 639, а русинів  - 31 081. Дальше зростання українців передбачається і в підрахунках за 2017 рік (поки що ці дані не опрацьовані). 

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
01 лютого 2018р.

Теги: русин, українець, СРУСР, Словаччина

"Карпати" і Пласт відзначили в Кошицях Новий рік за Юліанським календарем
Хор "Карпати" в Кошицях приносив радісну новину
"Маковицька струна" у Бардієві та Пряшеві підготувала глядачам щедру пісенну гостину
"Хустяни" та Дарина Степанюк стали учасниками концерту переможців "Маковицької струни"
Путівник пам'ятками Закарпаття Олени Крушинської, перекладений чеською мовою, вийшов у Празі
У Пряшеві відбулася світова прем'єра мюзиклу "Никола Шугай"
/ 4Один з останніх живих борців Карпатської України 1939 року
Три ужгородські наукові конференції очима їх пряшівського учасника
Українці Словаччини зібралися на ПЛАСТовий табір "Карпати 2017", присвячений рідному краю
/ 1Українці Словаччини видали у Пряшеві оперу "Князь Лаборець" окремою книжкою
Пряшівський "Пульс" представив прем'єру вистави про шахтарство в русько-українських селах східної Словаччини
Лауреатом "словацької" премії ім. Франка став український прозаїк Юліус Панько
У Словаччині відбулася прем’єра кінофільму про національного героя США, уродженця Пряшівщини Михайла Стренка
Великим заключним гала-концертом завершилися "Дні України в Кошицях"
Вечір Володимира Дарянина відбувся у пряшівській "Віолі"
Закарпатські майстрині побували на святі писанки у словацькому Пряшеві
/ 2У першому номері "словацького" журналу "Дукля" серед авторів є закарпатці
Із березня в Словаччині транслюватиметься цикл передач "Ukrajinská čítanka/Українська читанка"
У третю річницю Революції Гідності у словацькому Пряшеві дискутували про її геополітичний аспект
/ 6Об’єднанням сил – проти дезінтеграції: відбувся VІІ з’їзд Союзу русинів-українців Словаччини
/ 1"Старий" новий рік у Пряшеві зустрічали з прем'єрою від Піддуклянського народного ансамблю русинів-українців Словаччини
/ 1Загадка життя українського володаря Маковиці – Івана (Януша) Острозького
/ 2У словацьких Кошицях українські "Карпати" з гостями вже вдесяте приносили радісну новину
Пісенна географія "Маковицької струни" русинів-українців у Словаччини розростається
Друг Закарпаття Йосиф Сірка – 80-річний
» Всі записи