Наукова конференція "Українці в історії та культурі Карпат" у Свиднику засудила штучні технології з поділу українства

Учасники конференції засудили будь-які спроби елімінації ролі українців у регіоні Карпат, а також маніпуляції та штучні технології з метою прискорення асиміляції цієї етнічної спільноти, зокрема, її розподіл на різні національності всупереч історичним та науковим фактам

Наукова конференція "Українці в історії та культурі Карпат" у Свиднику засудила штучні технології з поділу українства

Висновки міжнародної наукової конференції „Українці в історії та культурі Карпат“

Свидник, 8 – 9 квітня 2016 р.

8 – 9 квітня 2016 року з нагоди 60-річчя Словацького національного музею – Музею української культури у Свиднику відбулася Міжнародна наукова конференція „Українці в історії та культурі Карпат“.

Головним організатором конференції були СНМ – Музей української культури та громадське об’єднання „Русько-українська ініціатива“. Ініціатор та науковий гарант конференції: Dr. h. c., PhDr. Мирослав Сополига, доктор історичних наук, директор музею. У конференції взляли участь провідні науковці – довгорічні співпрацівники музею зі Словаччини, України, Чехії, Польщі та Сербії – Войводини.

Метою конференції було проаналізувати та оцінити 60-річну діяльність цієї найстаршої в Словаччині музейної установи національної меншини на тлі історичного та культурного розвитку українців у регіоні Карпат і в контексті ширших міжетнічних взаємовідносин.

На пленарному засіданні та в двох секціях було виголошено 28 доповідей. Загалом у конференції та урочистостях взяло участь понад 80 осіб.

На основі фахових доповідей та дискусій було прийнято слідуючі заключення:

1. Учасники конференції високо оцінюють організаційне забезпечення та науковий рівень конференції. Щиро вітають колектив працівників музею з 60-річчям заснування цієї визначної устнаови, а також його директора Мирослава Сополигу з 70-річчям від дня народження.

2. Заснування та 60-річна діяльність Музею української культури – яскравий приклад взаємного порозуміння між словаками та національними меншинами, символ словацько-української співдружності. Ця установа своїми експозиціями та іншими активностями досягла європейського рівня музейної справи. Вона являє собою стабільний і невід’ємний компонент словацького музейництва. Це – достойний репрезентант словацької державної культурної політики в контексті етнічних та національних меншин.

3. Історичний та культурний розвиток регіону Карпат, в тому числі й словацько-польсько-українського пограниччя, немислимий без українців. Ця етнічна спільнота тут споконвіку зігравала важливу роль у заселенні краю, процесі формування суспільного життя, матеріальної та духовної культури.

4. Учасники конференції засуджують будь-які спроби елімінації ролі українців у регіоні Карпат, а також маніпуляції та штучні технології з метою прискорення асиміляції цієї етнічної спільноти, зокрема, її розподіл на різні національності всупереч історичним та науковим фактам.

5. Використання стародавньої (історичної) самоназви українців – русин/руський для найменування „нового“ слов’янського народу є антинауковим та неприпустимим. Сепаратичний розподіл українців на окремі етнічні спільноти служить як один із засобів дестабілізації українського народу й держави Україна. Українці повинні домогтися у державних представників країн, в яких вони проживають, послідовного вживання сучасної своєї етноназви, а історичні пойменування застосовувати з належним поясненням (уточненням).

6. Ніхто не ставить під сумнів право будь-кому використовувати закарпатські, південно- та північнолемківські, гуцульські та бойківські діалекти, а також робити спроби їх олітературнити, однак ніхто не може їх називати інакше, як українськими, оскільки, за науковими висновками славістів, вони є невід’ємною частиною україномовного простору.

7. Дезінтеграція українського етномовного та етнонаціонального простору, що спостерігається протягом минулих двох десятиліть на заході української етнічної території, – це свідчення недостатньої ефективності української науки та української держави загалом.

8. Дана конференція також підтвердила, що представники мажоритарних (панівних) народів не завжди охочі підтримувати національно-усвідомлюючий процес українців у регіоні Карпат. Довготривало занедбовуються також рішення економічних та суспільно-політичних проблем цього етносу. Існуюче законодавство не задовільняє потреби та вимоги національних меншин.

9. Про результати конференції та її висновки слід інформувати широку громадськість та компетентні органи відповідних країн. Учасники конференції рекомендують організаторам опублікувати їх у самостійному збірнику.

10. Конференція виконала своє завдання передусім у тому, що вказала на актуальність порушеної теми. Проблематика національних меншин взагалі є дуже розсяглою й вагомою, тому учасники конференції рекомендують організаторам підготувати дальші подібні міжнародні наукові зібрання.

Учасники конференції „Українці в історії та культурі Карпат”

 

Подяка учасникам конференції
 

Дирекція Словацького національного музею – Музею української культури у Свиднику щиро дякує учасникам конференції „Українці в історії та культурі Карпат“ за активну співпрацю та вагомий внесок  у достойне відзначення 60-річчя заснування цієї культурної та наукової установи.

Мирослав Сополига, директор

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
17 травня 2016р.

Теги: русини, українці, Словаччина, Свидник

Коментарі

авва 2017-03-11 / 00:30:01
молодці

Вечір Володимира Дарянина відбувся у пряшівській "Віолі"
Закарпатські майстрині побували на святі писанки у словацькому Пряшеві
/ 2У першому номері "словацького" журналу "Дукля" серед авторів є закарпатці
Із березня в Словаччині транслюватиметься цикл передач "Ukrajinská čítanka/Українська читанка"
У третю річницю Революції Гідності у словацькому Пряшеві дискутували про її геополітичний аспект
/ 6Об’єднанням сил – проти дезінтеграції: відбувся VІІ з’їзд Союзу русинів-українців Словаччини
/ 1"Старий" новий рік у Пряшеві зустрічали з прем'єрою від Піддуклянського народного ансамблю русинів-українців Словаччини
/ 1Загадка життя українського володаря Маковиці – Івана (Януша) Острозького
/ 2У словацьких Кошицях українські "Карпати" з гостями вже вдесяте приносили радісну новину
Пісенна географія "Маковицької струни" русинів-українців у Словаччини розростається
Друг Закарпаття Йосиф Сірка – 80-річний
/ 2У Братиславі відзначає своє століття найвизначніший чеський та словацький україніст Микола Неврлий
Українські "Карпати" зі Словаччини здійснили турне до Львова та Івано-Франківська
/ 9Блиск і вбогість української дипломатії: скандал у Словаччині
У Братиславі відзначили ювілей Івана Франка
Пласт відзначив чверть століття відновлення діяльності у Словаччині двадцять першим табором
До 70-ї річниці підписання Угоди про оптацію у Пряшеві зібралися делегати переселенці з усієї Словаччини
У Пряшеві читачі та письменники говорили про будування словацько-українських літературних мостів
У Словаччині відбудеться ІІ Літній фестиваль української культури під Спиським замком
/ 2У Пряшеві представили оригінальний документ 1646 року про акт підписання Ужгородської унії
У Свиднику впродовж трьох днів триватиме свято культури русинів-українців
Представники Союзу русинів-українців Словаччини зустрілися в Пряшеві з Митрополитом Чеських земель і Словаччини Ростиславом
Hа "Днях України 2016" в Кошицях відзначили Франка і Шевченка
Днями побачила світ репрезентативна монографія Мирослава Сополиги "Народна архітектура українців Словаччини"
У Пряшеві відбулись звітньо-виборчі збори Спілки українських письменників Словаччини
» Всі записи