Днями побачила світ репрезентативна монографія Мирослава Сополиги "Народна архітектура українців Словаччини"

Народна архітектура належить до наймонументальніших виявів народної культури. Про те, що традиційне будівництво виходило з конкретних соціально-економічних та природно-кліматичних умов народу, підкреслює також Мирослав Сополига - науковий працівник СНМ – Музею української культури в Свиднику в своїй найновішій репрезентативній монографії «Народна архітектура українців Словаччини» (видали: Словацький національний музей – Музей Української культури у Свиднику та громадське об’єднання «Русько-українська ініціатива» у Свиднику, Свидник, 2016, 351 с.), яка на днях побачила світло світу.

Днями побачила світ репрезентативна монографія Мирослава Сополиги "Народна архітектура українців Словаччини"

Основний матеріал, на який автор спирається в даній публікації, був зібраний ним в рамках науково-дослідницької діяльності в Музеї української культури в Свиднику наприкінці 60-х - 80-х роках минулого століття, коли дослідження та детальні обстеження пам’яток народної архітектури проводилось у всіх русько-українських селах вже в процесі реалізації побудови музею просто неба – скансену МУК. 

Монографія  складається з десяти основних розділів, що становлять собою самостійні наукові дослідження, об’єднані спільною тематикою народної матеріальної культури русинів-українців Пряшівщини.

У першому розділі «Українці Словаччини: історико-етнологічний аспект» подається нарис про заселення досліджуваної області та етнічна ідентифікація населення, причому ясно характеризується етнічний розвиток цього, ще й в сучасному проблематичного суспільства через спектр його етнонімів. В дальших розділах (2. «Народне будівництво та довкілля»; 3. «Житлові споруди»; 4. «Горизонтальний розвиток хати»; 5. «Інтер’єр народного житла»; 6. «Функціонування житла – організація хатнього побуту»; 7. «Господарські будівлі та типи дворів»; 8. «Споруди громадського призначення»). Дев’ятий розділ присвячений культовим спорудам – «Сакральна архітектура»; в десятому розділі - «Основні тенденції розвитку сільського будівництва після 1945 року» автор робить детальний аналіз природно-кліматичних умов та господарський характер даного регіону, докладний  огляд характеру сільських поселень та організацію  забудови, види будівельних матеріалів, підбір будівництва,  інтер’єр та спосіб життя в хаті і т. п.

В розділі про сакральну архітектуру М. Сополига на основі порівняльно-історичного аналізу дійшов  висновку, що в області Північно-Східної Словаччини, подібно, як і в Закарпатській Україні та лемківській області Польщі, внаслідок специфічних історичних, політичних та атмосферичних умов життя народу сформувався спільний західноукраїнський вид дерев’яних  храмів східного обряду – церкви. 

Дана публікація є неоцінимим внеском у дослідження народної архітектури в регіоні Карпат, в якій в окремих розділах детально проаналізовані житлово-господарські, суспільні та споруди громадського призначення; крім типів наведених пам’яток, належна увага присвячена також типовим галузям домашнього виробництва (ткання, лозоплетіння, виробництво кераміки...) та поширеним ремеслам (бондарство, возарство, вуглярство, гонтарство, дрітарство, колесарство, коритарство, млинарство, столярство, теслярство, токарство...), які передавалися з покоління в покоління. Свої теренні дослідження автор зіставляє з іншими історичними, археологічними та етнологічними дослідженнями, про що свідчить також широкий список використаної літератури.

Монографія «Народна архітектура українців Словаччини» - найпрестижніша аналітично-синтетична наукова робота в даному регіоні, в якій зображується цілісна картина формування і розвиток народного будівництва та житла попередніх генерацій. 

В заключному розділі М. Сополига приходить до правильного висновку, що «про генетичну спорідненість народного будівництва українців Пряшівщини з культурою Закарпаття та інших регіонів України свідчать поодинокі типи поселень, форми дворів, планування житла, види та типи господарських, технічно-промислових, громадських та культових споруд та, зокрема, найменування поодиноких компонентів, семантико-морфологічна основа, яких є загальноукраїнською».

Монографію збагачують чорно-білі історичні та кольорові фотографії, начерки, рисунки та інші ілюстрації. Головний спонсор та ініціатор проекту:  Дмитро Рипела. Виробництво: Tlačiareň svidnícka s. r. o., Svidník. Це фундаментальне наукове видання є найвагомішим внеском в дослідження даної проблематики в області Північно-Східної Словаччини в регіоні Карпат.

Автор публікації Мирослав Сополига, організатор та науковий гарант міжнародної наукової конференції «Українці в історії та культурі Карпат» здивував не лише широку наукову громадськість конференції виходом у світ своєї репрезентативної монографії про народну архітектуру, презентація якої відбулася саме на згадуваній конференції, що було приємною несподіванкою для всіх присутніх.

Під час презентації книжки. На фото (зліва): головний спонсор видання Дмитро Рипела, директор Музею вівчарства в Липтовском Градку Івета Зускінова,  Мирослав Сополига.

Надія Вархол

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Спецпроекти
27 квітня 2016р.

Теги: Мирослав Сополига, монографія

Великим заключним гала-концертом завершилися "Дні України в Кошицях"
Вечір Володимира Дарянина відбувся у пряшівській "Віолі"
Закарпатські майстрині побували на святі писанки у словацькому Пряшеві
/ 2У першому номері "словацького" журналу "Дукля" серед авторів є закарпатці
Із березня в Словаччині транслюватиметься цикл передач "Ukrajinská čítanka/Українська читанка"
У третю річницю Революції Гідності у словацькому Пряшеві дискутували про її геополітичний аспект
/ 6Об’єднанням сил – проти дезінтеграції: відбувся VІІ з’їзд Союзу русинів-українців Словаччини
/ 1"Старий" новий рік у Пряшеві зустрічали з прем'єрою від Піддуклянського народного ансамблю русинів-українців Словаччини
/ 1Загадка життя українського володаря Маковиці – Івана (Януша) Острозького
/ 2У словацьких Кошицях українські "Карпати" з гостями вже вдесяте приносили радісну новину
Пісенна географія "Маковицької струни" русинів-українців у Словаччини розростається
Друг Закарпаття Йосиф Сірка – 80-річний
/ 2У Братиславі відзначає своє століття найвизначніший чеський та словацький україніст Микола Неврлий
Українські "Карпати" зі Словаччини здійснили турне до Львова та Івано-Франківська
/ 9Блиск і вбогість української дипломатії: скандал у Словаччині
У Братиславі відзначили ювілей Івана Франка
Пласт відзначив чверть століття відновлення діяльності у Словаччині двадцять першим табором
До 70-ї річниці підписання Угоди про оптацію у Пряшеві зібралися делегати переселенці з усієї Словаччини
У Пряшеві читачі та письменники говорили про будування словацько-українських літературних мостів
У Словаччині відбудеться ІІ Літній фестиваль української культури під Спиським замком
/ 2У Пряшеві представили оригінальний документ 1646 року про акт підписання Ужгородської унії
У Свиднику впродовж трьох днів триватиме свято культури русинів-українців
/ 1Наукова конференція "Українці в історії та культурі Карпат" у Свиднику засудила штучні технології з поділу українства
Представники Союзу русинів-українців Словаччини зустрілися в Пряшеві з Митрополитом Чеських земель і Словаччини Ростиславом
Hа "Днях України 2016" в Кошицях відзначили Франка і Шевченка
» Всі записи