У Пряшеві відбулись звітньо-виборчі збори Спілки українських письменників Словаччини (ФОТО)

1 квітня 2016 року в Центрі української культури в Пряшеві відбулись звітно-виборні збори Спілки українських письменників Словаччини.

У Пряшеві відбулись звітньо-виборчі збори Спілки українських письменників Словаччини (ФОТО)

Збори оцінили роль і місце Спілки в національно-культурному житті української національної меншини, сучасний стан видавання журналу «Дукля» і намітили план діяльності на наступний виборчий період.  Із 29  у зборах  взяло участь 17 членів.

Звіт про діяльність  організації зачитав голова Спілки українських письменників Словаччини Іван Яцканин. Хоч засідання не проходили регулярно, але члени комітету завжди були на зв’язку і рішали актуальні питання. Представники Спілки регулярно брали участь у засіданнях ради Асоціації  письменницьких організацій Словаччини, оскільки Спілка є складовою частиною цієї організації.

Іван Яцканин у звітній доповіді, між іншим, сказав: «Зійшлись ми  для того, щоб у цей складний час означити наше місце в суспільстві, нашу роль і позицію  у збереженні цінностей нашого національно-культурного набутку, який є, так би мовити, нашим обличчям в очах інших. Таким набутком є українське красне письменство Словаччини». Далі, він наголосив, що Спілку не слід розуміти в загальних рисах, не створювати ілюзію про її силу чи ефективність. У наш час багато чого залежить від ентузіазму окремих членів.

За звітний період, тобто від 21 березня 2013 року, Спілка здійснила та брала активну участь у проведенні ряд акцій. Це були, наприклад, літературні вечори, бесіди, конференції, семінари, презентації книжок, «круглі столи», вечори-спогади. Спілка була співорганізатором конференції з нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка,  літературних зустрічей, фестивалів художнього слова. В цьому році Спілка готується до підготовки відмічення в Словаччині 160-річчя від дня народження і 100-річчя від дня смерті Івана Франка.

Загалом протягом звітного періоду  було здійснено  понад 40 акцій, проведено 13 презентацій  видань українських письменників Словаччини. Спілка співпрацює з Союзом русинів-українців СР в організуванні Фестивалю драми і художнього слова ім. О. Духновича в Пряшеві, огляду з художнього читання жінок «Струни серця» ім. Ірини Невицької,  декотрих програм у рамках Свята культури русинів-українців Словаччини у Свиднику, утримує зв’язки з Національною спілкою письменників України, Закарпатською обласною  організацією НСПУ. Окрему увагу доповідач зосередив на труднощі, зокрема, фінансові, при підготовці і  видаванні друкованого органу Спілки – літературно-мистецького і публіцистичного журналу «Дукля».

В ході зборів декотрих організаційних питань Спілки і творчих завдань письменників торкнулись у дискусії  Маруся Няхай, Микола Мушинка, Іван Яцканин, Павло Маскалик, Мілан Бобак, Йолана Голенда, Йосиф Шелепець, Михайло Роман, Прокіп Колісник, Степан Крушко. Виступили також гості – виконавчий директор видавництва ТОВ «NITECH» Іван Тільняк та заступник голови ЦР СРУСР Павло Боґдан. Вони узгодились на думці, що з кожним роком доходить до поступового зменшення державних субсидій для культури національних меншин, що несприятливо позначається і на видаванні української преси Словаччини, в тому числі журналу «Дукля». Прогноз невтішний: зовсім імовірно, що в майбутньому дійде до  дальшого скорочення субсидій, що негативно позначиться на долі національної культури русинів-українців Словаччини. Редакційну роботу забезпечують по суті  пенсіонери, тому що виділені кошти недостатні для оплати  молодих перспективних працівників.

Звітно-виборні збори висловили вдячність і визнання  Іванові Яцканину за його роботу в Спілці, видавання журналу «Дукля» і за особистий вклад у поглиблення творчих зав’язків з словацькими літераторами і перекладачами, Його  знову було обрано головою Спілки українських письменників Словаччини. Членами нового комітету стали Мілан Бобак, Степан Гостиняк, Прокіп Колісник, Маруся Няхай, у контрольно-ревізійну комісію ввійшли Любиця Бабота, Ярослав Джоганик та  Юліус Панько.

Збори прийняли рішення, що окремі плановані завдання будуть затверджені за окремими членами новообраного комітету.

Під час роботи звітно-виборних зборів Спілки українських письменників Словаччини


Доповідь про діяльність зачитав Іван Яцканин, вправо – Маруся Няхай і Надія Вархол

05 квітня 2016р.

Теги: збори

"Маковицька струна" у Бардієві та Пряшеві підготувала глядачам щедру пісенну гостину
"Хустяни" та Дарина Степанюк стали учасниками концерту переможців "Маковицької струни"
Путівник пам'ятками Закарпаття Олени Крушинської, перекладений чеською мовою, вийшов у Празі
У Пряшеві відбулася світова прем'єра мюзиклу "Никола Шугай"
/ 4Один з останніх живих борців Карпатської України 1939 року
Три ужгородські наукові конференції очима їх пряшівського учасника
Українці Словаччини зібралися на ПЛАСТовий табір "Карпати 2017", присвячений рідному краю
/ 1Українці Словаччини видали у Пряшеві оперу "Князь Лаборець" окремою книжкою
Пряшівський "Пульс" представив прем'єру вистави про шахтарство в русько-українських селах східної Словаччини
Лауреатом "словацької" премії ім. Франка став український прозаїк Юліус Панько
У Словаччині відбулася прем’єра кінофільму про національного героя США, уродженця Пряшівщини Михайла Стренка
Великим заключним гала-концертом завершилися "Дні України в Кошицях"
Вечір Володимира Дарянина відбувся у пряшівській "Віолі"
Закарпатські майстрині побували на святі писанки у словацькому Пряшеві
/ 2У першому номері "словацького" журналу "Дукля" серед авторів є закарпатці
Із березня в Словаччині транслюватиметься цикл передач "Ukrajinská čítanka/Українська читанка"
У третю річницю Революції Гідності у словацькому Пряшеві дискутували про її геополітичний аспект
/ 6Об’єднанням сил – проти дезінтеграції: відбувся VІІ з’їзд Союзу русинів-українців Словаччини
/ 1"Старий" новий рік у Пряшеві зустрічали з прем'єрою від Піддуклянського народного ансамблю русинів-українців Словаччини
/ 1Загадка життя українського володаря Маковиці – Івана (Януша) Острозького
/ 2У словацьких Кошицях українські "Карпати" з гостями вже вдесяте приносили радісну новину
Пісенна географія "Маковицької струни" русинів-українців у Словаччини розростається
Друг Закарпаття Йосиф Сірка – 80-річний
/ 2У Братиславі відзначає своє століття найвизначніший чеський та словацький україніст Микола Неврлий
Українські "Карпати" зі Словаччини здійснили турне до Львова та Івано-Франківська
» Всі записи