Сергій Федака: Незручний ювілей

Хоч у більшості європейських країн черговий політичний сезон закінчився і політики пішли на канікули, в Україні він все ще триває. Пов’язано це з наближенням максимально незручного ювілею – 20-річчя незалежності.

Сергій Федака: Незручний ювілей

Хвалитися особливо нічим, а звітувати таки доведеться, бо дата надто кругла. Тому урядовці зараз посилено демонструють турботу про народ і придумують все нові і нові соціальні реформи – то створення госпітальних округів, то активізацію програми "Доступне житло". Дехто масово розставляє стенди із зображенням себе любимих. Це, правда, більше пов'язано з майбутніми парламентськими виборами, але важливо засвітитися  і під час урочистостей. Хоча свято буде, так би мовити зі сльозами на очах.

Практично жодну із "заманух", які звучали на мітингах 1990-1991 років, не реалізовано. Є тільки два безперечні позитиви.

По-перше, маємо власну державність – далеко не ідеальну, кволу, але свою. Тепер кивати на "наших воріженьків" не доводиться, вони вже не мають контрольного пакету для прийняття доленосних рішень. Сусіди продовжують дуже суттєво впливати на Україну, але вся повнота відповідальності вже на доморощених можновладцях, доля яких теоретично залежить від виборців. Коли ж електорат ставиться до зміни влади несерйозно, безвідповідально – це вже наші проблеми. Традиційне скиглення тут вже не викликає співчуття: бачили очі, що купували – їжте, хоч повилазьте.  

По-друге, рівень громадянських свобод в Україні найвищий з усього СНД. На фоні Європи ще це так собі, але порівняно з нашим минулим ми пройшли гігантський шлях, обігнавши усіх східніших сусідів.

Третій момент тяжко назвати однозначно позитивним, він і так і сяк. Це максимальна відкритість України для світу. В результаті мільйони наших громадян працюють за кордоном, надсилають додому значні кошти і набувають цінний досвід. Правда, повертається їх зовсім небагато. Коли ж Україну приймуть до Шенгенської зони, звідси може швидко виїхати геть усе працездатне населення і це стане остаточним крахом українського проекту. 

Що ж стосується основних економічних, соціальних, культурних показників розвитку, то тут за двадцять років відбулася абсолютна деградація – аж вити хочеться. Досить високі стартові позиції 1991 року не тільки не вдалося зберегти – їх втрачено, а щоб досягти знов, доведеться ще чимало працювати. Має це і свої об'єктивні причини, оскільки Україні довелося одночасно вирішувати аж три комплекси різновекторних завдань. По-перше, розбудовувати державність майже з нуля: створювати фінансову систему і замкнуті виробничі цикли, облаштовувати кордони,  встановлювати дипломатичні відносини, приймати масу законів тощо. По-друге, довелося на ходу переводити економіку на ринкові рейки. По-третє, постало завдання форсованої модернізації тієї ж таки відсталої економіки, конверсії військово-промислового комплексу тощо, творення ефективного власника тощо. Іншим державам, які змінили свій статус після розпаду світової імперії Кремля, було дещо легше. У наших  сусідів вже була більшість державних атрибутів,  дехто в СНД відмовився від ринкового шляху, дехто від модернізації, Росія має величезну фору завдяки своїм запасам нафти і газу. Україна же взялася  за все зразу, бо іншого виходу в нас не було. Але крім об'єктивних труднощів, було і чимало суб'єктивних прорахунків. Українські еліти виявилися не готовими до державотворення – причому не тільки політичні, а й господарські, бізнесові, культурні, військові – усі.  Цьому теж є певне пояснення: жодна нація у ХХ столітті не понесла таких жорстоких втрат, як українська. Масові репресії винищували усе найцінніше, найактивніше. Хто виживав, той тікав світ за очі. В самій Україні неухильно зростав відсоток безініціативних пристосуванців, позбавлених творчого потенціалу і волі до опору. Через це державотворчі і особливо суспільні процеси у нас максимально уповільнені, з численними відкатами назад і буксуванням на місці.

Нинішня влада може кивати на своїх попередників: ті справді  згаяли час для реформ, допустили, а  то й прямо стимулювали шалене розкрадання суспільних багатств, сприяли  становленню системної корупції. З цим нинішня влада намагається боротися, але дуже специфічно і вибірково. Влада відмовилася від підтримки середнього класу і продовжує розбудовувати олігархічну економіку в інтересах усього кількох потужних бізнес-груп. Ті поступово підминають під себе все нові і нові заводи та агрофірми, іде монополізація, в результаті якої Україна стане власністю десятка-другого родин (аж ніяк не аристократів духу), таким собі сімейним бізнесом-колгоспом. Це буде ще більш жлобське суспільство, ніж зараз, зі значно нижчим рівнем громадянських свобод. Тоді вже навіть так поговорити, як зараз, не вдасться.

То ж поспішаймо, поки маємо можливість...

Сергій Федака

17 липня 2011р.

Теги: незалежність, реформи, олігарх

Коментарі

об"єктив 2011-08-09 / 22:12:00
Кто вообще читает его бред?!

2011-07-18 / 12:54:00
А до чого тут "фашистьска риторика"? Вас що, фашистська муха вкусила? О_0

2011-07-18 / 12:14:00
анонім, 18.07.2011 11:41

А у Вас на обратной стороне лацкана пиджака особые права прописаны, или пока самодеятельностью занимаетесь?
Фашистская риторика никогда не приживется на Закарпатьи и не мечтайте об этом.

2011-07-18 / 11:41:00
Ні самому зробити щось путнє, ні хоча би написати, сміливо констатувавши ту чи іншу якість, не хоче ніхто. Зате критиків Шандора і Федаки - хоч греблю гати. Аноніме (котрий нижче), ти хто такий, щоби оцінки розставляти? Ти чого сюди взагалі залетів? Компенсовувати топтанням по інших свої комплекси меншовартості? Критик хренів, блін...

2011-07-18 / 11:16:00
Статья больше напоминает реферат прилежного студента. В школе средней руки за такую "работу" смело можно ставить "5", но для политика этого замало.
Где аналитика, выводы, а ГЛАВНОЕ прогнозы?
Автор или боится или не умеет делать то и другое.

Demon Killer 2011-07-17 / 23:36:00
Грамотна стаття. Автору - респект. А коментатори на сайті, на жаль, як кажуть росіяни, "рьілом не вьішли".

Анонім Адміну 2011-07-17 / 23:07:00

Шкода, здавалось що Олег є представник прогресивно думаючих журналістів, Федаки це минуле для Закарпаття й чим довше подібні до них будуть "на плаву", демократія буде на задвірках, ну приблизно як сьогодні. Дійсно вам треба на писки дописувачів надіти колодиці, а читачам одіти розові окуляри. Я удаляю із закладки ваш сайт.


Справа не в Федаках. Справа в вас. Видаляйте.)) Адмін

Добродій-Дибі 2011-07-17 / 22:43:00

Коментар видалено через порушення "Правил коментування". Перехід на особистості можливий тільки під власними іменем-прізвищем. Адмін

Лисий-Слов"янину 2011-07-17 / 22:28:00

Коментар видалено через порушення "Правил коментування". Перехід на особистості можливий тільки під власними іменем-прізвищем. Адмін

Андрій 2011-07-17 / 21:41:00
Словянин, 17.07.2011 21:09
----
У яке русло пропонуєте влитись?

Словянин 2011-07-17 / 21:09:00
Сергій Федака – світла голова та ходяча енциклопедія. На жаль, свій інтелект він встромляє у ліберально-рухівське русло, від якого українським людям буде мало хосна.
Але вибір завжди існує.

Rusyn Val 2011-07-17 / 17:01:00
/// ... По-перше, маємо власну державність – далеко не ідеальну, кволу, але свою. ... ///

Та що там так "скромно"?Признатися що "проект Україна" невдалий слабо?Бо інакше це назвати не можна - впасти на саме дно європейського рейтингу це треба було вміти.

/// ... По-друге, рівень громадянських свобод в Україні найвищий з усього СНД. ... ///

З цим згоден.Та це слаба заплата на український цуравий міх.


/// ... Третій момент тяжко назвати однозначно позитивним, він і так і сяк. Це максимальна відкритість України для світу. В результаті мільйони наших громадян працюють за кордоном, надсилають додому значні кошти і набувають цінний досвід. Правда, повертається їх зовсім небагато. Коли ж Україну приймуть до Шенгенської зони, звідси може швидко виїхати геть усе працездатне населення і це стане остаточним крахом українського проекту. ... ///


Щастя націоналістів(та вони ще цьону і раді) що Україну приймуть до "шенгену" після Турції( :-))))) ) ,а Турцію там не приймуть зовсім.Тому аби ВСІ поважаючі себе люди емігрували - не станеться.Тому можна баламутити людям голову і далі.

НОВИНИ: Політика

11:15
На Закарпатті клірик-антисеміт УПЦ (МП), якого СБУ викрила на поширенні фейків про війну в Україні, постане перед судом
17:18
/ 1
У Чехії до Європарламенту кандидує закарпатка Інґа Петричка
11:22
В Ужгороді у неділю відбудеться благодійний забіг під сакурами
15:49
/ 17
На Закарпатті проросійського провокатора-"русина" Данацка затримали за антисемітські погрози хасидам
22:49
/ 9
"Що хочемо, те і робимо": у "терактівських" Керецьках на сесію сільради незаконно не пустили військових
16:52
/ 25
У Закарпатській облраді "нодьмодьорорсаґового" "слугу" Іванча замінив Цебер з бази "Миротворця", який з угорським паспортом їздив розважати окупантів до Криму
19:56
/ 7
ВР затвердить нові назви 4 сіл на Закарпатті, зокрема – Пушкіна
19:33
/ 16
Помер ексголова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль
13:46
/ 9
Ізолюючи угорців Закарпаття, Орбан і Ко роблять все можливе, аби угорська громада ставала все меншою – Балога
22:30
/ 36
Опубліковано архівний виступ єпископа Івана Маргітича під час вшанування 60-ї річниці подій на Красному полі біля Хуста (ДОКУМЕНТ)
21:37
/ 7
Зеленський звільнив Токаря і призначив Гайдая головою Мукачівської РДА
11:15
/ 4
На Закарпатті судитимуть двох кліриків УПЦ (МП), яких СБУ раніше викрила на пропаганді комунізму
23:23
/ 7
У понеділок "недоброчесна" голова апеляційного суду Фазикош розглядатиме апеляцію "корупційного" голови земельної комісії Ужгорода Мильо
20:45
/ 15
Уряд призначив заступника голови Закарпатської ОВА Добромільського головою Державної служби України у справах дітей
19:05
/ 42
На Закарпатті греко-католицького священника позбавили парафії за проукраїнську позицію (ДОКУМЕНТ)
21:48
/ 12
Вслід за Кащуком сесію перед голосуванням покинув Лунченко, а обов'язки голови виконуватиме секретар ради Губаль
18:01
/ 5
Два клірики УПЦ МП на Закарпатті отримали підозру за пропаганду комуністичного режиму та срср
15:04
/ 6
Депутати міської ради Хуста проголосували за недовіру міському голові Кащуку
15:24
/ 3
Ворог запустив ІПсО з "погрозами" на адресу угорців Закарпаття від "українських націоналістів"
04:07
/ 38
Василіяни Закарпаття на Капітулі в Угорщині переобрали на наступні чотири роки дотеперішнього керівника Провінції св. Миколая
20:07
/ 31
В Угорщині на виборах керівництва закарпатських василіян "духовно навчає" угорський прихильник сепаратизму МГКЄ
14:14
/ 6
На Закарпатті одіозний клірик УПЦ МП, що є кумом Медведчуків, влаштував "жіноче" шоу зі своїм викликом у "військкомат"
14:38
/ 4
Скарга закарпатської адвокатки Бухтоярової в КСУ поставила під загрозу декларування статків чиновниками – НАЗК
21:24
/ 9
Жителі "вибухової" Керецьківської громади проігнорували звіт свого корупційного голови від ОПЗЖ Мушки
16:25
/ 11
Кабмін погодив призначення Сергія Гайдая головою Мукачівської РДА
» Всі новини