Футбол Закарпаття. Віхи історії

Останнім часом на сторінках обласних газет, Інтернет-видань, телебачення ведуться дебати про дату святкування закарпатського футболу, про створення перших футбольних клубів, про досягнення й невдачі.

Футбол Закарпаття. Віхи історії

Ми повинні домовитися, від чого відштовхнутися. Давайте відправною крапкою зародження футболу на Закарпатті назвемо дату 1 вересня 1893 року.

Саме від того дня в Ужгородській гімназії було введено в навчальну програму вивчення правил гри у футбол, розпочато проведення заняття з футболу серед гімназистів. Іштван Медрецький, викладач фізичного виховання, разом із колегами Ференцом Шюргером, Іштваном Лаудоном та Матяшом Ролейзеком розробили програму по вивченню нової гри, яка була затверджена на раді педагогічного колективу гімназії.

Тож вважаючи 1 вересня 1893 року початком нашого футболу, у вересні 2013 відзначимо 120-у річницю зародження футболу на Закарпатті.

Перший офіційний поєдинок команда Ужгорода, яка складалася з гімназистів та студентів, які навчалися у Будапешті та Празі, провела 15 серпня 1901 року. Суперником новоствореної ужгородської команди стали футболісти відомої на той час будапештської команди БАК (Будапештський атлетичний клуб). Дуже добре попрацювали тодішні журналісти ужгородських газет, які зробили чудову рекламу цьому поєдинку. Особливо це стосується щоденної газети "Унгварі Кезлень" ("Ужгородські вісті"), щотижневих "Унг" ("Уж"), "Готарселі уйшаг" ("Прикордонна газета"), "Берег-католікуш семле" ("Греко-католицький огляд") та інші.

Більше тисячі глядачів спостерігали за перебігом подій першого офіційного матчу. Перед початком та в перерві грали два оркестри: духовий (міського військового гарнізону) та циганський. Не дивлячись на поразку від гостей із Будапешта, це було справжнє свято. Тобто можемо стверджувати, що 110-у річницю першого офіційного матчу на Закарпатті відзначатимемо 15 серпня 2011 року. Для любителів футболу можемо нагадати стартовий склад збірної Ужгорода, який вийшов на поле в першому офіційному матчі. Воротар – Бейло Найман – студент Будапештського технічного університету. Захисники: Тиводар Гулович – допоміжний викладач Ужгородської гімназії, Сілард Чюрош – гімназист, Кальман Ланер – абітурієнт гімназії. Півзахисники: Шандор Майзельс – студент Будапештського технічного університету, Міхаль Корнідес – гімназист. Нападники: Кальман Бартош – допоміжний викладач Ужгородської гімназії, Дьєрдь Патай – гімназист, Дюла Майзельс – юрист, Мітельман – гімназист, Ференц Чюрош – викладач гімназії. Арбітром матчу був ужгородський кадет Гюго Майзельс, який повністю впорався з покладеними на нього обов'язками. Залишається також згадати прізвища Іштвана Медрецькі та доктора Ендре Гагі.

Матч пройшов на новому стадіоні, спеціально спорудженому для цього матчу на місці теперішнього стадіону "Спартак". А перший футбольний майданчик (як тоді називали, площу) було споруджено в 1893 році по вул. Вербовій (теперішній Анкудінова) і назвали його "Фізеші". Так що з двома датами ми визначилися: 1893 рік (1 вересня) – дата зародження футболу на Закарпатті. 15 серпня 1901 року – дата першого офіційного матчу в Ужгороді.

В Ужгороді перший футбольний клуб УАК створений в 1910 році. У 1914 році Ужгородський атлетичний клуб досяг видатного успіху. Тоді УАК виграв зональні змагання, переміг Нодьвароський атлетичний клуб (сьогодні Румунія) і вийшов до фіналу першості всієї тодішньої Угорщини. На жаль, фінальні матчі не відбулися через військові дії Першої світової війни. Наводимо склад УАК: Курак – Їжак, Борош – Кочіш, Ап'ярі, Фенцик – Готліб, Сатала, Ліпот, Феєр, Герман, Феєр та Арваї.

Після закінчення Першої світової війни, розпаду Австро-Угорської імперії, Підкарпатська Русь за Сент-Жерменським договором була приєднана до Чехословацької Республіки. Саме з 1919 року розпочався новий відлік у розвитку футболу Закарпаття. У 1920 році, за вказівкою Чехословацької футбольної асоціації, на Закарпатті були створені так звані футбольні жупи: слов'янська (увійшли футболісти чеської та словацької національності) та закарпатська (Карпатолйої Лобдоруго Керулет), в якій зібралися футболісти угорської національності. Ці дві організації працювали самостійно, згідно зі своїми статутами. Більшість слов'янських клубів формувалися на базі чеських військових гарнізонів та службовців адміністративного апарату. Такі команди були сформовані в Мукачеві, Ужгороді, Берегові, Виноградові, Хусті, Тячеві, Рахові, Перечині. Але вони формувалися з чехів та словаків або угорців. Русинських команд, не дивлячись на те, що тут на той час проживало майже 500 тисяч русинів, не було. Тільки 15 серпня 1925 року було засновано перший руський футбольний клуб СК "Русь" Ужгород. Кольори клубу були червоно-зелені, зліва була розміщена емблема – бурий ведмідь на синьо-жовтому фоні.

Перший чемпіонат Підкарпатської Русі серед чехословацьких і окремо угорських команд було проведено в 1921 році. Першими чемпіонами Руспубліки Підкарпатська Русь серед слов'янських команд стала ЧсСК м.Ужгород, серед угорських – УМТЕ м.Ужгород. Із 1926 року учасниками чемпіонату краю стала СК "Русь", СК "Духнович" м.Мукачево, з 1932 – СК "Бескид" м.Севлюш (Виноградово), з 1934 – СК "Русь" м.Хуст. Наприкінці 20-х, початку 30-х років у чемпіонаті Підкарпатської Русі брали участь 9 команд із Ужгорода: 5 угорських – УАК, УТК, УМТЕ, УШЦ, "Колпінг" ШЦ, 3 чехословацьких – ЧсСК, "Железнічар" та фінансовий СК, 1 русинська – СК "Русь". Саме СК "Русь" став найвідомішим нашим клубом у довоєнній історії краю. Із 1926 по 1938 роки він здобув 6 перемог у чемпіонатах Республіки Підкарпатська Русь, 6 – у чемпіонатах Східної Словаччини, двічі був абсолютним чемпіоном Словаччини з футболу. У сезоні 1936-1937 рр. СК "Русь" – учасник чемпіонату чехословацької державної ліги. Склад команди СК "Русь": воротарі – Бокшай, Федак, Шашовець; захисники – Палінчак, Радик, П.Криж, Ф.Куруц, І.Товт; півзахисники – А.Бензас, Ш.Карман, Е.Іванчо, Ю.Хома, Й.Махата, І.Спевар; нападники – В.Ковач, В.Кобзар, Ю.Крайняк, Ц.Чангінов, Г.Мозер, Г.Бідмон, Й.Криж (капітан), А.Копчай, М.Суковський, М.Шкіряк. Констатуємо ще один факт – перший русинський (українсько-руський) клуб СК "Русь" створено 15 серпня 1925 року. Перший офіційний матч клуб провів 4 червня 1926 року. Саме клуб СК "Русь" розпочав відлік розвитку футболу на Закарпатті серед корінного населення. Таким чином, 15 серпня ми відзначимо 86-у річницю створення першого українсько-руського клубу, а 4 червня було 85 років із дня проведення командою СК "Русь" першого офіційного матчу.

Надзвичайно цікава, а багато в чому і похвальна історія розвитку футболу на Закарпатті. Звичайно, негативно позначилися на ній різні політичні події, руйнівні стихії двох світових воєн. Та ми тепер добре пам'ятатимомо свою історію: коли зародився футбол на Закарпатті, зіграно перший офіційний матч, коли було створено перший офіційний клуб серед корінного населення Закарпаття, з якого і почався відлік великих досягнень нашого футболу. Потім були ужгородські "Спартак", "Верховина", "Говерла", "Закарпаття", мукачівські "Приладист" та "Карпати".

Степан Селменський, Спорт тайм

16 червня 2011р.

Теги: футбол, клуб

НОВИНИ: Спорт

13:28
/ 2
Відбулися матчі 1 туру вищої ліги чемпіонату Закарпаття з футболу
10:33
На Ужгородщині затримали наркоторговців
20:27
Кіберполіція заблокувала Telegram-канал, що лякав терактами в школах Мукачева
12:46
Закарпатці повернулися з нагородами з чемпіонату України з пауерліфтингу
20:42
В Ужгороді відбувся турнір пам'яті полеглого захисника Данила Богуславського
10:38
/ 6
Зимова першість Закарпаття з футболу: блокпостів біля стадіонів не буде, але й "ухилянтів" не прихищатимуть
10:28
/ 1
Стадіони у Минаї та Ужгороді допущені до УПЛ, хоча освітлення відсутнє
11:24
/ 3
5 організаторам підпільних гральних клубів на Закарпатті повідомили про підозру
20:53
/ 5
Закарпатська облрада просить УАФ дозволити й надалі проводити футбольні матчі на стадіонах "Авангард" та "Минай-Арена"
23:48
/ 4
Вартість встановлення освітлення на стадіоні "Минай Арена" сягне близько 16 млн грн
16:36
/ 1
На Закарпатті за допомогою квадрокоптера "вичислили" двох "ухилянтів"-"плавунців"
11:19
/ 9
УАФ заборонила матчі на "Минай-Арені" та "Авангарді" в Ужгороді до встановлення освітлення
23:41
Результатом благодійного забігу до Дня Святого Миколая в Ужгороді стали зібрані майже 40 тис.грн
12:41
/ 2
ФК "Минай" втратив ключових футболістів – Любеновіч
17:02
/ 1
Військовослужбовець із Закарпаття Андрій "Бродяга" Ткачук здобув "бронзу" Чемпіонату світу з бігу на 24 години
14:00
/ 3
За останні 2 дні "Минай" покинули вже 5 гравців
16:55
Закарпатський Воловець прийме Кубок України з армреслінгу
11:36
Закарпатські пауерліфтери повернулися з кубка України з медалями і навіть рекордом
15:20
Матч "Минаю" з "Динамо" в Ужгороді перенесено на весну через повітряну тривогу та відсутність освітлення на стадіоні
16:09
У Мукачеві відбулися змагання з художньої гімнастики "Мукачівська зірочка"
16:46
Мукачівці долучилися до забігу проти насильства
11:39
/ 1
Поліція розповіла про обставини зіткнення легковика, вантажівки, мікроавтобуса і велосипедиста у Вонігові на Тячівщині
10:40
/ 1
У Мукачеві сьогодні стартують чемпіонат Закарпаття та відкритий Кубок Мукачева зі змішаних єдиноборств (ММА)
21:07
Мукачівець вдало виступив на "Biegu Niepodległości" в Польщі
09:54
/ 1
9-річний хлопчик з Закарпаття встановив світовий рекорд у гирьовому спорті
» Всі новини