Закарпатка Єлізавета Бан – віце-чемпіонка V спортивних молодіжних ігор України

У місті Глухів, що на Сумщині, пройшов турнір із пауерліфтингу за програмою V спортивних ігор України серед молоді, в якому взяли участь силачі з 20-ти областей нашої держави. Особливість цих змагань у тому, що вони відбуваються раз у чотириріччя і є головним стартом сезону для спортсменів, не старших за 23 роки.

Закарпатський спорт сильних у гетьманській столиці представляла всього одна спортсменка, студентка факультету фізичного виховання і спорту УжНУ Єлізавета Бан (тренер Андрій Федорішко). Хоча спочатку йшло до того, що й вона не зможе взяти участь у іграх, адже за тиждень до старту Лізу звалила ангіна і вона не змогла завершити передзмагальну підготовку. Проте, незважаючи на хворобу і високу температуру, спортсменка наполягла на виступі, змагалася гідно і з результатом 317,5 кг посіла друге місце у ваговій категорії до 47 кг, поступившись Ганні Алексєєвій (Харків) двома десятками кілограмів і випередивши бронзову призерку Ірину Курілову з Севастополя на 100 кг. Це краща сума триборства ужгородської динамівки за час її виступів на всеукраїнському помості. Цікаво, що Ліза на цих змаганнях із таким результатом була б призеркою і в двох наступних важчих категоріях. В окремих вправах ужгородка стала другою в присіданні й тязі, а в жимі лежачи (77,5 кг) впевнено посіла перше місце. Поки що це кращий результат сезону у виступах закарпатських спортсменів на іграх молоді України.

Якщо ж зробити ретроспективний аналіз виступів наших пауерліфтерів на молодіжних іграх, то він буде не на користь сьогодення. На останніх подібних змаганнях у 2006 році Закарпаття представляли троє дівчат і троє хлопців. Мали ми тоді двох чемпіонів – Павла Данканича з Мукачева і ужгородку Габріеллу Знік (Мателешко), яка, до речі, виграла й ігри 2002 року. У командній боротьбі хлопці й п'ять років тому не здобули високого місця, зате представниці прекрасної статі в загальному заліку посіли 5-е місце, а серед команд своєї групи фінішували другими. Зараз, завдяки успішному виступу однієї спортсменки, наша область поділила 3-4 місця у своїй групі, а в загальнокомандному заліку серед дівчат посіла 10-е місце.

Така здача позицій має об'єктивні причини: в області існує лише одна штатна секція пауерліфтингу в СОК ДЮСШ (Мукачево), інші спортсмени тренуються в групах атлетизму або оздоровчих фітнес-залах завдяки ентузіазму тренерів. Як відомо, в пауерліфтингу є два види змагань: силове триборство і жим лежачи. Якщо з останнім у нас все в порядку (свідченням цього є три золоті й одна срібна медаль, привезені з останнього чемпіонату України), то в триборстві маємо одного-двох юнаків, здатних боротися за всеукраїнські нагороди, а в молодіжному й старшому віці – майже пустка. Якщо нічого не зміниться на краще, то в наступному році на дорослих іграх України доведеться покладати надії на ту саму Єлізавету Бан, яка включена до складу молодіжної збірної команди країни і зараз готується до виступу на чемпіонаті світу з пауерліфтингу в жимі лежачи, що пройде наприкінці травня в Австрії.